Kultūros ministerijoje apdovanotas keliautojas, fotografas, ekspedicijų į tremties vietas rengėjas Gintautas Alekna (0)

Gintautas Alekna | Kultūros ministerijos nuotr.

Gintautas Alekna | Kultūros ministerijos nuotr.

Gegužės 10 d. Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“ įteiktas teleoperatoriui, fotografui, keliautojui, ekspedicijų į lietuvių tremties vietas rengėjui ir vadovui, bendrijos „Lemtis“ nariui Gintautui Aleknai.

Garbingiausiu Kultūros ministerijos apdovanojimu G. Alekna pagerbtas už  svarų indėlį ir ypatingus nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui, už iniciatyvas, inspiruojančias bendruomenę pozityviai veiklai, už asmeninę atsakomybę, kuriant kultūrinę ir dvasinę aplinką. Kultūros ministerijos Židinio fojė atidaryta šiai progai skirta G. Aleknos fotografijų paroda.

„Be tokių žmonių, kaip Gintautas, mes neturėtume savo istorijos ir piliečių, kurių pilietiškumą ugdo jo rengiamos ekspedicijos, mokančios mylėti Tėvynę, mūsų Lietuvą. Drįstu sakyti, kad ir emigracijos banga dėl šių ekspedicijų mažėja, nes jų dėka pamatai ir supranti, kokius sunkumus žmonės išgyveno tada ir su kokiais sunkumais susiduriame šiandien, laisvoj Lietuvoj“, – kalbėjo kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Gintautą Alekną sveikino bendraminčiai ir bendražygiai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai, bendrijos „Lemtis“ nariai, buvę tremtiniai ir politiniai kaliniai.

Mažeikiškis Gintautas Alekna savo gyvenimą paskyrė ekspedicijoms lietuvių tremties ir kalinimo vietomis. Jo užsibrėžtas tikslas – surasti, inventorizuoti ir tvarkyti Sibire esančias lietuvių tremtinių kapines, jas pagal galimybes globoti ir informuoti visuomenę apie vieną iš skaudžiausių mūsų istorijos laikotarpių.

Kultūros ministerijos nuotr.

Kultūros ministerijos nuotr.

Gintautas Alekna ekspedicijose dalyvauja nuo 1989 m. ir iki 2016 m. yra dalyvavęs 46 ekspedicijose. Vadovavęs 36 ekspedicijoms, iš jų – 22 pats rengęs. Remdamasis ekspedicijų metu surinkta medžiaga sukūrė 9 dokumentinius filmus apie tremtį, taip pat filmus aplinkos apsaugos ir kultūros paveldo temomis, aktyviai dalyvauja televizijų laidose ir renginiuose, sukaupė apie 30 tūkst. nuotraukų archyvą tremties tema.

Gintautas Alekna aplankė apie 85 proc. žinomų lietuvių tremties ir kalinimo vietovių Sibire ir europinėje Rusijos dalyje. Aplankytos visos už Uralo esančios sritys, išskyrus Chabarovsko kraštą, nes ten lietuvių tremtinių buvo labai nedaug. Surinkta medžiaga ir ekspedicijų ataskaitos pateiktos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos  tyrimo centrui, daug medžiagos publikuota internete.

Už nuopelnus Lietuvai jis apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu (1994 m.) ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi (2009 m.), 2001 m. pelnė Petro Abukevičiaus vardo premiją už pažintinius filmus „Kamanų rezervatas“ ir „Bebrų veikla gamtoje“. 2006 m. pripažintas LTV televizijos akcijos „Daugiau saulės, daugiau šviesos“ laureatu, nominacijoje „Už saugomą ateitį“.

2007 m. G. Aleknai suteiktas Metų mažeikiškio titulas ir paskirta Mažeikių krašto kultūros premija.

2014 m. išrinktas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatu nominacijoje „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“.2014 m. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija G. Alekną apdovanojo medaliu „Vilties žvaigždė“.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė