Šiandien Merkurijus užslinks ant Saulės! (video, tiesioginė transliacija, nuotraukos) (0)

Merkurijus užslinks ant Saulės diosko | Alkas.lt nuotr.

Merkurijus užslinks ant Saulės diosko | Alkas.lt nuotr.

Šiandien gegužės 9 d. įvyks įspūdingiausias ir laukiamiausias gegužės mėnesio, o gal ir visų šių metų dangaus reiškinys  – Merkurijaus planetos tranzitas per Saulės diską.

Lietuvos padangėje retai pasirodantis Merkurijus gegužės 9 d. taps matomu Saulės disko fone praslinkdamas per jį kaip mažas juodas taškelis.

Toks reiškinys kartojasi vidutiniškai kartą per 8-erius metus. Paskutinis Merkurijaus tranzitas įvyko 2006 metais, kitas būsimas įvyks 2019 m. lapkričio 11 d.

Tik arčiau Saulės nei Žemė esančios planetos Merkurijus ir Venera gali užslinkti ant Saulės disko. Veneros paskutinis tranzitas buvo stebimas 2012 m., gi kitas įvyks tik 2117 m.

Žiūrėkite tiesioginę transliaciją:

Merkurijaus tranzitas truks net septynias su puse valandos (nuo 14:12 iki 21:42 val.). Jis bus matomas Afrikoje, Europoje ir Amerikoje. Lietuvoje Saulės disko kraštą Merkurijus palies 14:12 val. 14:15 val. jis jau bus matomas kaip juodas taškas Saulės disko paviršiuje. 17:56 val. Merkurijus atsidurs arčiausiai Saulės disko centro ir nespės nuo jos nuslinkti iki pat saulėlydžio. Vilniuje Saulė leisis 21:07 val. Pajūryje ir šiauriniuose Lietuvos rajonuose Saulė leisis vėliau, tad ir Merkurijaus tranzitą bus galima stebėti ilgiau. Pavyzdžiui, Klaipėdoje Saulė leisis 21:28 val. Pats tranzitas tęsis iki 21:42 val.

Griežtai draudžiama stebėti Saulę pro žiūronus ar teleskopą per akinius nuo saulės ar atsitiktinius filtrus. Labai pavojinga žiūrėti į Saulę tiesiogiai. Patariama Saulės vaizdą suprojektuoti ant popieriaus lapo arba pasitelkti specialius filtrus, sulaikančius didžiąją dalį net tik matomų, bet ir nematomų spindulių.

Merkurijaus tranzito stebėjimas Molėtų astronomijos observatorijoje:

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė