Pristatyta metodinių leidinių serija apie kultūros paveldo priežiūrą (0)

paveldos leidiniu pristatymas_lrkm.lt

Kultūros paveldo leidinių pristatymas | lrkm.lt nuotr.

Kultūros paveldas ir jo problematika – daugeliui tolima ir sunkiai suprantama sritis. Siekiant šį atstumą mažinti, šį pavasarį išleista metodinių leidinių serija, kviečianti naujai pažvelgti į savo gyvenamąją aplinką ir geriau suprasti jos vertę. Juose patraukliai pateikiama praktinio pobūdžio informacija ir patarimai apie medinių namų priežiūrą, gaisrų prevenciją ir kultūros paveldo tyrimus.

Pokyčius skatinantys leidiniai

Naujai išleista metodinių leidinių serija oficialiai pristatyta gegužės 5 dieną, Kultūros ministerijoje. Į spaudos pusryčius susirinkusiems žurnalistams ir kitiems suinteresuotiems asmenims leidinių autoriai ir sudarytojai papasakojo apie leidinių atsiradimo priežastis, kūrybinį procesą ir kiekvieno leidinio tikslus. Neformalus pristatymas išsivystė į įdomią diskusiją apie kultūros paveldo problemas ir galimybes Lietuvoje, mintimis dalinosi ne tik autoriai, bet ir susitikime dalyvavę Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento, Vilniaus miesto savivaldybės, Žvėryno bendruomenės atstovai. Dalyviai džiaugėsi šių leidinių atsiradimu kaip svarbiu žingsniu link visuomenės sąmoningumo kultūros paveldo tema didinimo.

 

Kolektyvinių pastangų rezultatas

Straipsnius leidiniams „Medinio namo priežiūra“, „Kultūros paveldo tyrimai“ ir „Gaisrų prevencija“ rengė net 11 įvairių sričių specialistų, o leidybą koordinavo ir leidinius sudarė EEE finansinio mechanizmo programų vadovė Dalia Stabrauskaitė ir koordinatorė Donata Armakauskaitė.

„Peržvelgus pastarojo dešimtmečio leidybą matome, kad į kultūros paveldo gyventojus ir savininkus orientuotos metodinės medžiagos yra labai mažai ir paprastai ji sunkiai prieinama. Daugumai medinių pastatų gyventojų trūksta informacijos apie šios aplinkai jautrios architektūros priežiūrą, dažnai kylantys gaisrai rodo kol kas menkai suprantamas ir naudojamas gaisro prevencijos priemones, o norinčiam atlikti kultūros paveldo objekto tyrimus nelengva susiorientuoti sudėtingose procedūrose. Ši situacija paskatino sutelkti profesionalių kultūros paveldo srities specialistų komandą ir parengti lengvai suprantamą bei kiekvienam laisvai prieinamą medžiagą“, teigia šios metodinės medžiagos leidybą inicijavusi ir koordinavusi EEE finansinio mechanizmo kultūros programų vadovė Dalia Stabrauskaitė.

 

Leidiniai išleisti Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės lėšomis pagal Kultūros ministerijos įgyvendinamą programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“.

Medinė architektūra, tyrimai ir gaisrų prevencija

Nors leidiniuose didelis dėmesys skiriamas kultūros paveldui, leidinio sudarytojos teigia, kad juose naudingos informacijos gali rasti kiekvienas.

Metodinis leidinys „Medinio namo priežiūra“ skirtas kiekvienam medinio namo gyventojui ar valdytojui. Informacija ypač aktuali turintiems senus, istorinę vertę turinčius namus. Leidinyje glaustai apžvelgiami Lietuvos medinės architektūros ypatumai, pateikiama daug praktinių patarimų, atkreipiant dėmesį į atskirose namo dalyse dažniausiai kylančias problemas, geriausius tvarkybos metodus, energetinio efektyvumo gerinimo galimybes, palyginamos skirtingos medžiagos ir įrankiai. Informaciją parengė architektės dr. Rasa Bertašiūtė ir dr. Dalė Puodžiukienė, doc. dr. Darius Albrektas (KTU Medžiagų inžinerijos katedros docentas) ir Giedrė Jarulaitienė (Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto doktorantė).

„Gaisrų prevencijos“ leidinyje kiekvienas ras naudingos informacijos, padėsiančios užtikrinti savo namų ir aplinkos saugumą. Šiuo leidiniu norima atkreipti dėmesį, kad pačios svarbiausios yra daug lėšų ir pastangų nereikalaujančios organizacinės bei techninės gaisro prevencijos priemonės – tereikia skirti šiek tiek laiko planavimui, susijusių asmenų mokymui, svarbiausių apsaugos priemonių įsigijimui, o pastato ir jo aplinkos priežiūrą paversti kasdieniu įpročiu. Taip galima išvengti ir brangiai kainuojančių gaisro padarinių šalinimo. Tekstus šiam leidiniui parengė dr. Andrejus Jefimovas (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistas), Simonas Matulevičius (Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdyba), Povilas Mečkovskis (Kultūros paveldo departamentas, valstybinis inspektorius) ir Jūratė Raugalienė (Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra).

Metodinis „Kultūros paveldo tyrimų“ leidinys skirtas šiek tiek siauresnei auditorijai – kultūros paveldo vertybes turintiems asmenims ir įstaigoms (pvz. muziejams), kuriems reikalinga informacija apie kultūros paveldo tyrimų tvarką ir galimybes Lietuvoje. Čia ne tik aiškiai aprašytos reikalingos atlikti procedūros, tyrimų metodai, bet ir pirmą kartą vienoje vietoje pateikiama Lietuvoje veikiančių tyrimų centrų ir įstaigų apžvalga. Leidinio autoriai: Robertas Zilinskas (architektas), Kristina Krikštaponienė (Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vyr. specialistė) ir Margarita Janušonienė (dailėtyrininkė).

Kur gauti?

Siekiant kuo didesnės sklaidos, leidiniai platinami nemokamai. Popieriniu formatu leidiniai artimiausiu metu bus išplatinti po visą Lietuvą, bendradarbiaujant su bendruomenėmis, savivaldybėmis, ir kitomis įstaigomis. Jeigu norite, kad šie leidiniai pasiektų ir Jūsų gyvenamą vietovę ar norite prisidėti prie jų platinimo savo aplinkoje, informuokite apie tai el. paštu eeagrants@lrkm.lt. Leidinių kiekis ribotas (1500 egz.), tačiau esant poreikiui planuojama tiražą padidinti.

Elektroniniu formatu leidiniai prieinami žemiau pateiktomis nuorodomis:

Metodinis leidinys „Medinio namo priežiūra“ (pdf)

Metodinis leidinys „Gaisrų prevencija“ (pdf)

Metodinis leidinys „Kultūros paveldo tyrimai (pdf)

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė