Nevyriausiybinų organizacijų atstovai: J. Sabatauskas sabotuoja Konstitucijos pataisos priėmimą (13)

Julius Sabatauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Julius Sabatauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai perdavė nevyriausybinių organizacijų skundą dėl Juliaus Sabatausko piktnaudžiavimo vilkinant Konstitucijos 38 str. pataisos svarstymą. Tačiau tai neprivertė J. Sabatausko pakeisti savo strategijos – jis ir toliau neleidžia svarstyti itin svarbaus projekto savo vadovaujamame komitete. Socialdemokratas nutarė dar šiek tiek pratempti vėl paskelbdamas klausymus, kuriuose priešingų pozicijų atstovai turėtų pasikeisti nuomonėmis.

Tačiau į klausymus pakviestos nevyriausybinės organizacijos žada juos boikotuoti. Jos Seimo vadovybei pateikė pareiškimą, kuriuo atsisako dalyvauti klausymuose.

Konstitucijos 38 str. pataisa numatoma apibrėžti, kad šeima kyla iš vyro ir moters santykio,kad būtų užkirstas kelias Konstitucinio teismo samprotavimams, kad šeima galima laikyti bet kokį darinį, pavyzdžiui laikinai susibūrusią iniciatyvinę vyrų ar moterų grupę.

„Klausymų pratęsimą vertiname kaip siekį sužlugdyti Konstitucijos pataisos priėmimą. Visuomeninės organizacijos žada nedalyvauti klausymuose, nes pozicijos jau buvo išsakytos daug  kartų“, – sako Laisvos visuomenės instituto vadovė, teisininkė Kristina Zamarytė-Sakavičienė.

Šeimos instituto vadovė Jolanta Ramonienė antrina:

„Klausimo grąžinimas vėl į klausymų stadiją sukelia mintis, kad komiteto nariai vengia prisiimti atsakomybę ir aiškiai išreikšti savo, kaip tautos atstovų, poziciją dėl šeimos sąvokos. Tokiu būdu jie trukdo savo poziciją išreikšti likusiems Seimo nariams, kurie negali dėl projekto balsuoti Seimo posėdyje. Seimo narius juk renkame ne tam, kad jie mūsų tik klausytųsi, bet ir kad išklausę spręstų. Tai atsakomybės prisiėmimo klausimas. Visi puikiai suvokiame, kiek nedaug tereikia: išreikšti savo poziciją balsuojant. Na, bet tą poziciją pirmiausia reikia turėti…”

Reikalauja neeilinio posėdžio

Seimo statutas nustato, kad ne tik komiteto pirmininkas sprendžia dėl klausimo svarstymo komitete. Neeiliniai komitetų posėdžiai turi būti rengiami ir ne mažiau kaip 1/3 komiteto narių reikalavimu. Remdamiesi šia statuto nuostata, TTK nariai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Stasys Šedbaras ir Vytautas Brundza pareikalavo Konstitucijos pataisą svarstyti neeilinio posėdžio tvarka.

Tačiau ir šį reikalavimą J.Sabatauskas ignoruoja – į trečiadienio posėdžio darbotvarkę Konstitucijos pataisos jis neįtraukė. Seimo nariai šį faktą pateiks kaip papildomą vilkinimo įrodymą Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

TTK narė Vilija Aleknatė-Abramikienė teigia nesitikėjusi, jog TTK pirmininkas ignoruos ir imperatyvias Seimo statuto nuostatas: „Mes trise su kitais komiteto nariais pareikalavome svarstyti klausimą neeiliniame posėdyje, kaip tai numato Seimo statutas. Kadangi neeilinis posėdis vis tiek nebuvo sušauktas, turime apie šį galimą Seimo statuto pažeidimo faktą informuoti Etikos ir procedūrų komisiją. Tikimės, kad kažkokiu būdu komiteto pirmininkas bus priverstas pagaliau artimiausiu metu įtraukti Konstitucijos pataisą į darbotvarkę ir pateikti Seimui komiteto išvadą.”

Nevyriausybinių organizacijų reakciją sukėlė Konstitucijos pataisos, kurioje kalbama apie šeimą, vilkinimas. Šią pataisą prieš daugiau nei dvejus metus pateikė net 106 Seimo nariai. Pagal Seimo Statutą prieš Konstitucijos pataisos svarstymą Seime yra reikalinga Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) išvada. Šio komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas asmeniškai prieštarauja pataisai ir savo nuožiūra neįtraukia jos  į TTK darbotvarkę,  todėl likę Seimo nariai negali dėl projekto balsuoti ir taip išreikšti savo valią.

„Šio Seimo kadencija netrukus pasibaigs. Apmaudu stebėti, kaip vienas Seimo narys gali užblokuoti kitų Seimo narių sprendimą, neleisdamas to klausimo svarstymo Seime. Tai nesuderinama su pamatiniais demokratijos principais“, – stebisi Laisvos visuomenės instituto direktorė, teisininkė Kristina Zamarytė-Sakavičienė.

Šių metų balandžio 7 d. 15 visuomeninių organizacijų  Seimo Pirmininkei Loretai Graužinienei jau buvo įteikusios peticiją dėl dvejus metus vilkinamo Konstitucijos 38 straipsnio papildymo. Peticiją su tūkstančiais parašų buvo įteikta ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui J. Sabatauskui.

Seimas dar 2013 metais pradėjo svarstyti daugiau kaip 100 Seimo narių pateiktas Konstitucijos 38 str. pataisas dėl šeimos sampratos apibrėžimo, kad „šeima sukuriama sudarius santuoką” ir „šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės“, tačiau iki šiandien šie svarstymai lieka tik kalbomis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė