„Kelionių kompasas“: Urvų romantika (audio) (0)

Raimondas Daniūnas ir Gerimantas Statinis | alkas.lt nuotr.

Raimondas Daniūnas ir Gerimantas Statinis | alkas.lt nuotr.

Laidos svečias urvų tyrinėtojas, vienas iš Lietuvos speleologijos pradininkų – Raimondas Daniūnas.

Speleologija – tai mokslas, tyrinėjantis natūralius urvus, olas, ertmes, plyšius ir viską, kas su jais susiję. Dažniausiai urvai susidaro vandeniui tirpinant ir kitaip veikiant uolienas, t. y. vykstant karsto procesams. Speleologijos objektas – žmogui betarpiškai prieinamos bet kokios kilmės požeminės ertmės. Lietuviškai speleologiją galime vadinti urvotyra.

R.Daniūnas yra Lietuvos speleologijos asociacijos steigėjas, tarybos narys  ir buvęs jos prezidentas; Ukrainos speleologijos asociacijos narys, tai vienas iš labiausiai patyrusiųLietuvos speleologų, aplankęs šimtus įvairių urvų skirtingose pasaulio šalyse. Raimondas nemažai urvų yra atradęs pirmasis ir juos pavadinęs lietuviškais vardais. Paskutinės jo ekspedicijos buvo Laose, kur buvo ieškomi ir topografuojami nauji urvai. Per juos, Raimondas pateko į kalnų apsuptus slėnius, kuriuose, kaip manoma, nėra žengusi žmogus koja. Jis mėgsta filmuoti ir kuria dokumentinius filmus, kurie buvo įvertinti konkursuose.

Liaudyje sakoma, kad yra trys speleologų tipai. Pirmieji – speleoturistai, – žmonės, įkišantys nosį į urvus tik retkarčiais ir neskiriantys tam ypatingų pastangų. Antrieji – praktikuojantys speleologai – žmonės, kuriems urvai yra tapę pomėgiu, reikalaujančiu išankstinio fizinio pasiruošimo ir žinių. Tretieji – trogloditai (gr. troglodytes – gyvenantis urve) praktikuojantys speleologai, kurie nebegali gyventi be urvų. Raimondas juokauja, kad norėtų save priskirti prie trečiųjų.

Laida veda žurnalistas ir keliautojas Gerimantas Statinis.

Kategorijos: Alko radijas, Gamta ir žmogus, Kelionės, Kelionių kompasas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė