Z. Vaišvila. Valdžios pasiruošimas politinėms byloms (video) (12)

Zigmas Vaišvila | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Zigmas Vaišvila | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Pranešimas perskaitytas spaudos konferencijoje Seime 2016 04 19 d.  

Balandžio 14 d. Seimas draugiškai priėmė įstatymą dėl Baudžiamojo kodekso papildymo 2471 straipsniu, kuriuo numatoma baudžiamoji atsakomybė dėl teismo nustatytos medžiagos paviešinimo. Prezidentė D. Grybauskaitė, turinti pasirašyti šį įstatymą, neperskaitė šio įstatymo kelių sakinių ir dėl to negali jo pakomentuoti. Kaip ir Prezidentės „skiepų“ bylos atveju, susirūpinusi žiniasklaida jau aplankė valstybės vadovę ir paprašė vetuoti šį įstatymą.

Vetuoti būtina, tačiau ne tik dėl žiniasklaidos atsakomybės dėl informacijos apie teisme nagrinėjamas bylas viešinimo, bet ir dėl to, kad atveriama galimybė politiniamsusidorojimui teisme su valdžios oponentais – net bylos dalyvis, kuriam inicijuota politizuota byla, teismui nustačius, negalėtų viešinti, kaip sistema su juo susidoroja teisme. Suprantama, kad gali būti įvairios situacijos, pvz., privatūs vaiko ar šeimos interesai, kurių tikrai nevalia viešinti. Bet įteisintas niekaip nereglamentuotas draudimas visais atvejais, kuriuos teismas pripažintų būtinais, neviešinti bylos medžiagą, sudaro idealias sąlygas politiniam susidorojimui – paskelbsi viešai apie tavo teismo posėdį, ir tau iškels dėl to dar vieną baudžiamąją bylą. Tokių, įstatymu įtvirtintų galimybių, tarybų valdžia ir tarybiniai teismai bent formaliai neturėjo. Priminsiu, kad pernai spalyje pakeistas visuomenės informavimo įstatymas, nustatant atsakomybę ir už informacijos paskelbimą, net nurodant pirminį informacijos šaltinį.

Šis „nekaltas“ Baudžiamojo kodekso pildymas prasidėjo 2013 m., Seimo narėms socialdemokratėms Irenai Šiaulienei ir Rimantei Šalaševičiūtei įregistravus BK papildymo šiuo straipsniu projektą dėl vaikų teisių apsaugos. Prie iniciatyvos prisijungė ir TT Seimo narė Ona Valiukevičiūtė, tam pritarė Vyriausybė, pasiūliusi sušvelninti bausmę, bet šį draudimą taikyti ne tik dėl vaikų interesų apsaugos, bet ir visais atvejais be jokių apribojimų. Nustatoma baudžiamoji atsakomybė visiems, net bylos dalyviams, dėl teismo draudimo skelbti informaciją apie teismo medžiagą pažeidimo.

2010 m. Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva Seimas įvedė Lietuvos Konstitucijoje nenumatytą prokurorinį teisingumą – pakeitė Baudžiamojo proceso kodeksą, nustatant, kad net teismas negali įpareigoti prokurorą pradėti ikiteisminį tyrimą, o pareiškėjui prokuroras net neprivalo teikti nutarimą dėl pareiškėjo inicijuoto ikiteisminio tyrimo nutraukimo. Praktikoje net bandoma pareiškėjui neleisti skųsti nutarimą dėl  ikiteisminio tyrimo nutraukimo.

2015 metus pasitikome, Seimui pritarus Prezidentės iniciatyvai dalį teisėsaugos funkcijų (protokolų surašymą dėl teisės pažeidimų) net taikos metu suteikti ir kariškiams. Praktikoje tai jau taikoma.

Belieka tik Seimui pritarti drauge su „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimu“ VSD pateiktiems įstatymo projektams dėl valdžios kritikos įvardinimo antivalstybine veikla, Dariaus Jauniškio svajonei atimti signatarų statusą iš valdžią kritikuojančiųjų Zigmo Vaišvilos ir Rolando Paulausko, jau viešai avansu šio veikėjo vadinamų buvusiais signatarais. Ir politinio susidorojimo dėl valdžios kritikos bylas galima pradėti. Ir niekas neturės teisės viešai aiškinti, kas vyks politinio susidorojimo bylose teisme. Lietuvos teismų praktika patvirtina, kad ne vieną teisėją galima „įtikinti“ priiminėti valdžiai ir sistemai naudingus, bet ne įstatymams ir valstybės interesams atitinkančius teismo sprendimus. Efektyviai veikia jau ir pagrindinė lietuviškos valdžios propagandos forma – savicenzūra.

Priminsiu, kad mano prašymu pradėtame ikiteisminiame tyrime 2015 12 17 Vilniaus apygardos prokuratūros nutarimu dėl šio ikiteisminio tyrimo nutraukimo nustatyta, kad signatarai Z. Vaišvila ir R. Paulauskas, 10 interneto svetainių ir kiti asmenys nevykdo jokios antivalstybinės veiklos, apie kurią 2015 08 03 d. paskelbė 15min.lt. Liudytoju apklaustas žurnalistas Dovydas Pancerovas paaiškino, kad šią šmeižikišką informaciją jis paskelbė, gavęs ją iš jo slepiamos valstybės institucijos pareigūnų.

Vakar pateikiau skundą Vilniaus miesto apylinkės teismui dėl Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorės Neringa Pačėsaitės Lisauskienės nutarimo, kuriuo atsisakyta naikinti 2016 02 24 Vilniaus miesto 1 PK tyrėjos N. Skripnik nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šio šmeižto, slepiamų pareigūnų piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir karo propagandos bei kurstymo. Nors minėtas ikiteisminis tyrimas nustatė, kad 15min.lt 2015 08 03 d. paskelbė tikrovės neatitinkančią informaciją, tačiau prokurorė teigia, kad straipsnyje paskelbti faktai esą tikri. Prokurorė teigia, kad D. Pancerovas paskelbė savo nuomonę, tačiau jau kitame nutarimo sakinyje pati prokurorė teigia, kad straipsnio autorius pateikė ne savo, o nėįvardintų asmenų (pareigūnų) atliktą tyrimo medžiagą. Pats D. Pancerovas ikiteisminiame tyrime Nr.01-1-48216-15 paliudijo, kad straipsnyje paskelbta informacija nėra jo nuomonė, nes medžiaga ir išvados yra ne jo, o asmenų ar pareigūnų, kurie jį išsikvietė, pateikė jam informaciją ir nurodė ją paskelbti 15min.lt.

Iš „neliečiamo“ žurnalisto D. Pancerovo ši medžiaga neišreikalauta, nenustatyta, kokios institucijos kurie pareigūnai pateikė ar nurodė D. Pancerovui paskelbti jų surinktą informaciją.

Ar prokurorė N. Pačėsaitė Lisauskienė gerbia bent save? Valstybės ir savo priesaikos valstybei, Konstitucijai ši prokurorė akivaizdžiai negerbia. Tokį nutarimą surašyti galima, tik įsivedus sau visišką savicenzūrą ar vykdant nurodymą iš aukščiau. Kas, prokurore N. Pačėsaite Lisauskiene, Jus cenzūruoja? Kitaip vertinti Jūsų nutarimą tiesiog neįmanoma.

Suprantu, kad Jums gali būti psichlogiškai sudėtinga tirti VSD, STT, AOTD ar kitos įstaigos pareigūnų galimai nusikalstamas veikas. Tačiau Jūs turite teisę pati nusišalinti nuo tokio tyrimo.

Prokurore N. Pačėsaite Lisauskiene, prašau Jus suprasti tai, kad šie Jūsų veiksmai leidžia toliau mūsų valdžiai vykdyti provokacijas ne tik prieš nurodytus asmenis, bet ir prieš mūsų valstybę bei jos piliečius, leidžia beatodairiškai vesti mus visus į karu gręsiančias provokacijas.

Negi Jūs rami ir dėl savo šeimos likimo karo atveju?

Autorius yra Lietuvos Nepriklausomybės atstatymo Akto signataras

Žiūrėkite 2016 04 19 d. Z. Vaišvilos spaudos konferencijos Seime transliacijos įrašą:

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė