Paskelbti 2016 metų Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai (0)

Europos Sajungos jaunuju mokslininku konkursas_smm.lt

Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursas | smm.lt nuotr.

Kaip ir kasmet, pavasarį Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas Vilniuje suburia gabiausius tiriamuosius darbus atliekančius mokinius. Šiandien, balandžio 15 dieną, Švietimo ir mokslo ministerijoje buvo apdovanoti šio konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai.

„Džiaugiuosi, jog tiek daug jaunų žmonių skiria laiko ir sunkiai dirba, kad savo tyrimais prisidėtų prie pažangos kūrimo. Tikiuosi, kad šis konkursas paskatins jus toliau eiti kūrybos ir ieškojimų keliu, o ateityje jūsų darbais galės džiaugtis ne tik Lietuva, bet ir pasaulis. Dėkoju ir jūsų mokytojams, kurie padeda nugludinti idėjas ir rasti tinkamą kelią,“ – sveikindamas laimėtojus sakė Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Tomas Daukantas.

Baigiamajame ture, balandžio 13–14 dienomis vykusiame Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, buvo pristatytas 61 darbas, iš jų mokslininkų komisija atrinko tris geriausius.

Pirmosios vietos laimėtojais paskelbti:

Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos vienuoliktokas Adomas Paulauskas už darbą „Virtualia realybe pagrįsti adaptyvūs reabilitaciniai žaidimai“. Rimtų žaidimų (angl. serious games) iniciatyva, orientuota į žaidimų pramonės pritaikymą viešojo valdymo, švietimo, sveikatos sričių problemų sprendimų paieškas, susidomėjęs jaunasis mokslininkas siekia sukurti virtualų žaidimą, kurį žaidžiančio žmogaus tikslas – kaip galima aukščiau ir toliau nuspirti iš viršaus krentantį kamuolį. Žaidimas galėtų būti naudojamas traumas ar kitas judėjimą sutrikdančias ligas patyrusių pacientų reabilitacijai.

Vilniaus Užupio gimnazijos dvyliktokė, Jaunojo tyrėjo klubo narė Rūta Prakapaitė už darbą „Naujos kartos antimikrobiniu aktyvumu pasižyminčių tvarsčių kūrimas: bakteriofagų terapijos taikymas lėtinių žaizdų gydymui in vitro“. Darbo tikslas – nustatyti bakteriofagų terapijos pritaikymo galimybes lėtinių žaizdų gydyme in vitro bei pritaikyti jas naujos kartos antimikrobinio tvarsčio kūrime. Jaunoji tyrėja įsitikinusi, kad bakteriofagų terapija galėtų tapti nauju metodu lėtinių žaizdų gydymo praktikoje.

Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos dvyliktokas Modestas Gudauskas už darbą „Acetobacteraceae šeimos bakterijos, gaminančios biopolimerus“. Darbo idėja kilo norint pakeisti iš neatsinaujinančių gamtos šaltinių (naftos) gaminamus produktus, pavyzdžiui plastiką, labai panašiais ir net pranašesniais biopolimerais, pasižyminčiais įprastiems plastikams būdingomis savybėmis. Darbo tikslas – sukonstruoti bakterijas, gaminančias celiuliozę ir polihidroksibutiratą, kurie galėtų būti panaudojami naujų pluoštų gavybai.

Dviejų darbų autoriai – Rūta Prakapaitė ir Modestas Gudauskas – atstovaus Lietuvai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, kuris vyks rugsėjo 15–20 d. Briuselyje.

Šiemet konkursui pateiktų darbų autoriai tyrė įvairius mikroorganizmus, vėžines ląsteles, molekulinės biologijos metodų taikymo galimybes maisto produktų kokybės kontrolei, vabzdžių elgseną, elektromagnetinės spinduliuotės bei kitų veiksnių įtaką įvairių augalų augimui, ieškojo būdų, kaip panaudojant nuotekų dumblą, vandenį, antrines žaliavas padidinti įvairių augalų derlių. Jaunieji mokslininkai taip pat ieškojo kovos su kenkėjais, pelėsiais, mikrobais būdų, tyrinėjo oro, vandens telkinių užterštumą, domėjosi tolimosiomis galaktikomis, pristatė kuriamą bioplastiką, natūralius dažiklius, ekologišką kosmetiką ir t.t. Šiemet konkursui pateikta ir nemažai humanitarinės, sociologinės ir antropologinės srities darbų: buvo analizuojami įvairūs kalbinės aplinkos aspektai, grafiti raiška, istorinė kraštovaizdžio kaita.

Mokslininkų komisija vertino darbo originalumą, moksliškumą, profesionalumą ir kruopštumą, tyrimo metodikos naujumą, savarankiškumą, darbo tęstinumą ir vizualinį pateikimą bei gebėjimą darbo tema diskutuoti su komisijos nariais.

Europos Komisijos organizuojamo ES jaunųjų mokslininkų konkurso tikslas – skatinti mokinius kurti mokslines idėjas, formuoti mokslinio mąstymo, tiriamojo darbo įgūdžius. Jame gali dalyvauti 14–20 metų amžiaus jaunieji mokslininkai. Lietuva Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse dalyvauja nuo 1997 m. ir pastaraisiais metais galima džiaugtis ypač gerais rezultatai – iš viso mūsų mokiniai yra pelnę 17 apdovanojimų.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė