URM pristatytas Lietuvos generalinio konsulato Niujorke archyvas (0)

JAV lietuviu diplomatijos archyvas_urm.lt1

Lietuvos generalinio konsulato Niujorke dokumentai | urm.lt nuotr.

Balandžio 14 dieną Užsienio reikalų ministerijoje pristatyti Lietuvos generalinio konsulato Niujorke 1924-1974 metų laikotarpio svarbiausi archyviniai dokumentai. Renginio svečius pasveikinęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasidžiaugė, kad į Lietuvą sugrąžinta medžiaga suteikia galimybę plačiajai visuomenei ir akademinei bendruomenei susipažinti su unikalia Lietuvos diplomatijos istorijos dalimi.

„Esame stipresni, kai žinome savąją istoriją, o Lietuvos diplomatijos istorija yra labai svarbi mūsų valstybės istorijos dalis“, – teigė L. Linkevičius.

Ministras pažymėjo, kad rengiantis Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečiui, didelis dėmesys skiriamas supažindinimui su diplomatijos istorija.

„Siekiame, kad vis daugiau archyvinių dokumentų taptų prieinami plačiajai visuomenei. Neseniai ministerijoje buvo surengtos Juozo Urbšio ir Stasio Bačkio atminimui skirtos parodos, praeitą savaitę Pažaislio vienuolynui perdavėme unikalią XVII a. kamaldulių vienuolių knygos kopiją“, – sakė ministras.

JAV lietuvių diplomatijos archyvas_urm.lt

Lietuvos generalinio konsulato Niujorke dokumentai | urm.lt nuotr.

Pasak L. Linkevičiaus, šie Lietuvos generalinio konsulato Niujorke dokumentai nėra tik „sausa“ biurokratinė medžiaga. „Tai liudijimai apie tremtinius, disidentus, pabėgėlius, JAV politiką, padėtį Sovietų Sąjungoje, egzilinę Lietuvos diplomatinę tarnybą, lietuvių išeivių organizacijas“, – pažymėjo ministras.

L. Linkevičius taip pat padėkojo visiems, prisidėjusiems prie archyvo grąžinimo į Lietuvą.

Lietuvos generalinio konsulato Niujorke dokumentai daugelį metų buvo saugomi Amerikos lietuvių kultūros archyve Putname (JAV, Konektikuto valstija). Pirma generalinio konsulato dokumentų dalis buvo atgabenta į Lietuvą 1996 metais. Po dvidešimtmečio, šių metų vasario 25 d., sėkmingai bendradarbiaujant Lietuvos generaliniam konsulatui Niujorke, Užsienio reikalų ministerijai ir Lietuvos centriniam valstybės archyvui, į Lietuvą grąžinta didžioji archyvo dalis.

Archyvinę medžiagą sudaro konsulato tarnautojų pranešimai, palikimo ir pasų bylos, straipsniai lietuvių išeivijos ir užsienio šalių spaudoje, raštai Lietuvos ir užsienio institucijoms ir kiti dokumentai, atskleidžiantys Lietuvos generalinio konsulato Niujorke veiklą tarpukario ir Lietuvos okupacijos metais.

Renginyje taip pat dalyvavo Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys, buvęs generalinis konsulas Niujorke Petras Anusas, Ministro Pirmininko padėjėjas Vilius Kavaliauskas, diplomatai, prisidėję prie archyvų sugrąžinimo, akademinė bendruomenė ir kiti svečiai.

Lietuvos konsulatas Niujorke įsteigtas 1923 m. liepos 16 d. Nuo 1926 m. konsulatas tapo Lietuvos generaliniu konsulatu. Atstovybė teikė pagalbą Lietuvos piliečiams JAV ir Kanadoje, gynė jų interesus, išduodavo ir pratęsdavo užsienio pasus, vizas, legalizavo dokumentus, tvarkė pilietybės, palikimų reikalus, užsiėmė asmenų paieška, rūpinosi tremtiniais ir pabėgėliais. Kita svarbi konsulato veiklos sritis buvo informacijos apie Lietuvą skleidimas, prekybinių, kultūrinių ryšių užmezgimas ir skatinimas, bendradarbiavimas su lietuvių išeivija, kitų šalių diplomatais ir organizacijomis.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė