Lietuvos ornitologai pasisako prieš natūralių pelkių sunaikinimą (0)

Tartoko pelke_vstt.lt nuotr

Pelkė | vstt.lt nuotr.

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) sužinojo apie ketinimus pradėti durpių gavybą Rokiškio r. esančią Juodymo pelkėje (258,71 ha ploto). Tokius planus atskleidė parengta poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita, kurią parengė UAB „GJ Magma“.

Pradėjus durpių kasybą būtų visiškai sunaikinta iki šiol išlikusi nors ir nesaugoma aukštapelkė. Nes ankstesniais metais ir apsausinta, ji išsaugojo natūralios pelkės bruožus, ką parodo ir joje aptinkamos saugomos paukščių, vabzdžių bei augalų rūšys bei neseniai čia kartografuotos Europos bendrijos svarbos natūralios gamtinės buveinės.

LOD nariams askleidus tokius planus, šalies gamtininkams ypatingą nerimą sukėlė iškilęs pavojus griežtai saugomai drugių rūšiai – pelkiniui satyrui (Oeneis jutta). LOD griežtai pasisako už išlikusių natūralių, nors ir nesaugomų, pelkių sunaikinimą. Mat daugybė jų jau sunaikinta sovietmečiu vykdytų plataus masto melioracijos ir durpių kasybos darbų metu. Nebenaudojami ir apleisti durpynai šiuo metu pasižymi labai skurdžia gamtine įvairove, o atviri sausų durpių plotai yra didžiulių anglies kiekių išmetimo į atmosferą šaltinis, kas spartina klimato kaitos procesus.

Nors atskiruose apleistų durpynų plotuose, kur dėl bebrų veiklos atsikuria hidrologinis režimas, ir vyksta pelkių atsikūrimo procesas, sunaikintų pelkinių buveinių susiformavimo dar reikės laukti ištisus dešimtmečius, o kai kurių, ir šimtmečius. Todėl iki šių dienų išlikusios visos natūralios pelkės turi būti išsaugomos kaip neįkainuojami kraštovaizdžio ir natūralių ekosistemų elementai, kurie nepaprastai svarbūs viso regiono biologinei įvairovei ir yra ekosistemų stabilumo garantas.

LOD savo poziciją išsakė parengtame rašte, kurį išsiuntė Aplinkos ministerijai, kartu prašydama inicijuoti konsultacijas šalies pelkių sunaikinimo klausimais.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė