Per du mėnesius grąžinta daugiau nei 11 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių (0)

Gintaras Varnas | asmeninė nuotr.

Gintaras Varnas | asmeninė nuotr.

Lietuvos gyventojai įpranta prie naujosios užstato sistemos. Užstato sistemos duomenimis, per du mėnesius į taromatus gyventojai jau grąžino daugiau nei 18 mln. gėrimų pakuočių: 11 mln. vienkartinių ir 7 mln. daugkartinių taros vienetų. Dar pusė milijono vienkartinių pakuočių buvo surinkta rankiniu būdu. Neabejojama, kad surenkamos taros kiekiai tik augs, kadangi nuo gegužės 1 d., pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, visa užstato sistemoje dalyvaujanti tara bus paženklinta.

„Grąžinamų pakuočių mastai džiugina – tai rodo, kad Lietuva išties gražėja, o vienkartinių pakuočių grąžinimas tampa įpročiu. Vasario mėnesį, kai sistema pradėjo veikti, daugiausia buvo priduodama stiklinių alaus ir giros butelių, kurie jau nuo 2004 m. dalyvauja daugkartinėje užstato sistemoje. Tuo tarpu kovą grąžinamų vienkartinių pakuočių kiekiai pralenkė daugkartinius – iš viso gyventojai per praėjusį mėnesį grąžino 10,5 mln. vienkartinės taros vienetų“, – užstato sistemos rezultatus pristato Gintaras Varnas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius.

Jo teigimu, taros surinkimo kiekiai gerokai išaugs nuo gegužės 1 d., kai pasibaigs pereinamasis trijų mėnesių laikotarpis. Iki tol prekybininkai gali išparduoti ir seną nepaženklintą tarą, už kurią užstatas imamas nėra. Nuo gegužės 1 d. visa vienkartinėje užstato sistemoje dalyvaujanti tara turės būti pažymėta.

„Didesnius grąžinamų pakuočių skaičius lems ne tik pereinamojo laikotarpio pabaiga, bet ir šiltėjantys orai – gyventojai vasarą išgeria daugiau vandens, gaiviųjų ir silpnų alkoholinių gėrimų. Esame visiškai pasiruošę išaugusioms darbų apimtims: surinkta tara bus dažniau išvežama iš parduotuvių, o Skaičiavimo centre, į kurį atkeliauja visos surinktos pakuotės, dirbs net kelios pamainos. Čia įdiegtos technologijos leidžia leidžia apdoroti iki 2 mln. vienkartinių pakuočių kasdien“, – pasakoja G. Varnas.

Kaip jau buvo skelbta, užstato sistemoje dalyvauja gėrimų pakuotės, kurios labiausiai teršia aplinką ir kurias gyventojai dažniausiai vartoja gamtoje – tai mineralinis vanduo, įvairūs limonadai, alus, sultys. Pieno gaminių, stiprių alkoholinių gėrimų buteliai sistemoje nedalyvauja ir nėra žymimi užstato ženklu. Visą užstato ženklu nepažymėtą tarą gyventojai, kaip ir iki šiol, turėtų rūšiuoti ir mesti į tam skirtus rūšiavimo konteinerius.

Lietuvoje taip pat sparčiai plečiamas ir parduotuvių, kuriose galima grąžinti pakuotes, tinklas. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ duomenimis, šalyje tokių prekybos vietų jau daugiau nei 2050: parduotuvėse jau įrengta 650 taromatų, o 1400-yje parduotuvių pakuotės surenkamos rankiniu būdu.

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ dar kartą primena, kad grąžinamos pakuotės turi būti paženklintos, tuščios, nesuglamžytos, o brūkšninis kodas ant etiketės – nepažeistas. Nepriklausomai nuo to, ar pakuotės grąžinamos rankinio surinkimo vietose, ar į taromatus, joms taikomi reikalavimai išlieka tokie patys.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė