Vilniaus Žvėryno medinių namų puošyba (nuotraukos) (0)

Žvėryno langai. Gervių g. 11 | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: 1. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: 2. Laukujos durys ; 3. Priebučiaiverandos, pavėsinės I ir II dalis; 4. Langai (1. Langinės)

2. LANGAI

1. Pagrindiniai langai (situacija 2008–2010 m.)   

Pagrindiniai langai – tai fasadų – šoninių ir galinių – langai. Šiame neformaliojo katalogo skyriuje neaptariami stogų skydų-mansardų langai, stogų skydų ir priebučių švieslangiai, stoglangiai. Sąlygiškai išskirtos tokios pagrindinių langų grupės pagal puošybos atlikimo pobūdį: pjaustinėta, ažūrinė, profiliuota ir mišri puošyba. Fotografuota 2008–2010 metais.

I dalis. Langai su pjaustinėta (drožinėta) puošyba

1. Su pjaustinėtais vertikaliaisiais apvadais

Tai, galima sakyti, elementariausias dekoras, atskirais atvejais net formalus, nekūrybinis, šabloniškų motyvų, bet ir čia randame variantų. Šiuo atveju drožinėti tik vertikalieji apvadai, jų apatiniai galai. Tokia raiška labiau pasižymi namai, kurie buvo pastatyti ne vadinamojoje miško zonoje (šioje kūrėsi turtingieji gyventojai, statęsi aukštos architektūrinės ir meninės vertės namus), – besikuriantiems laukų zonoje labiau rūpėjo tiesiog turėti būstą.

Daug langų su trikampiškai nusmailintais apvadų apatiniais galais. Vienur be užkirtimo: A. Mickevičiaus 5 (1 nuotr.), Elnių 28 ir kt., kitur su užkirtimu: pavyzdžiui, Lūšių 37 (2 nuotr.). Dar kitais atvejais pasirinktas dailesnis, irgi neretas, variantas (3 nuotr. – Stumbrų 1).

Dar daugiau langų su suapvalintais apvadų galais: Kęstučio 32 (4 nuotr.), S. Moniuškos 10, Sėlių 45, Lenktoji 42, Liubarto 5 ir 6, Lokių 24, Vytauto 19 ir kt. Atkreiptinas dėmesys į Birutės g. 36 namo langų (su tokiais pat apvadais) stiklų skaidą:  viršutiniojo horizonto maži stikliukai (kameros) šiam išties masyviam pastatui suteikia lengvumo (įspūdį sustiprina tai, kad langai nudažyti balta spalva, tad iš tamsaus sienų fono išsiskiria), vizualiai atkartoja balkono dekorą (5 nuotr.). Kaip ir durys, prieangiai, taip ir langų forma, vieta, skaidymas yra vienas iš išskirtinių šio funkcionalizmo stiliaus namo akcentų.

Suapvalintų su užkirtimu yra: Liepyno 23, Liubarto 9 / Karaimų 7, Sėlių 37, Lokių 26 (6 nuotr.), Treniotos 33 (7 nuotr.).

Buvusioje miško zonoje yra pavienių išradingesnių motyvų: su strėlės (8 nuotr. – Lenktoji 17) ir rombo (9 nuotr. – S. Moniuškos 8) formos arba asimetriškai išpjautais apvadais: Pušų 30 (10 nuotr.), Kęstučio 11 (11 nuotr.). Pastaruoju atveju, kaip ir Traidenio g. 25, namo languose (12 nuotr.), pagrindinis estetinis vaidmuo tenka asimetriškai (vertikalėje), nestandartiškai sukonstruotoms langinėms (čia aktualus ir spalvinis sprendimas); abiem atvejais, kaip ir minėtame Birutės g. 36 name, pagalvota ir apie stiklų skaidą, formas, jų santykį.

O vadinamasis kutų motyvas (13 nuotr. – Lenktoji 28) Žvėryno medinių namų puošyboje buvo populiarus, ypač neretas stogų skydų-mansardų languose.

2. Su pjaustinėtais vertikaliaisiais apvadais ir polangiu, ir/arba viršlangiu

Su pjaustinėtu polangiu langas atrodo neginčytinai puošniau ir patraukia praeivio žvilgsnį.  Aptariamoje pjaustinėtųjų grupėje polangis (horizontalusis segmentas) arba apskritai nedekoruotas, arba dekoruotas išimtinai vienokiu ar kitokiu simetriškos bangos („banguotu“) motyvu, tik apgailestautina,  kad dažnokai pristigta išradingumo, kopijuota.

Patys paprasčiausi – be „iškirptės“ (14 nuotr. – Gervių 11) ir su „iškirpte“ vidury:  Kęstučio 46 (15 nuotr.), Stirnų 31, Pušų 34; Paribio g. 1 namo bent jau langinių apkala įdomesnė ir jos nudažytos dviem spalvomis, pabrėžiant apkalos stilių (16 nuotr.). Pušų g. 19 namo langinėms su profiliuotais rombais (jais, bet įgilinus kontūrus, puoštos ir namo durys; kadangi straipsnyje apie duris nuotrauka nebuvo pateikta, pateikiu ją čia: 17 nuotr.) taip pat tenka pagrindinis estetinis vaidmuo (18 nuotr.). S. Moniuškos g. 18 namo gražiai išpjauti langų apvadų galai papildyti kiaurapjūvio motyvu (19 nuotr.).

Yra polangių ir su dviem „iškirptėmis“,  – vidury išpjauta pusė skritulio arba trikampiukas: Latvių 10 ir 44, D. Poškos 38, Treniotos 36 (20 nuotr.), Birutės 33 (21 nuotr.), Liepyno 21 (22 nuotr.), Lenktoji 35 (23 nuotr.).

Retas įmantrus bangos motyvas su laužytu siluetu: Lūšių 18 (24 nuotr.) ir Treniotos 38 (25 nuotr.).

Buvusioje miško zonoje yra namų, kurių langus puošia pjaustinėti sandrikai (sandrikas – viršlangio segmentas virš karnizo): Vytauto 10 (26 nuotr.; 27 nuotr.  – pjaustinėtas polangis), S. Moniuškos 10 (28, 29 nuotr.), Sėlių 38 (30 nuotr.), Treniotos 23 (31 nuotr.). Sandrikai išpjauti augaliniais motyvais; šiaip jau Žvėryne augalinių motyvų nedaug, vyrauja geometriniai. Dar labiau augaliniais motyvais, kaip matysime vėliau, išpjauti ažūrinės ir mišrios puošybos sandrikai.

Įdomūs ir pakankamai gražūs Sėlių 32 namo viršlangiai. Gali būti, kad čia improvizavo pats namo šeimininkas. Du variantai gretimuose languose: 32–34 nuotr. Norėtųsi priminti, jog laisvai, bet gražiai improvizuota (regis, tikrai atlikta ne įgudusio meistro ranka) ir puošiant šio namo metalinius vartelius, žr. „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: „Vilniaus Žvėryno medinių namų puošyba. 1. Vartai, varteliai, tvoros“ (p. 53, nuotr. 39). Atkreiptinas dėmesys, jog čia viršlangis papuoštas ir pjūklu pjaustytu pokarniziu.

Žvėryne beveik visi pagrindiniai langai ažūru (kiauraraščiu) puoštu viršlangiu turi (arba turėjo) ir dekoruotą pokarnizį, o tarp pjaustinėtųjų, be paminėto Sėlių 32 namo, terandame tik dar vieną. 35 nuotraukoje – Maloniosios g. 12 namo pjaustinėtas pokarnizis. Beje, toks motyvas kituose Žvėryno medinių namų pagrindiniuose languose neaptiktas.

(Bus tęsinys)

Skaitytojų dėmesiui siūlome A. Stabrausko nuotraukų galeriją.

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė