Piliakalniai ir lygiadieniai (2)

Folkloro ansamblis „Lėda“ | O. Gaidamavičiūtės nuotr.

Nepamainoma vieta baltiškoms šventėms švęsti yra piliakalniai. Šiemet netgi paskelbti Piliakalnių metai. Daugelyje Lietuvos piliakalnių per šį pavasario lygiadienį sužibo ugnys. Nepaisydama netikėtai sugrįžusios žiemos, kovo 20 dieną Aukštadvario regioninio parko direkcija taip pat pakvietė į šventę.

Šventės vieta – Pilaitės piliakalnis – pasirinkta neatsitiktinai. Kaip teigė šventės rengėja ARP kultūrologė istorikė Rita Balsevičiūtė, viduramžiais čia stovėjusi gynybinė kunigaikščio Kęstučio pilis. R. Balsevičiūtė kartu su etnografiniu ansambliu „Lėda“ atliko ir giesmę, skirtą kunigaikščiui Kęstučiui. R. Balsevičiūtės žodžiais, šiose apylinkėse gyvenusi karingiausia lietuvių gentis – jotvingiai, ypač garbinusi ugnį.

Šventę pagal baltiškus papročius vedė ARP kultūrologė Rita Balsevičiūtė kartu su etnografinio ansamblio „Lėda“ dalyviais – Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“, Aukštadvario gimnazijos, Aukštadvario žemės ūkio mokyklos moksleiviais, menininke Liubove Vitašneva.

Prie rusenančio aukuro buvo atliktos apeiginės giesmės, skirtos pagarbinti atbundančiai gamtai, saulei riduolėlei, baltų dievams: Perkūnui, Gabijai, Žemynai, Laimai. Perkūnui buvo aukojama gira, Žemynai – grūdai. Šventės dalyviai simboliškai dalijosi duona, linkėdami vieni kitiems skalsos.

DSC_0404-1200

Aukštadvario regioninio parko kultūrologė Rita Balsevičiūtė | O. Gaidamavičiūtės nuotr.

Nepabūgę sugrįžusios žiemos, į šventę susirinko net 27 dalyviai: iš Kauno, Vilniaus, taip pat aplinkinių kaimų: Lepelionių, Stakliškių, Užuguosčio, Ustronės. Šventėje dalyvavo ir ARP direktorius Vaclovas Plegevičius, taip pat Dalia Kisielienė su vyru menotyrininku Nerijumi, atvykę iš Lepelionių kaimo, tikybos mokytoja Marija Nekraševičienė su sūnumi Martynu iš Stakliškių, Užuguosčio bibliotekos vedėja Rasa Žvirblienė su vyru Vytu, Martynas ir Vilma Brėkštai iš Ustronės, muzikantas Jonas Grabauskas su žmona Marija, Vytas ir Danutė Zabarauskai, kiti.

Ir vėl ant  Pilaitės piliakalnio dega ugnys | O. Gaidamavičiūtės nuotr.

Ir vėl ant Pilaitės piliakalnio dega ugnys | O. Gaidamavičiūtės nuotr.

Pagarbinę pavasarį budinančią saulę riduolėlę, pasimeldę baltų dievams, šventės dalyviai susirinko į Aukštadvario regioninio parko direkciją. ARP kultūrologė Rita Balsevičiūtė šventės dalyvius supažindino su ARP lankytojų centro ekspozicija, su Aukštadvario miestelio istorija, lankytinais ARP objektais, su per Aukštadvario regioninį parką vingiuojančiu Karališkuoju vieškeliu. Po to visi šventės dalyviai vaišinosi kvapnia žolelių arbata, Vilmos Brėkštienės kepta gardžia duona.

Kategorijos: Etninė kultūra, Etninės kultūros paveldas, Gyvoji tradicija, Kultūra, Mes baltai, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė