Gydytojai primena, kodėl svarbu maistą šventiniam stalui ruošti saugiai (0)

 goodhousekeeping.com nuotr.

goodhousekeeping.com nuotr.

Linkėdami gražių šv. Velykų Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojai primena, kad šventiniam stalui pagamintas maistas turi būti ne tik skanus, gražiai patiektas, bet ir saugiai paruoštas.

Su maistu plintančios užkrečiamosios ligos išlieka aktualia visuomenės sveikatos problema. Praėjusiais metais mūsų šalyje buvo pastebėta daugiau nei 21 tūkst. asmenų, sirgusių žarnyno užkrečiamomis ligomis, kuriomis užsikrečiama mikroorganizmams patekus per burną.

Užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, sukeliančių žmogui žarnyno užkrečiamąsias ligas, gali būti gyvūniniame maiste (ypatingai termiškai neapdorotame), ant daržovių ir vaisių, vartojimui paruoštame maiste, jei jis buvo paruoštas ir laikomas nesaugiai.

Per maistą plintančios užkrečiamosios ligos pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu, karščiavimu. Susirgusiųjų apklausa rodo, kad apie 80 % ligonių šiomis ligomis užsikrėtė šeimose ar namų aplinkoje. Salmoneliozė bei kampilobakteriozė yra dažniausiai Lietuvoje registruojamos zoonozės.

ULAC gydytojai pataria tinkamai tvarkyti maistą ir nepamiršti švaros:

Laikytis švaros

Maistą ruošti tik švariomis rankomis. Jas būtina nusiplauti su muilu pasinaudojus išviete, prieš valgį, maisto tvarkymą.  Ruošiant maistą neliesti plaukų, vengti kosėti, čiaudėti, pūsti nosį. Vaisius, daržoves, kiaušinius, žalią mėsą kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu. Pagaminus maistą, kruopščiai nuvalyti visus virtuvės paviršius, išplauti įrankius ir indus. Kempinėles, šluostes nuolat nukenksminti virinant ar pamerkiant į buityje naudojamus dezinfekuojančius tirpalus. Neruošti maisto kitiems, jei turite žarnyno funkcijos sutrikimų.  Atskirti žaliavą nuo vartojimui paruošto maisto Termiškai neapdorotą ir vartojimui paruoštą maistą pjaustyti ant atskirų lentelių. Kaskart kruopščiai plauti rankas palietus bet kokį gyvūninį kaip reikiant neišvirtą maistą. Atskirti šaldytuve laikomą maistą.

Gerai išvirti ar iškepti gyvūninį maistą (mėsą, kiaušinius, žuvį ir kt.)

Ligas sukeliančios bakterijos žūva jas veikiant aukštesnei nei 70 °C temperatūrai. Iš gerai termiškai paruoštos mėsos besiskiriantis skystis yra skaidrus, bet ne rausvas. Kiaušinius geriau valgyti kietai virtus ar keptus.

Tinkamai laikyti maistą

Nepalikti paruošto maisto kambario temperatūroje ilgiau nei 2 valandas, nes per tą laiką galimai maiste esančios patogeninės bakterijos gali pasidauginti.Nelaikyti maisto ilgai, net šaldytuve, ilgiau laikytą – prieš vartojimą pakaitinti.Užšaldytą maistą atitirpinti šaldytuve, o ne kambario temperatūroje.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė