„Auksalio kupke“ – Dzūkijos meistrų darbai (0)

Auksalio-kupko-muge-meras-kadagys_varenos sav.nuotr

„Auksalio kupko“ mugė. „Kadagio“ meistrai | rengėjų. nuotr.

Verbų sekmadienio išvakarėse Varėnos centre gerą pusdienį smagiai šurmuliavo šeštą kartą suorganizuota priešvelykinė mugė „Auksalio kupkas“. Joje dalyvavo, savo rankomis pagamintais dirbiniais bei gaminiais prekiavo, amatus bei kūrybinį procesą pristatė daugiau kaip penkiasdešimt tautodailininkų, amatininkų, ūkininkų, sodininkų, kaimo bendruomenių atstovų ir visų nagingų Dzūkijos žmonių iš Varėnos, Alytaus, Lazdijų, Kaišiadorių, Švenčionių, Prienų, Trakų, Šalčininkų rajonų, Birštono, Druskininkų ir Elektrėnų savivaldybių. Šventės pabaigoje buvo apdovanoti nagingiausi mugės meistrai, o jos dalyvius ir svečius linksmino dzūkai muzikantai.

Nors šiųmetė mugė nedžiugino pavasarišku oru, kad saulė jau ir šypsojosi pavasarišku šypsniu, tačiau buvo žiemiškai žvarbu, buvo puiki galimybė Šv. Velykoms įsigyti dovanų pintų, skobtų, žiestų, megztų, nertų dzūkų meno meistrų dirbinių, verbų, margučių, paskanauti dzūkiškų skanėstų, pabendrauti su meistrais, pasiklausyti nuotaikingo koncerto, kurį surengė „Žeirios“ ir Marcinkonių kaimo folkloro ansambliai bei Varėnos krašto muzikantai Stasys Junda, Danielius Taraila, Pranas Ulbinas ir Perlojos kaimo kapela.

Dzūkiškai mugės dalyvius pasveikinęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė ir padėkojo „visiem nagyngiem žmonėm, kurių mugėn dalyvauna ciek daug iš visos Dzūkijos“. Jis pažymėjo, kad „Auksalio kupkas“ – puiki proga parodyti, kokiais darbščiais ir kūrybingais žmonėmis turtingas Varėnos rajonas ir visa Dzūkija, kurioje gerbiamos ir tebepuoselėjamos iš tėvų ir senelių perimtos senosios dzūkų tradicijos, amatai, kulinarinis paveldas. Meras linkėjo geros šventinės nuotaikos ir  apsilankiusius mugėje kvietė į namus negrįžo be mielo Dzūkijos meistrų rankomis sukurto dirbinio.

Auksalio-kupko-muge-dieveniskiu-kalviai_varenos sav.nuotr

„Auksalio kupko“ mugė. Dieveniškių kalviai | rengėjų. nuotr.

Dzūkiškos mugės pradžioje jos dalyvius ir lankytojus dzūkiškai ir nuotaikingai pasveikinęs Varėnos kultūros centro direktorės pavaduotojas Marius Galinis sakė, jog „priešvelykinė mugė Varėnon jau vyksta šeštų rozų“. Geriausius iš geriausiųjų rinko komisija.

Komisijos pirmininkė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė kvietė pasidžiaugti šventine mugės nuotaika bei įsigyti tikrai vertų dėmesio dzūkų meistrų dirbinių, o meistrams linkėjo kūrybinės sėkmės, kad noras puoselėti ir kurti tai, kuo gyveno mūsų protėviai, neapleistų ir ateityje.

Mugės lankytojų dėmesį traukė dailės studijos „Kadagys“ jaunųjų meistrų bei jų vadovo, žymaus tautodailininko Algirdo Juškevičiaus drožiniai.

Auksalio-kupko-muge-varenos sav.nuotr

„Auksalio kupko“ mugė | rengėjų. nuotr.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato darbuotojai: merkiniškė tautodailininkė Laimutė Saviščevienė, amatų meistras, etnografiniame Musteikos kaime gyvenantis Romas Norkūnas, marcinkoniškė Virginija Pugačiauskienė – pirkėjus viliojo senųjų dzūkiškų amatų demonstravimu, dailiomis verbomis, žvakėmis, pintais dirbiniais. Meistras iš Kijutiškių Darius Kazakauskas mugėje prekiavo dailiais inkiliukais, lesyklėlėmis, dubenėliais ir kitais medžio dirbiniais. Verbas ir sausas puokštes siūlė varėniškė tautodailininkė Eugenija Bakšienė. Autentiškais kalvystės darbais mugės lankytojus žavėjo kalvis iš Andriūnų kaimo Stasys Truncė, o perlojiškis Gintaras Turonis turėjo prigaminęs medžio dirbinių. Įvairiaspalvius keramikos dirbinius siūlė keramikas iš Beržupio Artūras Matonis. Varėniškė Zoja Gavėnienė buvo primezgusi dailiausių riešinių ir šalikų.

Mugės lankytojai neliko abejingi marcinkoniškių šeimininkų kulinarinio paveldo produktais bei rankdarbiais: Rūtos Sakalienės naminė duona ir „kiškio pyragai“ buvo graibstyte išgraibstyti, ji siūlė ir pačios siūtų tautinių drabužių. Linos Černiauskienės grikinėms „babkoms“ ir pyragams bei Romos Stankaitienės mezginiams ir siuviniams  taip pat netrūko pirkėjų.

Mugę papuošė varėniškių Onutės ir Algirdo Guntulionių subtiliai nuveltos elegantiškos skraistės, šalikai, skrybėlaitės, žaismingos įvairiaspalvės šlepetės.

Jau kelintus metus mugėje dalyvauja ir išskirtinio lankytojų dėmesio sulaukia Dieveniškių technologijos ir verslo mokyklos kolektyvas. Jų  kiemelyje buvo galima pamatyti, kaip gimsta kalvystės darbai, paskanauti ant laužo virtos sriubos ir kvapnios mėtų arbatos, įsigyti įvairiausių dirbinių.

Dargužių ūkininkė Bronislava Kazlauskienė prekiavo įvairiausių dydžių ir spalvų verbomis. Vytautas Tirlikas iš Šumsko – medžio dirbiniais. Varėniškė Rima Subačienė mugėje prekiavo daugybe nertų servetėlių.  Valkininkietis Romualdas Dervinis turėjo pridrožęs įvairiausio dydžio šaukštų, samčių, mentelių. Dailiais rankdarbiais, verbomis ir skaniais pyragais mugės lankytojus viliojo Naujųjų Valkininkų moterys. Senojo siūlų dažymo amato puoselėtoja Danutė Juškienė iš Lazdijų rajono demonstravo, kaip senuoju būdu audžiama, ji prekiavo ir žolynais dažytais vilnoniais siūlais bei mezginiais. Savo dirbinius siūlė ir daugelis kitų Dzūkijos meistrų.

Dauguma iš jų pakalbinti buvo puikios nuotaikos, džiaugėsi turintys progą „Auksalio kupke“ sudalyvauti, tarpusavyje pabendrauti, ir, žinoma, parduoti savo dirbinius.

Mugės pabaigoje buvo paskelbti ir diplomais bei piniginiais prizais apdovanoti geriausi mugės meistrai. Juos, atsižvelgdami į amato kūrybinio proceso pristatymą, autentiškumą, dzūkiškų tradicijų puoselėjimą ir išsaugojimą, išrinko ir įvertino šventės komisija: Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė, Varėnos kultūros centro laikinai direktorės pareigas einanti Jurgita Žukienė ir Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Merkinės lankytojų centro vyriausioji specialistė Laimutė Saviščevienė, o apdovanojo Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta.

,Auksalio kupko“ meistrų meistru pripažintas tautodailininkas ir dailės studijos „Kadagys“ vadovas Algirdas Juškevičius. Antroji vieta atiteko šventę papuošusiems Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos atstovams. Trečioji vieta skirta medžio dirbinių meistrui iš Valkininkų Romualdui Derviniui. Diplomais apdovanoti: už autentiškumą, dzūkiškų tradicijų puoselėjimą  ir išlaikymą – Romas Norkūnas iš Musteikos, už prekybos vietos apipavidalinimą – Danutė Juškienė iš Lazdijų, už amato kūrybinio proceso pristatymą ir demonstravimą – Rašidas Sadrejevas iš Dieveniškių, už amatininko kostiumo atitikimą amatui, tradicijoms – marcinkoniškė Rūta Sakalienė.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė