M. Kundrotas. Audrius Rudys ir Jonušas Radvila: istorija kartojasi? (57)

Tautininkų vėliava ir trispalvė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kovo 19 d. Lietuvių tautininkų sąjungos pirmininkas, Nepriklausomybės akto signataras dr. Audrius Rudys pasirašė deklaraciją „Laisva Tauta ir klestinti Valstybė“. Šioje deklaracijoje įvardyti siekiai – dorovinis atgimimas, veiksminga šeimos politika, tautos ir valstybės suverenumas, dalyvaujamoji ir tiesioginė demokratija, savivaldos ir bendruomenių stiprinimas. Deklaracijos iniciatorė – „Tvarkos ir teisingumo“ partija, kartu ją pasirašė Respublikonų ir Žemaitijos partijos ir gausus būrys visuomeninių organizacijų.

Išsyk po to internete ir kitur pasipylė gausūs ir pikti pareiškimai: ką – tautininkai su paksistais? Gėda. Moralinis žlugimas. Išdavystė. Bet perskaitykime deklaracijos tekstą. Joje išdėstyti siekiai, tautininkų deklaruoti ir konkrečiais veiksmais atstovaujami daugelį metų. Lieka tik džiaugtis, kad šiuos siekius – bent jau deklaracijos lygiu – perima kitos partijos ir visuomeninės organizacijos. Galima klausti apie santykį tarp žodžių ir darbų, tačiau vargu, ar šį klausimą derėtų užduoti tautininkams. Ir tautininkų uždavinys, kad žodžiai virstų darbais.

Jei panašią deklaraciją pasirašyti būtų pasiūliusi Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ar kita bent iš dalies priimtina politinė jėga, tautininkai veikiausiai būtų ją pasirašę lygiai taip pat. Deja, kai kurioms politinėms organizacijoms tautininkų pozicijų daugiasluoksniškumas ir tvirtumas atrodo pavojingi. Daug patogiau šias pozicijas atskiesti kitomis, kartais – viena kitai prieštaraujančiomis pozicijomis, arba tiesiog – viena šnekėti, kita veikti. Šiose organizacijose esama dorų, tautiškų ir demokratiškų žmonių. Bet esama ir kitokių. Panašu, kad šias organizacijas vienija pagrindinė vertybė – tai buvimas valdžioje, visa kita – skęsta.

Lietuviai tautininkai aiškiai suvokia grėsmes tiek iš Rusijos imperialistų, tiek iš Europos kosmopolitų, tiek iš įvairaus plauko liberalų. Būtent tuo LTS skiriasi tiek nuo vienos, tiek nuo kitos pusės daltonikų, mąstančių dvišalėmis kategorijomis: jei A – blogis, tai B – gėris. Juokinga iki graudumo, kai vienos partijos šalininkai aiškina kitai partijai, kaip jai elgtis su trečia partija. Taip, LTS svarsto įvairius variantus dalyvavimui artėjančiuose Lietuvos Seimo rinkimuose. Nuo dalyvavimo vieniems iki plačios koalicijos, kurioje dalyvautų vienos arba kitos politinės jėgos. Nesvarstoma tik viena – jungimasis su viena ar kita sistemine partija, kas skelbiama žiniasklaidoje.

Nejučia atmintyje iškyla garbaus atminimo Lietuvos etmonas, kunigaikštis Jonušas Radvila. Daugelis lenkų istorikų jį smerkia už tai, kad Lietuvos vardu nutraukė uniją su Lenkija (tikroji priežastis), pasirašydamas unijos aktą su Švedija (pretekstas). Užmiršdami, kiek laiko ligtol Lenkija siekė paversti Lietuvą iš sąjunginės valstybės savo provincija. Užmiršdami, jog tuo metu Švedijai jau buvo pasidavęs Lenkijos maršalas Stefanas Čarneckis, įvardytas didvyriu Dambrovskio marše, tapusiame Lenkijos himnu. Užmiršdami, jog tuo metu Lietuvoje jau siautėjo maskolių ordos.

Leiskite paklausti – o ką Radvila turėjo daryti? Jam buvo svarbiausia, kad išliktų Lietuva.

Tai svarbiausia ir šiandienos tautininkams. Kad išliktų tauta ir valstybė. Dora ir šeima. Kad būtų stiprinami dalyvaujamoji demokratija ir socialinis teisingumas. Tam reikia, jog šioms vertybėms atstovaujantys žmonės būtų atstovaujami Lietuvos valdžios įstaigose. Turite planą, kaip to pasiekti? Pateikite jį. O dar geriau – stokite į tautininkų gretas, atsiveskite dar po dešimtį narių, įsteikite skyrių, lai kiekvienas atsivestasis dar atsiveda bent po dvidešimt rinkėjų. Tiems, kurie tai daro – pagarba. Tik vargu, ar turi teisę purkštauti asmenys, remiantys kitas jėgas, tarp jų – abejotinas.

O pabaigai – anekdotas. Užsidegė Petro namas. Petras stovi šalia. Tyli. Pribėga kaimynas Jonas. Gaisrininkas. Su vandens žarna. Siūlosi į pagalbą. O Petras išdidžiai atsisako, argumentuodamas: Jonai, tu mano mergą prieš dešimt metų nuviliojai.

Ar juokinga?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė