Ką privalo žinoti naminių gyvūnų augintojai, artėjant vasarai? (0)

Nora su kamuoliu_VingosV. nuotr

Alkas.lt, V. Vaiškūnaitės nuotr.

Atšylančiais orais ypač džiaugiasi įvairių gyvūnų augintojai. Pagaliau pasivaikščiojimai gryname ore taps ne prievole tamsiu paros metu, bet – džiaugsmingu atokvėpiu tyrame ore, šildant pavasario ar vasaros saulei. Su keturkoju draugu pasivaikščiojimas tampa tikra atgaiva nuo darbo, rutinos ir besisukančios kasdienybės. Kita vertus, po gaivių atokvėpių, užklumpa ir nemalonios staigmenos: pavasario žolėje nubundančios erkės, kurios, tarsi maži siurbliukai, įsikimba į augintinių odą, sukeldami nemalonumų tiek pačiam keturkojui, tiek jo šeimininkui.

Kaip elgtis, kaip apsisaugoti nuo erkių ir ką vertėtų žinoti, pataria Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos (VA) Dr. Leono Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos vadovės doc. dr. Birutės Karvelienės, vet. gyd. Brigitos Grigalevičienės ir vet. gyd. Dovilės Šoliūnaitės.

Artėja vasaros sezonas. Kokie rūpesčiai atsiranda naminių gyvūnų augintojams dėl erkių?

Dėl šiltėjančių orų Lietuvoje erkės kasmet prabunda vis anksčiau, todėl šie ektoparazitai (blusos, erkės, mašalai) būna aktyvūs didžiąją metų laiko dalį. Tik laikantis specialių atsargumo priemonių, galime sumažinti riziką apsikrėsti erkių platinamomis ligoms. Didžiausias galvos skausmas gyvūnų šeimininkams – kokią apsaugos priemonę pasirinkti ir nuo kada pradėti ją naudoti?

Kada erkės tampa „aktyviausiomis“?

Erkių aktyvumo sezonas įprastai prasideda balandžio mėnesį ir tęsiasi iki lapkričio mėnesio. Tai priklauso nuo aplinkos temperatūros, todėl pasitaiko atvejų, kada erkių platinamos ligos diagnozuojamos kovo, gruodžio ir net sausio mėnesiais. Šiemet pirmi babeziozės atvejai pasitaikė vasario mėnesio pabaigoje.

Kaip apsaugoti augintinius, kokios priemonės yra efektyviausios?

Apsaugos priemonių nuo erkių pasiūla yra labai plati, todėl išskirti vieną efektyviausią neįmanoma. Didelė dalis gyvūnų savininkų preparatus nuo ektoparazitų renkasi remdamiesi  preparato veikimo trukme ir tuo, ar preparatą lengva naudoti, ar jis yra efektyvus, patikimas bei saugus augintiniui. Rinktis galima iš didelės pasiūlos: preparatai lašinami ant sprando odos, kramtomi  tablečių pavidalu, naudojami antkakliai, aerozoliai. Svarbu nepamiršti, kad tai, kas tinka vienam gyvūnui, nebūtinai tiks kitam, todėl prieš perkant bet kokį preparatą, būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju. Atvykus į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų kliniką prieš renkantis profilaktinę priemonę, Jus visada nemokamai pakonsultuos mūsų klinikos vaistinės veterinarijos gydytojas.

Ką daryti, jeigu augintiniui erkės įkandimo vietoje pūliuoja, darosi žaizda?

Atsiradus pakitimams odoje ar suprastėjus gyvūno būklei po erkės įkandimo, geriausia kreiptis į veterinarijos kliniką. Pirmoji gyvūno apžiūra ir susipažinimas su veterinarijos gydytoju – vienas iš pirmų žingsnių, kurį turi žengti savininkas, kad tolimesnis bendravimas ir augintinio gydymas taptų sėkmingas. Pradedant gydymą, reikia įveikti svarbiausią etapą, – ligų diagnostiką. O tai užtikrina tik profesionali aparatūra ir geros laboratorinės diagnostinės priemonės, kurių mūsų klinikoje apstu, o veterinarijos gydytojo žinios ir patyrimas lemia puikią ligų diagnostiką ir gydymą. Profesionalių gydytojo rankų išsigąs ir pikčiausia erkė. O sergantis gyvūnas ir jo savininkas jausis saugiai.

Ką daryti, kai palakstyti paleidę šuniuką, pamatome, kad šis sugrįžta su daugybe erkių? Kaip elgtis augintinio šeimininkui, jei  įsisiurbė kelios erkės?

Erkės po įkandimo gali likti įsikibusios gyvūno odoje, taip pat gali iškristi pačios, augintinio savininkui net nepastebėjus. Erkių palikti gyvūno odoje nerekomenduojama. Radus įsisiurbusią erkę, reikia ją suimti pincetu prie pat gyvūno odos ir lėtai sukant ištraukti. Jei to padaryti nepavyksta, mes mielu noru tą padarysime už Jus. Ištraukus erkę, būtina atidžiai stebėti gyvūno būklę bent porą savaičių. Jei gyvūnas pasidaro vangesnis, mažiau ėda, pasikeitė šlapimo spalva, rekomenduojama  nedelsiant vykti į artimiausią veterinarijos kliniką. Negydomos erkių platinamos ligos gali būti mirtinos.

Ar, traukiant erkę, žmogus gali užsikrėsti erkės platinama liga? 

Traukiant erkes iš odos, užkrato neplatiname. Užkrėstų erkių seilių liaukose yra daugybė erkių platinamų ligų sukėlėjų. Įkandimo metu jie patenka į gyvūno kraują, bręsta, infekuoja, sukelia patologiją.

Kokie dar pavojai tyko mylimų augintinių pavasarį?

Kadangi šylant orams padažnėja išvykos su gyvūnais į gamtą, pasitaiko daugiau įvairių traumų, lūžių, pjautinių galūnių žaizdų, apsinuodijimų maistu. Dėl pavasarį prasidedančios rujos, gyvūnai gali pabėgti iš namų, to pasekmės gali būti tikrai skaudžios – traumos, patekus po mašinos ratais, įkandimai kovų metu (ypač būdinga katinams), neplanuoti patelių nėštumai ar gyvūno netekimas, jam pasiklydus. Todėl rekomenduojama pasirūpinti ne tik gyvūnų apsauga nuo ektoparazitų, bet ir gyvūno ženklinimu, kastracija ir, žinoma, tinkama dresūra.

Šių metų kovo 18-ą dieną rengiamas antrasis tarptautinis veterinarijos kongresas visoms gyvūnų rūšims „VET Congress 2016 Lithuania“, kurio partneriais šiemet tapo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademija.  Renginio metu visi Lietuvos veterinarijos gydytojai bus supažindinti su naujausiomis veterinarijos mokslo žiniomis ir pasiekimais. Kongrese dalyvaus daugybė kviestų užsienio mokslininkų-praktikų, norinčių pasidalinti savo patirtimi.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė