Jono Basanavičiaus paminklą siūloma statyti Lukiškių aikštėje (14)

Paminklas Basanaviciui_Vilniaus sav. nuotr.

Paminklas Basanavičiui | Vilniaus sav. nuotr.

Vilniaus miesto valdžiai planuojant pastatyti Jono Basanavičiaus paminklą dabartinėje automobilių stovėjimo aikštelėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją, Lietuvos laisvės sąjungos frakcija siūlo nemenkinti Tautos patriarcho ir jo skulptūrą statyti Lukiškių aikštėje.

„Jono Basanavičiaus paminklą statome ne šimtmečio proga, o šimtmečiams į priekį. Gaila, kad to nesuvokia dabartinė sostinės valdžia. Pastatyti mūsų Tautos patriarchą kampe tarp restoranų ir kavinių nedidelėje erdvėje, atrodo, mažų mažiausiai nesuvokiama“, – sakė Lietuvos laisvės sąjungos frakcijos narys Artūras Zuokas.

Lietuvos laisvės sąjungos frakcija siūlyme taip pat atkreipia dėmesį į:

Pirma, dr. Jono Basanavičiaus paminklui parinkta vieta priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją Aušros Vartų gatvėje tinka tik Vilniaus masto asmenybei. Pažymėtina, kad dr. Jonas Basanavičius gyveno ir aktyviai iki mirties veikė Vilniuje, tačiau jo nuopelnai reikšmingi visai Lietuvai. Taigi paminklas turi būti ne kiemo ar skvero gatvėje (kur gausu komercinių objektų: naktinių klubų, kavinių, parduotuvių ir kt.), bet politiniame sostinės centre.

Antra, šiuo metu Gedimino prospektas yra politinė sostinės ašis ir paminklas dr. Jonui Basanavičiui būtų svarbus akcentas dar labiau tai pabrėžti. Vilniaus miesto savivaldybės administracija nurodo, kad skelbtą konkursą Lukiškių aikštei Vilniuje tvarkyti laimėjo trys įmonės – „Infes“, „Ekstra statyba“, „Pamario restauratorius“. Pasirašius sutartį, konkursą laimėjusios įmonės turės parengti techninį projektą, prižiūrėti ir atlikti aikštės sutvarkymo darbus.

Lukiškių aikštės projektavimo užduotyje inter alia nurodyta, kad Lukiškių aikštėje būtina sukurti demokratišką viešąją erdvę, kurioje būtų suderintos reprezentacinės ir visuomeninės rekreacinės funkcijos. Projektuotojui būtina numatyti memorialinę vietą paminklui (valstybės simboliui) ir kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įmažinimui. Dr. Jono Basanavičiaus asmenybė ir nuopelnai yra būtent valstybinės reikšmės ir atitinka valstybės simbolį, nes tautos ir istorikų yra vadinamas Tautos patriarchu.

Šiuo metu tam yra skirtas reikiamas finansavimas, todėl dr. Jono Basanavičiaus paminklo pastatymas Lukiškių aikštėje nepareikalautų papildomų lėšų iš Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto ir idealiai atitiktų jau paruoštus Lukiškių aikštės projektavimo užduoties reikalavimus.

Tai vienintelė šiuo metu reali vieta, kur būtų galima pastatyti paminklą dr. Jono Basanavičiaus garbei atminti iki 2018 m. vasario 16 d. – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo. Atkreiptinas dėmesys, kad visos kitos sostinės politinio centro vietos jau yra užimtos. Aikštėje priešais LR Vyriausybę jau pastatytas paminklas dr. Jono Basanavičiaus mokiniui V. Kudirkai , judant toliau, Gedimino prospekte esančiame skverelyje glaudžiasi rašytoja Žemaitė.

Dr. Jono Basanavičiaus paminklas Lukiškių aikštėje leistų išryškinti vieną svarbiausių Lietuvos nepriklausomybės asmenybių, nenuvertinant jam skirto paminklo iki dekoratyvinio miesto aplinkos akcento ir nenustumiant jo į šalutinę teritoriją.

Ši siūlymą palaiko ir kitos Vilniaus miesto savivaldybės frakcijos.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė