Vilniuje atidaryti didžiausi mokslo centrai Lietuvoje ir CERN paroda (video) (0)

plus.google.com

plus.google.com nuotr.

Kovo 15 d., antradienį Vilniuje, Saulėtekio slėnyje, vyko iškilmingas Jungtinio gyvybės mokslų centro (JGMC), Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) ir jame įrengtos didžiosios kilnojamosios Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) parodos atidarymas. Ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, LR ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos  (EBPO) generalinis sekretorius Hose Anhel Guria (Jose Angel Gurria) bei kiti įtakingi Europos institucijų, politikos, verslo ir mokslo atstovai.

JGMC ir NFTMC – didžiausi mokslo centrai Lietuvoje. Jie įrengti panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas, jas skyrė Švietimo ir mokslo ministerija – iš viso apie 130 mln. eurų. „Iš kiekvienos investicijos tikimės ir ekonominės grąžos, todėl manome, kad sukurta mokslo centrų infrastruktūra padės augti šalies konkurencingumui, Lietuvos matomumui tarptautinėje erdvėje, pagerins kasdienį žmonių gyvenimą“, – teigia švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.

Šiuose mokslo centruose dirbs apie 1000 Vilniaus universiteto, Fizinių ir technologijos mokslų centro ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto tyrėjų. Mokslo centruose bus suburti geriausi šalies mokslininkai, įdiegta moderni laboratorinė įranga, tad dauguma čia vykdomų mokslinių tyrimų bus unikalūs ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, o sukurtos technologijos ir pasiekti moksliniai rezultatai bus žinomi ir panaudojami kuriant šalies ekonominę gerovę.

„Modernios mokslo bazės kūrimas leis auginti ateities mokslo pajėgas ir įgyvendinti naujas idėjas, organizuoti aukštos kokybės studijas, kur žinios bus įgyjamos praktiškai, per mokslinius tyrimus ir eksperimentus. Todėl labai svarbu, kad su nauja mokslo įranga galintys dirbti studentai ir doktorantai turės būtinus instrumentus naujoms technologijoms kurti ir jas išbandyti nuo idėjos iki prototipo“, – pažymi švietimo ir  mokslo ministrė.

Pasak ministrės A. Pitrėnienės, šiuolaikiniai mokslo centrai leis kurti inovacijomis grįstą ekonomiką. Todėl šalies mokslininkai skatinami kuo aktyviau bendradarbiauti su verslu, o naujų mokslo centrų siūlomomis galimybėmis raginami naudotis ne tik mokslininkai, bet ir verslo atstovai.

Pagrindinis JGMC tikslas – sukurti šiuolaikinę mokslinių tyrimų erdvę biotechnologijų ir molekulinės medicinos mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros reikmėms. Čia  įsikurs VU Biochemijos ir Biotechnologijos institutai, Gamtos mokslų fakulteto biologinės katedros, greta jo – verslo inkubatorius.

NFTMC – didžiausias technologinės ir mokslo tyrimų paskirties pastatas Lietuvoje. Jame susikoncentruos keturios pagrindinės technologijų kryptys: puslaidininkinė nanotechnologija, organinių medžiagų technologijos, chemijos technologijos ir lazerių bei šviesos technologijos.  Šis centras sujungs trijų skirtingų mokslo institucijų padalinius –  FTMC, VU Fizikos fakultetą, dalį VU Chemijos fakulteto, VU Taikomųjų mokslų bei Teorinės fizikos ir astronomijos institutus. Bus įkurtos trys laboratorijos, priklausančios Vilniaus Gedimino technikos universitetui.

CERN paroda „Accelerating Science“ lankytojams leis susipažinti su didžiausiomis Visatos paslaptimis. Ekspozicija griauna stereotipą, esą fundamentalusis mokslas nesuprantamas ir nuobodus. Šiuolaikiniai fundamentalūs tyrimai CERN parodoje pateikiami itin vizualiai ir paprastai. Ji sukurta specialaus pasirengimo neturinčiai auditorijai, todėl tinka moksleiviams ir tiesiog smalsuoliams.

„Simboliška, kad du Lietuvos mokslo centrai atidaryti būtent kartu su CERN paroda. Lietuva šiais metais pateikė paraišką dėl asocijuotos narystės CERN. Švietimo ir mokslo ministerija dėjo didžiules pastangas rengiant šią paraišką ir vystant bendradarbiavimą su CERN. Tai teikia galimybę Lietuvos mokslininkams padaryti proveržį tarptautinėje rinkoje, o visuomenei susipažinti su naujausiais mokslo atradimais“, – sako švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.

Anot ministrės, inovacijų kultūros ir naujų talentų ugdymas – ne vienerių metų užmojis, todėl skatinamas mokinių domėjimasis tiriamąja veikla. Švietimo ir mokslo ministerija iniciavo modernaus Mokslo ir technologijų populiarinimo centro steigimą –  jis turėtų atverti duris jau po poros metų. Taip pat dešimtyje Lietuvos miestų įsikurs STEAM – gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo – ugdymo centrų, o visos pradinės mokyklos ir progimnazijos bus aprūpintos gamtos ir technologinių mokslų ugdymui reikalingomis priemonėmis.

Tikimasi, kad visa tai padidins mokinių susidomėjimą mokslu, pagerins bendrojo ugdymo rezultatus ir paskatins jaunus žmones rinktis tyrėjo karjerą.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Technika ir technologijos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė