B. Ropė: apie sveiką vaikų mitybą ir ES sandorį su tabako gamintojais (video) (0)

Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

Kovo 8 dieną Europos Parlamento priimtas sprendimas palengvins vaisių, daržovių ir pieno tiekimą mokykloms. Naujoji Eeuropos Sąjungos (ES) programa, kuria siekiama kovoti su vaikų nutukimu ir nesveika mityba, bus gausiau finansuojama ir leis skirti daugiau dėmesio vaikų švietimui, pavyzdžiui, moksleivių lankymuisi ūkiuose.

Esamos pieno bei vaisių ir daržovių tiekimo mokykloms programos bus sujungtos. EP dėka pieno vartojimui mokyklose skatinti bus papildomai skirta 20 mln. eurų – kasmet ES mastu ši parama sieks 100 mln. eurų, o vaisių ir daržovių vartojimui mokyklose skatinti kasmet bus skiriama 150 mln. eurų. Europarlamentarai taip pat balsavo už teisingesnį programos lėšų paskirstymą tarp ES valstybių. Jį lems du kriterijai: 6–10 m. amžiaus vaikų dalis nuo bendro gyventojų skaičiaus bei konkretaus ES valstybės regiono išsivystymo lygis.

Pieno vartojimo mokyklose skatinimo programa veikia nuo 1977 m., o vaisių ir daržovių tiekimo programa – nuo 2009 m. Lietuvoje vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo programai 2015–2016 m. numatyta 1,39 mln. eurų ES lėšų. Tai 90 proc. galutinės paramos: likusius 10 proc. programos lėšų valstybė turi skirti iš savo biudžeto.

Dalis naujosios programos lėšų bus skiriama ir šviečiamosioms priemonėms, pavyzdžiui, moksleivių lankymuisi ūkiuose, taip pat vietoje užaugintų produktų tiekimui. Į produktus, tiekiamus pagal šią programą, negalės būti pridėta cukraus, druskos, riebalų, saldiklių ar skonio stipriklių.

Žaliųjų frakcijos šešėlinis pranešėjas šiuo klausimu Bronis Ropė diskusijoje pasidžiaugė, jog pavyko pagerinti paramos programos valdymą ir plačiau į jį įtraukti vietos valdžią, patikslinti lėšų paskirstymo kriterijus ir suteikti valstybėms daugiau lankstumo. Taip pat, pasak europarlamentaro, pavyko išplėsti mokykloms tiekiamų produktų sąrašą ir „pirmą kartą ES teisės akte įtvirtinti, jog skonio stiprikliai, tokie kaip mononatrio glutamatas, yra negerai“, todėl ES lėšomis mokykloms nebus tiekiami jų turintys maisto produktai.

Naujajai programai pritarė 584 EP nariai, nepritarė 94, o susilaikė 32. Ji jau suderinta su ES Taryba, todėl neliko kliūčių jai įsigalioti nuo 2017 m. rugpjūčio mėn.

Kovo 9 sieną buvo spręndžiama ar pratęsti 2016 m. liepos mėn. baigianti galioti vieną iš keturių ES bendradarbiavimo su tabako kompanijomis susitarimų.

Remdamiesi minėtais susitarimais, „Philip Morris International“, „Japan Tobacco International“, „Imperial Tobacco Limited“ ir „British American Tobacco“ sutiko sumokėti ES ir jos valstybėms 2,5 mlrd. dolerių už tai, kad būtų atsiimti nesurinktų mokesčių dėl cigarečių kontrabandos ieškiniai. Europos Komisijai svarstant, ar atnaujinti sutartį su „Philip Morris International“, Europos Parlamento žaliųjų grupė, kaip ir nemaža dalis kitų parlamentarų, priešinasi sutarties pratęsimui.

„Nėra jokių svarių įrodymų, kad šie susitarimai buvo veiksmingi. Tai rodo ir Europos Komisijos atliktas vertinimas. Ne mažiau svarbu, kad ir Pasaulio sveikatos organizacija yra pareiškusi, kad tokie susitarimai prieštarauja Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijai, nes jie tenkina tabako bendrovių interesus ir kelia grėsmę tabako kontrolės pažangai“, – tvirtina Europos Parlamento narys Bronis Ropė.

Parlamentaro nuomone, dabartinis susitarimas buvo nukreiptas į prekiniais ženklais pažymėtų cigarečių kontrabandos mažinimą. Tačiau pastaraisiais metais didėja vadinamųjų „baltųjų cigarečių“ kontrabanda.

„Tai rodo, kad susiduriame su visiškai kitokio tipo iššūkiais, kurie aktualūs ne tik ES, bet ir pasauliniu mastu. Todėl mums būtų daug svarbesnės investicijos į glaudesnį atsakingų tarnybų bendradarbiavimą – siekiant užkardyti kelius, kuriais nelegalūs rūkalai atkeliauja į Bendrijos valstybes nares. Šiandien mums reikia ne tabako bendrovių ir Europos Sąjungos susitarimų, o aiškios strategijos, kuri leistų palaipsniui mažinti tabako gaminių vartojimą“, – pažymi B. Ropė.

Anot Bronio Ropės, būtent  griežtesnis reglamentavimas ir rinkos kontrolė leistų kasmet išsaugoti tūkstančius senstančios ir besitraukiančios Europos gyvybių.

Po balsavimo paaiškėjo, kad daugumos balsais minėtas susitarimas nebuvo pratęstas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Naujienos, Sveikata, Užsienyje, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė