Rusijos valdžia raginama išlaisvinti neteisėtai kalinamą Ukrainos lakūnę N. Savčenko (video, nuotraukos, peticija) (7)

Nadežda Savčenko | facebook.com nuotr.

Nadežda Savčenko | facebook.com nuotr.

Kovo 9 d. Rusijos Rostovo srities Donecko teisme, Rusijos pagrobta ir neteisėtai kalinama Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnė, Nadija Savčenko tarė paskutinį žodį ir paskelbė, kad toliau tęs sausą bado streiką.

Teismas pranešė, kad nuosprendį lakūnei skelbs kovo 21–22 dienomis ir neleido kalinei susitikti su giminaičiais, Ukrainos konsulu ir Ukrainos gydytojais.

Nuo kovo 3 d. sausą bado streiką vykdanti kalinė tardama baigiamąjį žodį netvardė jausmų. Gimtąją kalba apstulbusiems okupantams ji sviedė tokius žodžius:  „Maidanas Rusijoje bus! Savo pavyzdžiu noriu parodyti, kad totalitarinį režimą Rusijoje galima susukti į ožio ragą. Norėjote baigiamojo žodžio? Štai jums mano baigiamasis žodis!“ Tardama šiuos žodžius ji pasilypėjo ant kedės ir sulenkusi ranką per riešą teisėjams parodė paniekos ir pažeminimo ženklą.

Po to N. Savčenko sudainavo Ukrainos valstybinį himną.

Lietuvos URM dar kartą pasmerkė neteisėta N. Savčenko sulaikymą

Kovo 9 d. Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) išplatino pareiškimą dėl Rusijoje kalinamos Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnės N. Savčenko. URM dar kartą griežtai pasmerkė Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnės N. Savčenko neteisėtą sulaikymą ir kalinimą Rusijos Federacijoje. URM paragino Rusijos valdžios ir teisėsaugos institucijas gerbti žmogaus teises, nedelsiant ir besąlygiškai išlaisvinti N. Savčenko bei kitus Rusijos Federacijos teritorijoje neteisėtai laikomus Ukrainos piliečius ir sudaryti jiems sąlygas grįžti į tėvynę.

„Didelį susirūpinimą kelia jos sveikatos būklė, kuri dėl ilgalaikio badavimo yra labai pablogėjusi, jai būtina tinkama medicininė pagalba ir priežiūra. N. Savčenko, kuri yra išrinkta Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputate, neteisėtas pagrobimas ir kalinimas yra grubus tarptautinių teisės normų, reglamentuojančių žmogaus teises, pažeidimas, o Rusijos Federacijos atsisakymas ją perduoti Ukrainai yra akivaizdus Minsko susitarimų nesilaikymas“, – rašoma šiandien URM išplatintame pranešime spaudai.

Rusijos valdžia kaltina 34 metų N.Savčenko prisidėjus prie dviejų rusų žurnalistų žūties 2014 metais vykstant karui tarp Rusijos remiamų separatistų ir Ukrainos vyriausybinių pajėgų šalies rytuose. Ukrainietei gresia iki 23 metų laisvės atėmimo. Ji neigia visus visus jai pateiktus kaltinimus kaltinimus ir sako, kad buvo pagrobta ir slapta išvežta į Rusiją.

Visuomenė kviečiama pasirašyti kreipimąsi į ES vadovus dėl N. Savčenko

Grupė žmogaus teisių aktyvistų internete sukūrė peticiją, kuria siekiama atkreipti Europos lyderių dėmesį į N. Savčenko padėtį. Šį kreipimąsi inicijavo Ola Hnatiuk (ola.hnatiuk@gmail.com) – Ukrainos ir Lenkijos intelektualė, istorikė ir rašytoja.

Skelbiame visą kreipimosi tekstą. Jį gali pasirašyti kiekvienas norintis.

Kreipimosi tekstas:

Mes kreipiamės į jus prašydami imtis ypatingų priemonių siekiant neatidėliotino ir besąlyginio 34 metų Nadios Savčenko paleidimo. Ši Ukrainos pilietė buvo pagrobta ir Rusijos Federacijoje kalinama ilgiau nei 20 mėnesių.

Rusijos valdžia pasišaipė iš pilietinių teisių, tarptautinės teisės ir savo pačios Konstitucijos. Ji parodė panieką tiek tarptautinei bendruomenei, tiek Minsko protokolams.

Kol kas visos tarptautinės bendruomenės pastangos pasirodė esančios nesėkmingos. Kovo 4 dieną protestuodama prieš Rusijos teismo veiksmus Nadia Savčenko paskelbė pilną bado streiką ir atsisakė vartoti net skysčius. Mūsų gebėjimas išsaugoti jos gyvybę pademonstruos tarptautinės diplomatijos efektyvumą ir mūsų įsipareigojimus europinėms vertybėms

Grupe europarlamentarų paragino ES sudaryti už Ukrainos lakūnės kalinimą atsakingų asmenų sąrašą

Liberalo Petro Auštrevičiaus iniciatyva grupė pagrindinių Europos Parlamento frakcijų narių kreipėsi į ES vyriausiąją įgaliotinę užsienio reikalams Federiką Mogerini (Federicą Mogherini), ragindami sudaryti už neteisėtą Ukrainos pilotės N. Savčenko sulaikymą ir kalinimą atsakingų asmenų sąrašą.

Šį kreipimąsi pasirašė 57 europarlamentarai iš penkių didžiausių Europos Parlamento frakcijų. Juo Europos Sąjunga raginama patvirtinti tikslines sankcijas prieš tuos Rusijos asmenis ir pareigūnus, kurie yra susiję su neteisėtai sulaikytos Ukrainos pilotės N. Savčenko pagrobimu, sulaikymu ir jai metamais suklastotais kaltinimais.

„Raginu ES ir valstybes nares, tarp jų ir Lietuvos Vyriausybę, tvirtai paremti siūlymą dėl „N. Savčenko sąrašo“ sudarymo ir priėmimo ES lygmenyje. Šiandien būtina aukščiausiu politiniu lygiu pasmerkti sufabrikuotus kaltinimus prieš N. Savčenko ir pareikalauti kuo skubesnio jos paleidimo laisvėn, t.y. saugaus grąžinimo į Ukrainą. Tai ypač svarbu artėjant Rusijos valdžios kontroliuojamai teismo bylos baigčiai, o taip pat kylant didelei grėsmei N. Savčenko gyvybei, jai atsisakius maisto ir vandens“, – sakė kreipimosi iniciatorius Europos Parlamento narys P. Auštrevičius.

Sankcijos, kurių reikalauja grupė europarlamentarų, už neteisėtą N. Savčenko sulaikymą ir kalinimą atsakingiems asmenims neleistų kirsti ES teritorijos, užblokuotų jų priėjimą prie asmeninių sąskaitų ES ir numatytų galimą jų turto ES šalyse konfiskavimą. ES institucijoms pateiktas sąrašas 29-nių Rusijos Federacijos piliečių, kuriuos siūloma įtraukti į tikslinių sankcijų paketą. Sąrašo viršuje – Rusijos prezidentas V. Putinas, greta jo – Federalinės saugumo tarnybos vadovai ir pareigūnai, grupė Rusijos teisėjų ir prokurorų. Atsakingųjų asmenų sąrašą sudarė nevyriausybinės žmogaus teisių organizacijos „Open Dialogue Foundation” ekspertai, bendradarbiaudami su pilotės N. Savčenko advokatais ir žmogaus teisių bendruomenės atstovais.

„N. Savčenko atvejis yra tikrasis atspindys, kuo Rusijos valdžios kontroliuojama šalies teisinė sistema virto šiandien.  Rusija virsta kriminaline valstybe, pradedant nuo pačios jos viršūnės. Todėl ES turi imtis adekvačių ir griežtų priemonių, jeigu norime pasiekti N. Savčenko išlaisvinimo. Vienintelis teisingas atsakas – tai aiškiai įvardinti ir įtraukti nusikaltėlių pavardes sudarant „N. Savčenko sąrašą“ bei numatant jiems konkrečias sankcijas“, – sako P. Auštrevičius.

Prie Rusijos ambasados Vilniuje įvyko N. Savčenko palaikymo mitingas

Kovo 9 d. popietę priešais Rusijos ambasadą konservatoriai surengė N. Savčenkos palaikymo mitingą. Mitingo dalyviai solidarizuodamiesi su visame pasaulyje mitinguojančiais ukrainiečiais reikalavo, kad N. Savčenkobūtų būtų nedelsiant išlaisvinta.

„Kai karys, prisiekęs ginti savo valstybę, yra už tai teisiamas agresorės – tai anapus bet kokių teisės, sveiko proto ir žmogiškumo normų. Neturime leisti totalitariniam psichopatui paminti viso to, kuo grįsta mūsų, Vakarų civilizacija. Nes dabar, jeigu Nadia Savčenko bus nuteista, jau esame atsidūrę per žingsnį nuo Katynės, kai Putino pirmtakai, NKVD žmogžudžiai, šūviu į pakaušį žudė lenkų karius už tai, kad jie nuo Sovietų Sąjungos agresijos gynė savo valstybę“, – savo Feisbuko paskyroje po mitingo parašė vienas iš akcijos rengėjų Mantas Adomėnas.

N. Savčenko yra 34 metų Ukrainos karo lakūnė ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė. Ji laikoma įkalinta Rusijos kalėjimuose nuo 2014 metų liepos mėnesio, kai buvo pagrobta Rytų Ukrainoje ir neteisėtai pervežta į Rusiją.

Prokuroras reikalauja, kad Ukrainoje tautos didvyre laikomai lakūnei už Rusijos valdžios primetamus tariamus nusikaltimus būtų skirti 23 metai bendrojo režimo kolonijos ir 100 000 rublių bauda.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė