Pasirodė priešvelykinis „Liaudies kultūros“ numeris (0)

LK_2016

„Liaudies kultūra“ | LLKC nuotr.

Pasibaigus kalendorinei žiemai, nusiteikti pavasariškai kviečia pirmasis 2016 m. „Liaudies kultūros“ numeris su net 70 spalvingų iliustracijų.

Įžanginėje publikacijoje „Lietuviai ir Amazonijos indėnai: čiabuviai ir tenbuviai“ (p. 1–14) su knygos „Lietuvių misijos Amazonėje“ bendraautoriumi, misionieriumi Brazilijoje ir kitose Pietų Amerikos šalyse, kunigu Antanu Saulaičiu SJ kalbasi Juozas Šorys. „Mama, atėjo lietuviškas!“ (p. 15–16): taip, pamatę, kunigą šaukdavo Brazilijos lietuvių imigrantų vaikai. Čia pat rasite ir keletą indėnų tukanų mitų (p. 17–18), iš portugalų kalbos išverstų šio šviesaus dvasininko.

„Skaitymų“ skiltyje – garsusis amerikiečių mitologas Džozefas Kempbelas, skaitytojui galbūt jau pažįstamas kaip pernai Lietuvos knygynuose pasirodžiusios knygos „Herojus su tūkstančiu veidų“ autorius. Šalia ilgo ir įdomaus šio mitologo straipsnio apie pasakas ir brolių Grimų darbą (p. 25–39) taip pat rasite įvadinį Igno Šlajaus straipsnelį, žurnalo pradžioje užduotą „čia ir ten“ gaidą tęsiančiu pavadinimu „Džozefas Kempbelas ir Lietuva“ (p. 19–24) ir, tikėtina, nustebinsiantį netikėtais faktais.

Toliau numeryje – savamokslis liaudies menininkas tapytojas ir tautodailininkas Vladas Jonas Ščeponas (p. 40–47). Šalia Marijos Kuodienės nupiešto žodinio asmenybės paveikslo rasite ir paties menininko darbus.

Žurnale pristatoma ir gyvybinga Slovėnijos persirengėlių tradicija – kurento kultūra, žinoma ir kaimyniniuose kraštuose. Apie tai – iš slovėnų kalbos verstame Aleš Gačnik straipsnyje „Kurento tradicija Europos karnavalinės kultūros kontekste“ (p. 48–62). Greta Arūno Vaicekausko komentaras „Persirengėlių kaukės – Balkanai ir Lietuva“ (p. 63–66).

Nuo seno Žemaitijos bažnyčiose Velykų naktį vykdavo persirengėlių vaidinimai. XIX a. pr. kunigas Jurgis Pabrėža juos minėjo pamoksluose, Motiejus Valančius – „Žemaičių vyskupystėje“ (1848), XX a. Mykolas Katkus – „Balanos gadynėje“ (1931). XXI a. jie dar gerai prisimenami, bet gyvoji tradicija iki šiol išsaugota tik Mažeikių rajono Pievėnų kaimo bažnytėlėje. Savo įspūdžiais apie 2015-ųjų Pievėnų Velyknaktį su Nykryžiuotąjį saugančiais kareiviais ir jį pagrobti besistengiančiais „žydais“ šiame žurnalo numeryje
dalijasi etnologė Nijolė Marcinkevičienė (p. 67–75) ir folkloro tyrinėtojas Povilas Kriščiūnas (p. 76–79). Įspūdžius lydi Arūno Baltėno 2009-2010 m. Pievėnų Velykų vaizdai (p. 80–88).

Skiltyje „Žmonės pasakoja“ – puiki dainininkė ir pasakotoja, Gervėčių krašto šviesuolė Marija Mažeikienė-Petrikaitė. Jos užrašyti atsiminimai apie savąjį ir tėvų, senelių kartų gyvenimą šiais metais išleisti atskira knygele „Maniutės sąsiuviniai“. Artėjančių švenčių – Verbų sekmadienio, Velykų – proga skelbiame jos pasakojimą apie Gervėčių krašto papročius (p. 89–91).

Numerio pabaigoje – Aistės Andriušytės recenzija, supažindinanti su leidiniu: Lietuvos architektūros istorija: Lietuvos etninė architektūra nuo seniausių laikų iki 1918 m. IV t. Sudarė Dalė Puodžiukienė. Vilnius: Savastis, 2014.

Žurnalą galima perskaityti:

  • Nuo kiekvieno naujo numerio užsiprenumeravus „Lietuvos pašto“ skyriuose (Indeksas: 5033) arba internetu: www.prenumeruok.lt;
  • Nusipirkus Vilniuje, redakcijoje (Barboros Radvilaitės g. 8, IV aukštas) arba LLKC bibliotekoje (ten pat, I aukštas);
  • Nusipirkus Vilniuje, knygynuose „Akademinė knyga“ (Universiteto g. 4) ir „Keistoteka“ (Paupio g. 2), baltiškų prekių parduotuvėje „Ragainė“ (Skapo g. 3), arba Kaune – VDU „Humanitas“ knygyne (K. Donelaičio g. 52);
  • Susiradus bibliotekose visoje Lietuvoje.

Žurnalo „Liaudies kultūra“ oficialus puslapis ir paskyra Feisbuke.

Užsiprenumeruokite žurnalą „Liaudies kultūra“

Per metus išeina šeši žurnalo numeriai. Metinė prenumerata Lietuvos pašte kainuoja 12 eurų – ir žurnalas atkeliauja į Jūsų namus. Galima užsisakyti ir penkis, keturis, tris, du, netgi vieną numerį. Padaryti tai galima per kelias minutes internetu (www.prenumeruok.lt) arba bet kuriame Lietuvos pašto skyriuje (indeksas: 5033).

Žurnalą visada galite įsigyti Vilniuje, redakcijoje (Barboros Radvilaitės g. 8, IV aukštas) arba LLKC bibliotekoje (ten pat, I aukštas), taip pat knygynuose „Akademinė knyga“ (Universiteto g. 4) ir „Keistoteka“ (Paupio g. 2), baltiškų prekių parduotuvėje „Ragainė“ (Skapo g. 3), arba Kaune – VDU „Humanitas“ knygyne (K. Donelaičio g. 52).

Peržvelgti ankstesnių metų žurnalo numerius PDF formatu ir naujesnių numerių turinius galima ČIA (numeris į svetainę įkeliamas praėjus metams po jo išleidimo).

Žurnalo „Liaudies kultūra“ paskyra Feisbuke.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Literatūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė