Nepriklausomybės dienos išvakarėse Vilniuje vyks piketas ir bus rodomas filmas už Tibetą (2)

Vasario pabaigoje šaukdami „Laisvę Tibetui“ susidegino du tibetiečiai – šešiolikmetis paauglys bei budistų vienuolis. Nuo 2009-ųjų metų jau skaičiuojama 144 gyvais fakelais virtusių tibetiečių, dėl kurių mirties, lygiai taip kaip ir 1972 metais okupuotoje Lietuvoje susideginusio Romo Kalantos, kalta represinė santvarka.

Kovo 10 d. dieną pasaulis prisimena 1959 metais įvykusį tibetiečių nacionalinį sukilimą prieš Kinijos agresiją, kai tūkstančiai taikių žmonių Tibete reikalavo, kad kinų ginkluotosios pajėgos pasitrauktų iš Tibeto regiono. Šis sukilimas buvo numalšintas jėga, žuvo apie 80 tūkst. tibetiečių. Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama bei tūkstančiai tibetiečių buvo priversti pasitraukti iš savo šalies. Nuo to laiko skaičiuojama daugiau nei vienas milijonas tibetiečių aukų.

Tarptautinės žmogaus teisių organizacijos ir šiandien tebeskambina pavojaus varpais apie Kinijos okupuotame Tibete vykdomus tibetiečių kankinimus, fizinį bei psichologinį žeminimą, Tibeto kultūros, kalbos ir religijos išstūmimą iš kasdienio žmonių gyvenimo.

2016 metų kovo 10 d., minint Tibeto nacionalinio sukilimo 57-ąsias metines, Vilniuje 12 val. tradiciškai vyks Tibeto rėmimo grupės organizuojamas piketas prie Kinijos Liaudies Respublikos ambasados, o 19 val. kino teatre „Skalvija“ rengiama japonų režisieriaus Kaoru Ikeya dokumentinio filmo „Lung Ta“ (2015) nemokama peržiūra.

Dokumentiniame beveik dviejų valandų filme pasakojama apie šiandienę Tibeto tikrovę, radikalią tibetiečių susideginimo protestų bangą, nuvilnijusią Tibete 2008-2015 metais, Kinijos valdžios politiką regione bei palaipsniui naikinamą Tibeto civilizaciją.

Simboliška, kad Tibeto nacionalinis sukilimas minimas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse. Istorinė patirtis mus įpareigoja kalbėti apie tuos, kurie ir šiandien išgyvena baimę dėl savo saugumo, nerimą dėl savo ateities. Neužmerkdami akių jų skausmui, tampame atviresni ir sau. Apmąstydami savo pačių istorines pamokas, geriau suvokiame dabartį.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Menas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė