ES svarsto apie sutarties su tabako milžine „Philip Morris International“ atnaujinimą (0)

„Spąstai“ | Z. Bulgakovo nuotr.

„Spąstai“ | Z. Bulgakovo nuotr.

Dešimtys Europos sveikatos organizacijų išreiškė susirūpinimą dėl to, kad Europos Komisija tebesvarsto galimybę pratęsti susitarimą dėl tabako gaminių kontrabandos su tabako milžine „Philip Morris International“. Šį klausimą kitą savaitę svarstys Europos Parlamentas, kuris pateiks rezoliuciją Europos Komisijai.

Šis susitarimas buvo pasirašytas 2004 m., po to, kai ES kartu su 10 šalių narių pateikė ieškinį trims JAV tabako bendrovėms – „R. J. Reynolds“, „Philip Morris International“, „Japan Tobacco“ – kaltindama jas cigarečių kontrabandą pavertus savo rinkodaros dalimi.

„Philip Morris International“ nelaukė galutinio teismo sprendimo ir pasiekė susitarimą su ES, įsipareigodama sustabdyti nelegalų savo produkcijos importą į ES, per 12 m. sumokėti 1,25 mlrd. dolerių, kurie būtų naudojami ES kovai su kontrabanda bei tabako gaminių padirbinėjimu. Taip pat tabako įmonė įpareigota mokėti baudas už ES nelegalioje rinkoje konfiskuotą originalią įmonės produkciją.

Jeigu būtų priimtas sprendimas atnaujinti sutartį, būtų dar labiau atitolintas Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolo dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais panaikinimo ratifikavimas.

Tabako pramonės iniciatyvos spręsti nelegalios rinkos problemą nukreiptos tik į suklastotus tabako gaminius, kurie sudaro tik 3–4 proc. visos nelegalios rinkos pagal konfiskuojamų gaminių skaičių.

Atliktame iki šiol veikusio  susitarimo techniniame vertinime nepateikiama jokių pagrįstų priežasčių jį pratęsti. Analizėje teigiama, kad nėra priežastinio ryšio tarp susitarimo realizavimo ir sumažėjusio tabako kompanijos gaminių kiekio nelegalioje rinkoje. Nelegali tabako rinka šiek tiek sumažėjo dar prieš pasirašant sutartį, todėl atnaujinimui nėra pagrindo.

„Kaip Europos Komisija apskritai gali svarstyti susitarimą su „Philip Morris International“, kai ši kompanija yra padavusi EK į teismą? Jokių sutarčių negali būti. Tai tas past kas miegoti su priešu, –  trečiadienį vykusioje aukšto lygio konferencijoje šiais klausimais sakė Tonis Borgas, buvęs eurokomisaras sveikatos klausimais. – Pinigai, kurie bus duoti ES pasirašius sutartį yra tokie menki, kad dėl to neverta net rizikuoti. Be to, turiu jausmą, kad jie nebus panaudoti kovai su nelegalia tabako rinka.“

Nelegali tabako rinka nėra tik ekonomikos problema, nors prarandama apie 40,5 mlrd. dolerių per metus – tai pirmiausiai  brangi visuomenės sveikatos problema, užkraunanti didžiulę finansinę naštą valstybėms, sukelianti sveikatos sutrikimus ir skatinanti pradėti jaunus žmones rūkyti. Griežtai kontroliuodami nelegalią tabako gaminių rinką kasmet galėtume išsaugoti beveik 164 tūkst. gyvybių.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Naujienos, Sveikata, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė