Atidaryta fotografijų paroda, skirta Lietuvos ir Slovėnijos santykių 25-mečiui paminėti (video) (0)

crop_510x410_d1_dsc_2798

Fotografijų paroda, skirta Lietuvos ir Slovėnijos santykių 25-mečiu| R. Dačkas nuotr., lrp.lt

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialaus vizito Slovėnijoje metu drauge su Liublianos meru atidarė fotografijų parodą, skirtą Lietuvos ir Slovėnijos santykių 25-mečiui paminėti. Parodoje „Į laisvę. 1989–1991“ eksponuojami fotografo Vytauto Daraškevičiaus darbai, kuriuose įamžinti Lietuvai lemtingi Baltijos kelio, Kovo 11-osios, Sausio 13-osios įvykiai.

Fotografijų parodoje Prezidentė taip pat susitiko su Slovėnijos lietuvių bendruomenės nariais.

Kalbėdama apie nuotraukose įamžintus kadrus Prezidentė pabrėžė, jog tik žmonių valia, tikėjimas ir vienybė sugriauna priespaudą ir atneša pokyčius.  Pasak šalies vadovės, tokia vienybė, kuri prieš ketvirtį amžiaus padėjo Lietuvai ir kitoms tautoms iškovoti laisvę, labai svarbi ir šiandien.

„Lietuvos ir Slovėnijos žmonės žino, ką reiškia pasiaukojimas dėl savo valstybės ir jos ateities. Prieš 25-erius metus mus susiejo vienybės ir solidarumo ryšys, padėjęs išsivaduoti iš priespaudos ir sukurti pažangias, europietiškas valstybes. Vienybė būtina ir šiandien, nes tik būdami vieningi atremsime Europai kylančius migracijos ir saugumo iššūkius“, – parodos atidaryme sakė Prezidentė.

Lietuva pirmoji de jure pripažino Slovėnijos nepriklausomybę, o Slovėnija buvo viena pirmųjų, pripažinusių atkurtą Lietuvos valstybę. Abi šalys tuo pat metu tapo NATO ir ES narėmis. Šalies vadovės teigimu, Lietuva ir Slovėnija yra artimos viena kitai pagarba laisvei ir demokratinėms vertybėms, o tai atveria galimybes geriau pažinti vieniems kitus ir stiprinti ryšius tarp mūsų valstybių ir žmonių.

Oficialaus Prezidentės vizito Slovėnijoje metu skiriamas dėmesys dvišalių Lietuvos ir Slovėnijos ryšių stiprinimui mokslo, švietimo, kultūros srityse.

Šiuo metu Lietuvos ir Slovėnijos mokslininkai kartu įgyvendina 15 mokslinių tyrimų projektų ir kuria technologijas, kurios galės būti pritaikytos diagnozuojant vėžį, aptinkant sprogmenis ir kitas pavojingas medžiagas. Į Slovėniją taip pat eksportuojami Lietuvoje pagaminti lazeriai. Tačiau, pasak Prezidentės, šis bendradarbiavimas gali būti dar glaudesnis. Tai, jog Lietuva ir Slovėnija kartu plėtoja moderniausias, visame pasaulyje paklausias technologijas, atskleidžia mokslinio bendradarbiavimo potencialą, kuris gali prisidėti prie abiejų valstybių pažangos.

Lietuva ir Slovėnija taip pat yra užmezgusios ryšių kultūros srityje. Praėjusiais metais pasirašyta bibliotekų asociacijų bendradarbiavimo sutartis, o Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras jau beveik dešimtmetį dalyvauja Liublianos festivalyje, kuriame Lietuvos menininkų pastatytos operos sulaukia didelio pasisekimo. Prezidentės teigimu, talentingų Lietuvos kūrėjų darbai garsina mūsų šalį ir suartina Lietuvos bei Slovėnijos žmones. Todėl itin svarbu ir toliau skatinti abipusį kultūrinį bendradarbiavimą.

Lietuvą ir Slovėniją sieja ir unikalus istorinis ryšys. Šios šalies archyvuose saugomas seniausiasXIV amžiaus Vilniaus atvaizdas, kuriam daugiau nei 600 metų. Jį atrasti padėjo Slovėnijos meno istorikas Janezas Hofleris.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė