Ar sulauks atpildo genocido vykdytojas? (0)

stanislovas-drelingas-llks.lt-nuotr

Teisiamasis Stansilovas Drelinga | llks.lt nuotr.

Vasario 23 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegija nagrinėjo Stanislovo Drėlingos kasacinį skundą. Skunde teigiama, kad Kauno apylinkės teismas ir Kauno apygardos teismas buvusį KGB pareigūną nepagrįstai pripažino kaltu ir nuteisė kalėti penkerius metus tiesiogiai dalyvavus sulaikant partizanų vadą Adolfą Ramanauską – Vanagą ir jo žmoną Birutę Mažeikaitę – Ramanauskienę bei vykdžius lietuvių tautos genocido veiksmus.

Byloje užtektinai tiesioginių ir neginčijamų įrodymų, kad po 1956 m. įvykdytos operacijos, kurioje dalyvavo nuteistasis, buvęs mokytojas A.Ramanauskas – Vanagas buvo įkalintas KGB kalėjime Vilniuje. 1957 metų rugsėjo 24-25 dienomis Lietuvos SSR Aukščiausiojo Teismo nuosprendžiu nuteistas mirties bausme. Nuosprendis įvykdytas tų pačių metų lapkričio 29 dieną Vilniuje, o Birutė Mažeikaitė – Ramanauskienė ilgiems metams įkalinta sovietiniuose lageriuose.

Nukentėjusiosios Auksutės Ramanauskaitės–Skokauskienės ir jos advokato pateikti įrodymai neginčijamai įrodo, kad S. Drėlinga ne tik dalyvavo šioje sulaikymo operacijoje, bet ir vykdė lietuvių tautos genocidą. Šį faktą patvirtina ir LR Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad sovietų vykdytus trėmimus ir represijos vykstant partizaniniam karui Lietuvos teismai gali prilyginti genocidui, įrodžius, kad šiais nusikaltimais siekta sunaikinti reikšmingą lietuvių tautos dalį.

Tai, kad S. Drėlinga prisidėjo prie lietuvių tautos genocido patvirtina ir 1948 m. Jungtinių Tautų (JT) konvencija dėl kelio užkirtimo genocido nusikaltimui ir baudimo už jį. Konvencijoje nurodoma, kad genocidu laikomi veiksmai, kuriais visiškai ar iš dalies siekiama sunaikinti nacionalinę, tautinę, rasinę arba religinę grupę.

Teisme naiviai skambėjo nuteistojo advokato siekis įrodyti bei paveikti LR Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegijos sprendimą, nes, esą, nuteistasis nieko nežinojo apie partizaninį pasipriešinimą. Teigta, kad tuo metu – 1957 metais – Lietuvoje jau nebuvo jokio partizaninio pasipriešinimo. Taigi, A.Ramanauskas – Vanagas buvęs prilygintas kaip kriminalinis nusikaltėlis.

Apmaudu buvo klausytis S. Drėlingo advokato svaičiojimų tiesiogine ta žodžio prasme, kai A. Ramanauskaitė – Skokauskienė ir jos advokatas Vytautas Zabiela pateikė KGB archyvų autentišką medžiagą apie partizanų vado sekimą, specialiai papildomo gausaus agentūrinio tinklo sukūrimą, tiesioginius KGB Lietuvos padalinio ir SSRS KGB vadovų nurodymus „likviduoti“ partizanų vadą.

Nagrinėjant kasacinį skundą dalyvavo ir palaikė moraliai partizanų vado dukrą A. Ramanauskaitę – Skokauskienę LLKS narių grupė.

www.llks.lt

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė