Širvintos: politiniai žaidimai ar drastiška kova su sveikatos sistemos ydomis? (0)

Širvintų ligoninės nuotr.

Širvintų ligoninės nuotr.

Mėnesio pradžioje iš pareigų atleistos dviejų Širvintų sveikatos priežiūrosįstaigų buvusios vadovės tvirtina, esą su jomis buvo paprasčiausiai susidorota, mat neatitikusios savivaldybės dabartinės valdžios politinių pažiūrų bei pasipriešinusios ligoninės prijungimui prie poliklinikos.

Savivaldybės vadovybė tvirtina, kad šios moterys esą nesugebėjusios deramai vykdyti joms suteiktų pareigų.

Merai – karaliukai?

Buvusi Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausioji gydytoja Nijolė Dimšienė portalui pasakojo, kaip buvusi informuota apie atleidimą iš pareigų, tiksliau – atšaukimą: “Mane pakvietė į savivaldybę ir pakišo raštą pasirašyti, kad išeinu iš darbo abipusiu šalių susitarimu su 2 mėnesių išeitine nuo tos pačios dienos. Nesutikau. Tada pasiūlė 6 mėnesių išeitinę. Vis tiek nesutikau, nes nemačiau motyvų. O merė man atsakė: „ O man motyvų ir nereikia“. Tad mane atšaukė iš pareigų. Dokumente taip ir parašyta. O kas tai per teisinis terminas? Nesuprantu“.

Paprašyta pasvarstyti, kodėl taip staigiai buvusi atšaukta iš pareigų, pašnekovė ironizavo: „Turbūt teko matyti „Dviračio žinias“, kur pašiepiami politikai, prieš rinkimus savo rinkėjams žadėję postus. Tai gal dabar atidirbti už tuos balsus reikia? Bet čia, žinoma, juokauju, nors į mano vietą iš tiesų atėjo merės bendrapartietė darbietė, pagal išsilavinimą – ekonomistė,  nors pareigybės vadinasi „vyriausioji gydytoja“. Spaudimas man, nepartinei, buvo nuo pat pradžių, Živilei Pinskuvienei atėjus į valdžią. Reikėjo rašyti daugybę pasiaiškinimų, norėjo mus su ligoninės direktore nubausti net dėl to, kad išvykome trims valandoms į Elektrėnus, kur buvo pristatomas e. sveikatos projektas. Už tai, kad nepranešėme merei, nors iki tol to iš mūsų ir nebuvo reikalaujama. Spaudimą jaučiau nuolat, nors ligoninės direktorę spaudė dar labiau. Kai tik ją atleido, iš karto perėjo prie manęs. Dabar, po tiesioginių rinkimų, merai – karaliukai“.

Kolektyvas nesijaučia saugus

Vlmedicina.lt pasišnekino ir vieną iš minimo PSPC darbuotojų – iš Vilniaus į Širvintas kasdien važinėjančią šeimos gydytoją Jūratę Grigę.

„Po tokių staigių netikėtų pokyčių ir mes, darbuotojai, nebesijaučiame saugūs, nes, kiek mums žinoma, vyriausioji gydytoja buvo atleista ne pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus. Tad bijome, kad taip nenutiktų ir mums, – apie kolektyve tvyrančią nuotaiką kalbėjo gydytoja. – Be to, dabar siaučia gripo epidemija, ir dar prisidėjo tie politiniai neramumai“.

Beje, J. Grigė atskleidė, jog šią darbovietę pasirinkusi po trejus metus rezidentūroje pačios vykdyto mokslinio tyrimo apie šeimos gydytojų pasitenkinimo savo darbu lygį.

„Perėjau visas Vilniaus įstaigas, išskyrus Vilniaus rajono centrinę polikliniką. Todėl, kai susitikau su N. Dimšiene pokalbiui dėl darbo, pasirinkau būtent jos vadovaujamą įstaigą, nors tenka kasdien važinėti po 50 km. Nes supratau, kad tokių sąlygų neturėsiu niekur Vilniuje. Mane sužavėjo jos kompetencija, patirtis – tiek teisinė, medicininė ir organizacinė. Žinojau, kad sostinėje neturėsiu tokių galimybių tobulėti ir kelti kvalifikaciją, kiek čia. Ir labai tikiuosi, kad visą šią susidariusią situaciją atidžiai ištirs Valstybinė darbo inspekcija, Seimo kontrolieriai ir kitos kompetentingos institucijos. Ir ką reiškia „atšaukta iš pareigų“? Kariuomenę galima sušaukti ir atšaukti, o ne darbuotoją“.

Nuolat drausmino

Širvintų ligoninės buvusi direktorė Laima Meškauskienė antrino kolegei, kalbėdama apie esą buvusį reguliarų bandymą susidoroti. „Man buvo skirta ir nuobauda, ir rašomi drausminiai pareiškimai. Pirmąjį apskundžiau, o kitų nebespėjau – buvau atleista“, – pasakojo L. Meškauskienė.  Paprašyta išvardinti oficialias atleidimo priežastis, L. Meškauskienė pasakojo apie įstaigoje be konkurso pastatytą kavos aparatą, nors šis, kaip teigė pašnekovė, pastatytas dar vadovaujant ankstesniam ligoninės direktoriui.

„Gavau drausminę nuobaudą už tai, kad naktį nebuvo slaugytojų padėjėjų, nors iš tiesų dirbo dvi slaugytojos, o esant reikalui visuomet iškviečiame pagalbą iš kitų skyrių. Tokia tvarka irgi jau buvo man atėjus vadovauti įstaigai. Kadangi ligoninė dirba nuostolingai, todėl ir nenorėjau skirti dar kelių papildomų darbuotojų etatų, nes nepakaktų vieno padėjėjo – juk darbas pamaininis“, – toliau vardijo L. Meškauskienė.

Pašnekovė tvirtino sulaukusi priekaištų dėl ligoninės internetinėje svetainėje paskelbtos informacijos apie tai, kad nuo balandžio įstaigoje nebebus teikiamos chirurginės paslaugos.

„Kadangi prieš tai manęs buvo klausiama, kodėl nėra informacijos šioje svetainėje, todėl ir paskelbiau šią žinią”, – pasakojo buvusi direktorė. Tačiau rimčiausi kaltinimai buvusiai ligoninės vadovei yra keliami dėl ligoninėje be gydytojo licencijos dirbusių dviejų darbuotojų. Vienas iš jų įdarbintas dar ankstesnio vadovo, todėl L. Meškauskienei nesuprantama, kodėl tai nebuvo atskleista anksčiau. Kaip nesuprantama ir tai, kodėl net direktorę atleidus iš pareigų tas pats darbuotojas pasiliko. “Apskritai nemanau, kad tai turėjo būti pagrindas atleisti iš darbo. Galbūt – skirti nuobaudą“, – svarstė pašnekovė.

Apskųs teismui

„Man buvo vis priekaištaujama, kodėl ligoninė dirba su minusu, nors man atėjus tas minusas mažėjo iki kovo, kol veikla buvo paralyžiuota. Taryba vis nepritarė jokiems mano prašymams, netvirtino, jiems vis netiko mano siūlomos papildomos paslaugos, – toliau kalbėjo buvusi vadovė, pasakodama paskutiniu metu net nebeidavusi pietauti, nes 12.45 val. kam nors iš savivaldybės staigiai jos prireikdavę. – Ir likus penkioms minutėms iki darbo pabaigos liepdavo kokį raštą atvežti. Jau ketinau kreiptis į Lygių galimybių kontrolės tarnybą dėl diskriminacijos politinių pažiūrų atžvilgiu. Mat aš priklausau ne Darbo partijai, o Liberalų sąjūdžiui”.

L. Meškauskienės teigimu, prie savivaldybės vairo stojus darbietei Ž. Pinskuvienei, buvo pakeisti kone visų savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai, mažinant etatus atleista 16 savivaldybės darbuotojų, bet į jų vietą priimti kiti.

„Mes – gal devinta įstaiga, – tvirtino portalo pašnekovė. – Tik tie vadovai išėjo savo noru, o man buvo grasinama Specialiųjų tyrimų tarnyba, Viešųjų pirkimų tarnyba, net generalinės prokuratūros susidomėjimu. Tad žinojau, kad vieną dieną ateis ir mano eilė, bet nesitikėjau, jog taip greitai. Ir į visų tų įstaigų vadovų vietas buvo pasodinti arba merės partiečiai, arba jai prijaučiantieji, arba kurių sutuoktiniai yra partiečiai”.

Atleidimą L. Meškauskienė ketina skųsti teisme

Moteris portalą informavo ir apie tai, kad savivaldybės tarybai priėmus sprendimą rengti ligoninės prijungimą prie PSPC, šį sprendimą teismui apskundė poliklinikos vadovė: „Dabar, pasikeitus vadovui, manau, tas ieškinys bus atsiimtas. Beje, savivaldybės vadovės man netgi priekaištavo, kad dėl manęs jos buvo priverstos įsigilinti į sveikatos priežiūros aktus. Bet, kaip matyti, vis dėlto neišmoko, jei siekia sujungti pirminio ir antrinio lygio paslaugas teikiančias įstaigas”.

Nebedirbs

Laikinai einantis ligoninės direktoriaus pareigas Vidmantas Eigėlis portalui sakė šiuo metu peržiūrintis įstaigos vidaus dokumentus. Paklaustas apie L. Meškauskienės minėtą be licencijos dirbantį gydytoją, pašnekovas aiškino, kad ji šiuo metu ir nedirba, nes pirmomis jo darbo dienomis buvusi ne jos pamaina, paskui – nedarbingo biuletenis. Ir patikino, jog ji tikrai nebeliksianti šioje darbo vietoje, kuriai neturi licenzijos.

Nesusikalbėjo?

Su Širvintų mere Ž. Pinskuviene portalui susisiekti nepavyko. Pasirodo, ji buvo pasiėmusi kelias dienas atostogų po pokyčių sveikatos priežiūros įstaigose. Į VLMEDICINA.LT klausimus bandė atsakyti vicemerė Irena Vasiliauskienė.

Paprašyta paaiškinti, kodėl apie atleidimo priežastis nebuvo informuota PSPC buvusi vadovė, I. Vasiliauskienė atsakė: „Negalėčiau paaiškinti. Bet problemų įstaigoje buvo daug, o vadovė nerodė jokių galimų sprendimo būdų. Gyventojai skundėsi ilgomis eilėmis, registratūros darbu. O ligoninės direktorė turėjo daug nuobaudų. Iš tiesų, nors viena įstaiga dirbo su skolom, kita – be, bet abiejose buvo labai daug problemų. Sveikatos komiteto nariai mūsų net klausė, ar pas mus – Santariškės, kad šitiek darbuotojų ligoninė turi. Direktorė mums nuolat pateikdavo skirtingo lygio informaciją. Apskritai buvo sudėtinga susišnekėti ir suprasti, ko ji pageidauja“.

Vicemerės teigimu, ligoninė nesugebėjusi įsisavinti 25 tūkst.eurų, nes nesugebėjo suteikti papildomų antrinio lygio paslaugų.

Pasak I. Vasiliauskienės, svarbiausios L. Meškauskienės atleidimo iš pareigų priežastys – grubūs pažeidimai įdarbinant personalą bei priešinimasis išlaikyti ligoninę savarankišką: “L. Meškauskienė Vilniaus apskrities koordinacinės tarybos posėdžio metu viešai deklaravo siekį prijungti Širvintų ligoninę prie kitos (Vilniaus) ligoninės”.

I. Vasiliauskienės teigimu, ligoninės direktorės santykiai su kolektyvu buvę įtempti. Bet PSPC juk puikiai sutarė, kaip portalui tvirtinusi viena gydytoja? „Bet reikia žiūrėti, kas kiek uždirba ir kiek algos gauna slaugytojai“, – į tai atsakė pašnekovė.

O ką vicemerė atsakytų į atleistų vadovių tvirtinimus, kad taip buvo paruoštos vietos bendrapartiečiams, juolab kad pakeisti vadovai daugelyje savivaldybės įstaigų? „Kiti išėjo savo noru“, – paaiškino pašnekovė.

Atšaukti turi teisę

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėjas Jonas Gricius portalui aiškino, kuo skiriasi atleidimas iš pareigų nuo atšaukimo iš pareigų. Pastarasis yra susijęs su tam tikro organo teisės aktais nustatytos teisės įgyvendinimu, o atleidimas iš pareigų – su darbo sutarties nutraukimu, nurodant konkretų LR Darbo kodekso (DK) straipsnį, pagal kurį nutraukiami darbo santykiai.

Įspėjimo apie darbo sutarties nutraukimą terminas priklauso nuo darbo sutarties nutraukimo pagrindo. Be įspėjimo, kaip aiškino vedėjas, sutartis nutraukiama DK 136 str. nustatytais atvejais. Keli iš jų – darbuotojui nerūpestingai atliekant darbo pareigas ar kitaip pažeidžiant darbo drausmę, jei prieš tai jam nors kartą per paskutinius 12 mėnesių buvo taikyta drausminė nuobauda; darbuotojui vieną kartą šiurkščiai pažeidus darbo pareigas.

“Viešosios įstaigos vadovo atšaukimo teisės absoliutumą lemia įstaigos ir jos vadovo pasitikėjimu pagrįstų santykių pobūdis, vadovo pareigybės ir vadovo atliekamo vadovaujamo darbo reikšmė įstaigai, – aiškino J. J. Gricius. – Absoliuti vadovo atšaukimo iš užimamų pareigų teisė reiškia, kad įstatymu įgaliotas organas turi teisę bet kada atšaukti iš užimamų pareigų vadovą, nepriklausomai nuo to, ar yra pastarojo kaltė, ar ne. Galiojantys norminiai teisės aktai šiuo atveju nenustato pareigos įgaliotam asmeniui nurodyti tokio atšaukimo priežastis, tačiau tokios priežastys gali būti aktualios teisminės gynybos atveju”.

Pasidomės Antikorupcijos komisija

Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė portalą patikino, kad situacija Širvintose būtinai bus pasidomėta. „Kol kas, deja, panašu, kad tai buvo politinis susidorojimas“, – sakė pašnekovė.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė