Seimas baigė neeilinę sesiją nė nepradėjęs (0)

Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

Vasario 17 d. po pateikimo nepritarus neeilinės Seimo sesijos programai Seimas baigė šią sesiją jos nė nepradėjęs.

„Neeilinės sesijos darbų programą tvirtina Seimas. Jeigu programos nepatvirtina, vadinasi, nelieka ir klausimų“, – kalbėdamas apie balsavimo rezultatus sakė Seimo Pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas.

Darbų programos projektui po pateikimo pritarė 31, prieš balsavo – 21, susilaikė 44 Seimo nariai.

Už pateiktą projektą balsavo konservatoriai ir liberalai ir keli Seimo narių mišrios grupės atstovai. Prieš projektą buvo ir susilaikė valdančiųjų partijų atstovai ir  Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai.

Neeilinės Seimo sesijos siekusi Seimo opozicija ketino pradėti apkaltos procedūrą Vytautui Gapšiui. Taip pat buvo numatyta siūlyti priimti Baudžiamojo kodekso pataisas ir aiškiai įtvirtinti atsakomybę už nusikaltimus prieš demokratinę politinę sistemą, pavyzdžiui, bandymą šią sistemą ardyti finansuojant rinkimų kampanijas iš nelegalių šaltinių.

Neeilinėje sesijoje planuota diskutuoti ir apie alkoholizmo mažinimą.

Pagal Seimo statutą neeilines sesijas šaukia Seimo Pirmininkas ne mažiau kaip 1/3 visų Seimo narių siūlymu, kuris turi būti jam įteiktas raštu, o Konstitucijos 142 ir 144 straipsniuose numatytais atvejais – Respublikos Prezidentas.

Po neįvykusios neeilinės Seimo sesijos Seimo opozicinės frakcijos paskelbė pareiškimą. Skelbiame visą jo turinį:

„Šiandien Seimo valdančios daugumos nariai grubiomis, Konstitucijos esmines demokratines normas pažeidžiančiomis Seimo procedūrų manipuliacijomis neleido prasidėti opozicijos inicijuotai neeilinei Seimo sesijai, kurioje turėjo būti nagrinėjami klausimai, susiję su dabartinės valdžios korupciniais reiškiniais. Tačiau klausimai, kuriuos opozicija parengė neeilinei sesijai tam, kad būtų aiškinamasi dabartinės valdžios galimos korupcijos istorijos, taip išgąsdino valdančiuosius, kad šie nusprendė neleisti tokiai sesijai net prasidėti.

Tai beprecedentinis įvykis, kokio Lietuvoje nėra buvę nuo pat 1990-ųjų Kovo 11-osios – valdantieji, panaudodami savo turimą balsų Seime daugumą, iš opozicinės mažumos grubiausiu būdu atėmė Konstitucijos 64 straipsnyje garantuotą teisę surengti neeilinę Seimo sesiją. Opozicijos teisės, kaip ir žiniasklaidos teisės užduoti klausimus valdžiai, aiškintis jų veiksmus ar klaidas yra vienos iš pamatinių demokratinių vertybių, kurias turi ginti ne tik Konstitucija, bet ir konstitucinėms demokratinėms vertybėms ištikimybę prisiekę Seimo nariai. Šiandieniniai Seimo daugumos veiksmai kelia didelį susirūpinimą, nes kitų šalių patirtis rodo, jog valdžiai paneigus vieną iš opozicijos konstitucinių teisių, labai dažnai yra nebesustojama ir valdžia pradeda kėsintis ir į kitas konstitucines demokratines vertybes.

Ypatingą susirūpinimą kelia ir ta aplinkybė, kad valdančioji dauguma taip grubiai pažeidė vieną iš konstitucinių demokratinių principų, siekdama išvengti neeilinės sesijos klausimų susijusių su valdžios galimos korupcijos istorijomis. Tai tik dar aiškiau parodo, kad žiniasklaidos ir opozicijos pastangos aiškintis tokių galimos korupcijos istorijų aplinkybes rimtai gąsdina valdančiuosius, o taip būna tik tada, kai valdžia paniškai bijo tiesos.
Seimo mažuma vieningai pareiškia, kad su tokiu nekonstituciniu valdančios koalicijos elgesiu nesitaikstys. Pagal Konstituciją opozicijos pastangomis sušaukta neeilinė sesija valdančiųjų negali būti užgniaužta. Kreipiamės į Seimo vadovybę bei Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, reikalaudami užtikrinti, kad kitą savaitę būtų rengiami neeilinės Seimo sesijos suplanuoti posėdžiai, būtų tinkamai įvertintas Seimo posėdžiui klaidingai pirmininkavusio A.Syso elgesys, taip pat raginame Seimo Pirmininkę užtikrinti, kad Seime būtų gerbiamos Seimo mažumos konstitucinės teisės.

Taip pat informuojame, kad ateinantį antradienį, vasario 23 dieną, į bendrą Seimo opozicijos ir mažumos frakcijų posėdį kviečiame atvykti valdančios koalicijos lyderius Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių bei Seimo Pirmininkę Loretą Graužinienę, prašydami jų paaiškinti, ar valdančioji koalicija gerbia Lietuvos Respublikos Konstitucijoje apibrėžtas parlamentinės mažumos teises inicijuoti neeilines Seimo sesijas ir jose užduoti valdžiai nepatogius klausimus apie valdžios galimos korupcijos faktus“.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė