J. Dapšauskas. Mikutienė ir A. Matulas ruošiasi pasitraukimui iš Seimo? (2)

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Šią savaitę sulaukiau skambučio iš Trakų kriminalinės policijos, kad esu kviečiamas į apklausą byloje dėl šmeižto, nes neva kažkas apšmeižęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę „darbietę“ Dangutę Mikutienę jos valdose (Trakuose kandidatavo vienmandatėje į Seimą, siekė būti Trakų mere). Ją tariamai apšmeižė ­ Trakuose kai kas iškabino plakatėlius apie jos realų darbą Seime atidirbinėjant alkoholio pramonei – nugirdant Lietuvą.

Paprašiau tyrėjos tą apklausą kiek pavėlinti, kad dar spėčiau visa tai paviešinti, nes po apklausos jau viešas nuomonės išsakymas neva gali būti ikiteisminio tyrimo medžiagos neleistinas atskleidimas. O kad užčiaupti nevyriausybininkus reikia, tai suprantama, nes artinasi Seimo rinkimai, tad apie seimūnų darbelius negalima kalbėti, gali tik partijos savo propagandą, reklamą, pavaškuotus veidelius ant stulpų kabinėti už tuos netyčia Darbo partijos nuslėptus ir snapelių fotošopinimui panaudotus „juodosios buhalterijos“ pinigus.

Pirmiausia tyrėjos paklausiau, o kas čia mane įvardino, kaip galimai kažką žinantį apie Trakų reikalus? Gal pati D. Mikutienė, nes apie ją viešai rašiau, kaip ji įnirtingai siekė, kad alkoholis degalinėse liktų? Tyrėja patikino, kad tikrai nesu įtariamasis, bet reikia tyrime apklausti, o kas nurodė apklausti, negalinti pasakyti, nes tai taip pat ikiteisminio tyrimo neviešintina medžiaga. Ar tai nėra tikslas – taip užčiaupti nevyriausybininkus, žurnalistus? Nes paskui kalbėjimas apie šiuos „alkoholio junginių Seime“ darbelius jau gali būti kaip ikiteisminio tyrimo medžiagos atskleidimas.

Apie kitą „tyrimą“ iš kitos pusės

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija 2012 m. kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad pradėtų tyrimą dėl galimo dokumentų klastojimo Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje.

Buvo prokuratūrai pateikta medžiaga, kad iš esmės neatitinka Seimo etikos ir procedūrų komisijos garso įrašo dumenys ir posėdžio protokolas. Mums tai suprantama, kodėl reikėjo klastoti, nes nuo Etikos ir procedūrų komisijos sprendimo priklausė ar viskas buvo atlikta pagal procedūras 2011 m. atšaukiant alkoholio reklamos draudimą. Jei ne pagal procedūras, tai gal ir įstatymo atšaukimas yra negaliojantis?  O už tai oi nedovanotų Seimą valdanti alkoholio pramonė.

Tada ir reikėjo tokios „etiškos“ Etikos komisijos, kurios galimas dokumentų klastojimas buvo pateiktas tyrimui. Ir koks rezultatas? Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal straipsnį – dokumentų klastojimas. Pirmiausia tyrėjai pasiskambino pateikusiems šią medžiagą ir kaip iš kanapų išlindę, rodydami savo „profesionalumą“ paklausė: „o iš kur jus gavote tuos įrašus“? Tarsi jų negali gauti kiekvienas pilietiškas žmogus Seimo kanceliarijoje? O tuo labiau tokius įstatymų priėmimo siaurų komercinių grupių įtakojimus negali susekti teisėsaugos institucijos kartu su STT ir panašiai? Nenori!  Kažkas neleidžia.

Galiausiai vykdant ikiteisminį tyrimą buvo apklaustas Etikos komisijos pirmininkas socialdemokratas Algimantas Salamakinas, o jis pasakęs, kad čia sekretorė tikriaisiai kažką netyčia suklydo ir ikiteisminis tyrimas nutrauktas, nes čia, suprask, „vaikučiai“ pasakė, kad jie tai padarė, klastojo netyčia ir to pakako tyrimui nutraukti. Tai bent teisėsauga… Labai panašiai, kaip dešimtmečio Darbo partijos byloje ­ „čia netyčia“.

Už pilietiškumą – persekiojimas

Jaunuoliai ėmėsi pilietinio veiksmo ir Trakuose paviešino tokių seimūnų, kaip D. Mikutienės, Antano Matulo darbelius vazdine, menine forma, rinkėjams pasakė tai, kas tiesiog akivaizdu šioje trukdymo pašalinti alkoholį iš degalinių istorijoje. Su detalia chronologija galima visiems susipažinti Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos tinklapyje. Su jumoru galima klausti: o gal ir ta chronologija taps ikiteisminio tyrimo medžiaga ir reikės pašalinti iš interneto?

Vos per plauką pasisekė, kad nuo šių metų pradžios alkoholio buteliai vairuotojams mokant už degalus degalinėse nebešmėžuoja, alkoholis degalinėse nebeparduodamas. Tai yra didelio susitelkimo ir kai kurių seimūnų darbelių visomis įmanomomis priemonėmis viešinimo – įskaitant ir Trakų rinkėjų supažindinimą su jų „makaronų kabinėtojais“ – socialiniame tinklapyje FB „budelių galerijos“  ir panašiai. Tokį pilietinį darbą tiek demokratinė visuomenė, tiek teisėsauga gali tik sveikinti ir palaikyti, o ne imtis presekiojimo ir bauginimo veiksmų. Tikriausiai taip kai kurie Seimo nariai panikuodami susitaiko su tuo, kad į kitos kadencijos Seimą jie jau nebebus išrinkti.

Karikatura platinta Trakuose_budeliu galerija

Karikatura platinta Trakuose | FB puslapis „budelių galerija“ nuotr.

Su veidmainystėmis bus supažindinti ir A. Matulo rinkėjai

Tėvynės sąjungos ­ Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui rašiau, kad jei nekeisite alkoholio kontrolės srities vėliavnešio savo partijoje – A. Matulo, tie pareiškimai apie neeilines Seimo sesijas ir iniciatyvas spręsti besaikio alkoholio vartojimo klausimus yra tik tušti partiniai viešieji ryšiai, be noro ir galios padėtį tikrai pakeisti. A. Matulas ne kartą jau parodė, kaip jis teikia įstatymo projektus, kurie turi įsigalioti po kelių metų, o jau prisiartinus įsigaliojimui, pats inicijuoja ir pritaria jų atšaukimui ir tada vėl iš naujo juos teikia. Taip visada vaizduodamas, kad dirba, sprendžia aktualią alkoholizmo problemą, sulaukia žiniasklaidos dėmesio, o realiai tik veidmainiauja. Buvo 25 metai visoms valdžioje ir opozicijoje pakaitomis buvusioms partijoms išspręsti baisią alkoholizmo problemą Lietuvoje, bet politikai, partijos kaip lėlytės buvo tampomos alkoholio pramonės, kad priimtų šiai pramonei palankius įstatymus.

Tad šią savaitę jau pradėti rinkti parašai po iniciatyvinės grupės prašymu įregistruoti Vyriausioje rinkimų komisijoje iniciatyvą, kad išduotų parašų rinkimų lapus ir Seimui būtų pateiktas Alkoholio kontrolės įstatymo keitimo projektas 50 tūkst. žmonių parašais (kas numatyta Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įstatyme). Mokslu pagrįstas rekomendacijas priėmus ir įtvirtinus įstatymu, alkoholio vartojimo problemą Lietuvoje tikrai spręstųsi iš esmės. Tarp iniciatyvinės grupės narių yra ir vyskupų, ir žinomų visuomenės veikėjų, šios srities mokslininkų, blaivybės puoselėtojų praktikų. Norintys prisidėti prie šios iniciatyvos galite kreiptis adresu uzblaivia@gmail.com . Tada žiūrėsime, kaip partijos priims šias mokslu pagrįstas įstatymo pataisas. Ar ir vėl tik imituos veidmainiaudami ir kartodami alkoholio pramonės „argumentus“, kodėl nereikia taip daryti, kaip nurodo šios srities mokslininkai?

Autorius yra Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos narys, knygos “Sveikata, kuri mus saugo” autorius

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė