Dar vienas bandymas užbaigti Saulės mūšio įamžinimo memorialo statybą (13)

Šiaulių m. nuotr.

Šiaulių miesto, Šiaulių ir Joniškio rajonų merai Artūras Visockas, Antanas Bezaras ir Gediminas Čepulis Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui, Finansų ir Kultūros ministerijoms išsiuntė raštą prašydami skirti lėšų Saulės mūšio pergalės įamžinimo memorialiniam kompleksui Joniškio rajone užbaigti. Merai tikisi, kad šis svarbus visai Lietuvai simbolis sulauks deramo valstybės dėmesio.

Kreipimosi raštą parengęs Šiaulių miesto mero pavaduotojas Stasys Tumėnas pabrėžė, kad šiemet minimą Saulės mūšio 780-metį siekiama pasitikti užbaigtu Saulės mūšio vietos įamžinimo memorialu, o vėliau jį pritaikyti turistinei, kultūrinei, istorinei ir edukacinei veiklai.

„2016-uosius metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Saulės mūšio metais. Šiaulių krašto žmonės nudžiugo, sudėlioję logišką grandinę, kad kitas žingsnis bus eilutė 2016-ųjų metų valstybės biudžete. Deja, 2016-ųjų metų valstybės biudžete lėšų pabaigti nuo 2008 m. įgyvendinamam projektui VISAI nebuvo skirta, nors tuo labai rūpinosi Šiaulių krašto parlamentarai, Joniškio rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros fondo Šiaulių krašto kultūros fondas (pirmininkas Hubertas Smilgys). Nėra abejonės, kad Šiaulių miestui, šiais metais mininčiam 780-ąją miesto sukaktį, irgi labai svarbu, kad Saulės mūšio įamžinimo memorialas būtų baigtas įgyvendinti. Tai aktualu ir Šiaulių rajonui, nes užbaigtas memorialas pagyvintų ir praturtintų turistinius maršrutus trikampiu Šiauliai–Kryžių kalnas–Jauniūnai“, – komentavo S. Tumėnas.

Iš viso 2008–2013 metais projektui Joniškio r. Jauniūnų kaime įgyvendinti  iš Valstybės investicijų programos, Privatizavimo fondo ir Joniškio savivaldybės biudžeto buvo skirta per 2 milijonus litų (apie  600 tūkst. Eur).  Joniškio rajono savivaldybės meras 2015-12-08 raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją, kad šiais metais būtų skirta lėšų objektui užbaigti, bet gavo neigiamą atsakymą.

Pasak Stasio Tumėno, jei šio objekto nepavyks užbaigti artimiausiu metu, projektas gali visai žlugti, atlikti memorialo darbai praras prasmę, objektas bus nuniokotas ir sunyks.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, šiais metais skirstydama lėšas, akcentuoja, kad būtina ne pradėti naujų objektų statybas, o baigti pradėtus projektus, renovacijas ir statybas. Toks objektas ir yra Saulės mūšio memorialas Joniškio rajone. Daugiau kaip pusė projekto jau yra įgyvendinta: vietovę ištyrinėjo archeologai, buvo parengtas projektas, atlikta daug kitų numatytų žemės kasimo ir statybos darbų.

Trijų savivaldybių merų pasirašytame rašte akcentuojama galimybė peržiūrėti projektą ir jį pakoreguoti atsižvelgiant į finansines galimybes.

Saulės mūšyje 1236 m. buvo pasiekta istorinės reikšmės pergalė, įamžinusi Lietuvą ir visus baltus Europos istorijoje, atvėrusi kelius Lietuvos valstybės įtvirtinimui.

2000 m. Latvijos ir Lietuvos parlamentai, įvertinę Saulės mūšio  reikšmę, rugsėjo 22-ąją – Saulės mūšio pergalės dieną – paskelbė Baltų vienybės diena.

2013 m. rugsėjo 26–29 d. Šiauliuose vykęs Lietuvos istorikų suvažiavimas pagrindė Saulės mūšio išskirtinę reikšmę ir pabrėžė, kad reikia dėti pastangas, jog Saulės mūšio įamžinimo projektas būtų baigtas įgyvendinti.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė