Pristatoma fotografijų paroda apie ypatingas tradicijas turinčias Užgavėnes Čekijoje (0)

masopust_3

Užgavėnių eitynės ir kaukės Hlinecko regione Čekijoje | Čekijos Respublikos Nacionalinio paveldo instituto nuotr.

Vasario 17 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje  (Šv. Jono g. 11, Vilniuje)  vyks paskaita ir fotografijų paroda  „Spalvingosios Užgavėnių eitynės ir kaukės Hlinecko regione Čekijoje“. Parodą atidarys ir apie Užgavėnes Čekijos Hlinecko regione papasakos Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumilas Mazanekas (Bohumil Mazánek) ir etnologas, Vytauto Didžiojo Universiteto docentas Dr. Arūnas Vaicekauskas.Šventę rengia Čekijos Respublikos ambasada Lietuvoje. Nuotraukas parodai „Spalvingosios Užgavėnių eitynės ir kaukės Hlinecko regione Čekijoje“ paruošė ir atrinko Čekijos Respublikos Nacionalinio paveldo instituto Vysočina padalinio mokslinė darbuotoja Dr. Ilona Vojancová.

Vasaris ir kovas pasaulyje – karnavalų metas. Dauguma žino garsiuosius Rio de Žaneiro, Venecijos karnavalus, yra girdėję apie įspūdingas Fastnacht eitynes vokiškai kalbančiuose kraštuose. Tačiau ne mažiau įdomios yra žiemos pabaigą vainikuojančių karnavalų tradicijos Čekijos Respublikoje. Spalvingųjų kaukių, linksmybių ir šėlionių papročiai siekia viduramžius, o tradicinių karnavalų šurmulys neapsiriboja vien sostine. Netoli Pardubicės esantis Hlinecko regionas garsėja kasmet vykstančiomis spalvingomis Užgavėnių eitynėmis.

2010 metais šio krašto Užgavėnių tradicijos ir kaukės (angl. Shrovetide door-to-door processions and masks in the villages of the Hlinecko area) buvo įrašytos į UNESCO Reprezentatyvųjį nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Spalvingos eitynės ir procesijos Hlinecko regione: Vortova, Studnice, Hamry, Blatno kaimuose nepasikeitė nuo XIX a. Čia Užgavėnių šventimo laikotarpis tęsiasi nuo Trijų Karalių iki Pelenų trečiadienio, o baigiasi linksmomis ir triukšmingomis eitynėmis, kurių dalyviai puošia savo veidus „gražiomis“ raudonomis kaukėmis ir „bjauriomis“ juodomis kaukėmis. Įdomiausia yra tai, kad Užgavėnių šventę Hlinecko regiono Vortova, Studnice, Hamry, Blatno kaimuose organizuoja ne folkloro kolektyvas, muziejus, seniūnija ar kita valstybinė institucija, bet viskas vyksta spontaniškai kaimų gyventojų iniciatyva. Ir taip jau daugiau nei 250 metų.

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje paroda „Spalvingosios Užgavėnių eitynės ir kaukės Hlinecko regione Čekijoje“ bus eksponuojama iki 2016 m. kovo 7 d.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė