Pasirodo nauja Leonido Andrejevo knyga „Judas Iskarijotas. Šėtono dienoraštis“ (0)

L. Andrejev. Judas Iskarijotas.Šėtono dienoraštis

L. Andrejev knygos „Judas Iskarijotas.Šėtono dienoraštis” viršelis

Vasario 25–28 dienomis Vilniaus knygų mugėje Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla skaitytojams pristatys Leonido Andrejevo kūrinius „Judas Iskarijotas. Šėtono dienoraštis“ (iš rusų kalbos vertė Aidas Jurašius).

Leonidas Andrejevas (1871–1919) – vienas ryškiausių „sidabro amžiaus“ rusų prozininkų. Pirmoji jo novelių knyga pasirodė 1901 metais ir itin greit buvo parduota ketvirčio milijono tiražu, o pats rašytojas tapo literatūros žvaigžde Rusijoje ir už jos ribų.Tačiau vėliau, Sovietų epochoje, jis buvo visai arba iš dalies ignoruojamas ir tik pastaraisiais dešimtmečiais užėmė deramą vietą didžiųjų rašytojų plejadoje. Sudėtingą, į kraštutinumus linkusią autoriaus asmenybę (norėdamas save išbandyti paauglystėje atsigulė tarp bėgių prieš važiuojantį traukinį, ne kartą bandė nusižudyti, sirgo alkoholizmu, gydėsi psichiatrinėje ligoninėje) atspindi ir jo personažai – jie ieško atsakymų į „prakeiktuosius klausimus“, peržengia ribas, skausmingai išgyvena socialines piktžaizdes. Jo kūryboje daug nevilties, pesimizmo, beprasmybės pojūčio ir maišto – būtent todėl autorius kartais vadinamas egzistencializmo literatūros pradininku, nors dėl šių bruožų, kaip ir dėl drąsos nagrinėti „nepatogias“ temas, amžininkų dažnai buvo kaltinamas šmeižtu, tikrovės iškraipymu ar pornografija.

Vienas iš tokių „nepatogių“ kūrinių – apysaka „Judas Iskarijotas“ (1907). Perpasakodamas kanonišką biblinį siužetą autorius susitelkia į Išdaviką, kurio asmenybę, kaip ir išdavystės motyvus, evangelijose gaubia paslaptis, ir pateikia prieštaringą, sudėtingą jo portretą. Vieniems ši „evangelija pagal Judą“ – autoriaus religingumo įrodymas, kitiems – bedieviškas šventraščio iškraipymas, nors pats autorius pabrėžė, kad jam pirmiausia rūpi etinė ir psichologinė problematika.

Pesimizmas ir abejonės šviesia žmogaus prigimtimi dar labiau sustiprėja nebaigtame romane „Šėtono dienoraštis“ (1919), kurį autorius kūrė prislėgtas I-ojo pasaulinio karo ir revoliucijos jo tėvynėje baisybių. Nuobodulio kamuojamas Šėtonas atvyksta į žemę pasilinksminti ir įsikūnija į amerikiečių milijardierių, bet čia jis įtraukiamas į žmogiškųjų aistrų verpetą, ir ši našta pasirodo esanti per sunki net Šėtonui…

Lietuvos teatruose yra pastatytos kelios L. Andrejevo pjesės: „Žmogaus gyvenimas“, „Tas, kuris gauna antausius“, „Šunų valsas“, „Judas Iskarijotas“.

Leonid Andrejev. Judas Iskarijotas. Šėtono dienoraštis.: apysaka ir romanas. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2016. 276 p. 978-9986-39-870-7. Iš rusų kalbos vertė Aidas Jurašius.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė