Lietuvos nacionalinės bibliotekos iniciatyva „Knyga su sriuba“ skatina atkreipti dėmesį į tuos, kuriems jo labiausiai reikia (0)

Nacionalinės bibliotekos iniciatyvos „Knyga su sriuba“ savanorės (iš kairės) Jūratė Remeikienė, Evalda Sukackienė, Jolanta Kanapickaitė, Laura Lazurina, ir Renata Surovec | Lietuvos nacionalinės bibliotekos nuotr.

Nacionalinės bibliotekos iniciatyvos „Knyga su sriuba“ savanorės (iš kairės) Jūratė Remeikienė, Evalda Sukackienė, Jolanta Kanapickaitė, Laura Lazurina, ir Renata Surovec | Lietuvos nacionalinės bibliotekos nuotr.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka įgyvendina ilgalaikę socialinę iniciatyvą „Knyga su sriuba“. Bibliotekos darbuotojos Ieva Gumuliauskaitė, Jolanta Kanapickaitė, Laura Lazurina, Angelina Pruckutė, Jūratė Remeikienė ir Evalda Sukackienė savarankiškai ar drauge su partneriais, Maltos ordino pagalbos tarnybos savanoriais, lanko vienišus senolius, su jais bendrauja ir skaito knygas.

Iniciatyvos „Knyga su sriuba“ idėja, gimusi Nacionalinėje bibliotekoje, artima maltiečių vykdomai akcijai „Maltiečių sriuba“, kurios pagrindinis tikslas – atkreipti Lietuvos visuomenės dėmesį į senyvo amžiaus, sunkiai sergančius, vienišus žmones ir būtinybę jiems padėti. „Susitikę su bibliotekos darbuotojais pakalbėjome, kaip galėtų atrodyti šis projektukas, ir, sakyčiau, sėkmingai pradėjome“, – sakė Vilniaus maltiečių vadovas Vytas Kim. Anot maltiečių atstovo, didelė dalis senyvo amžiaus žmonių nebeskaito knygų dėl nusilpusio regėjimo, prastos sveikatos arba vien dėl to, kad neišeidami iš namų neturi galimybės gauti knygų. Knyga, pasak maltiečio, galėtų būti viena iš priemonių jiems jaustis mažiau vienišiems, tobulėti. „Skaitymas ar klausymas – savotiška terapija. Be to, su aplankiusiu bibliotekos darbuotoju galima pasikalbėti, gali užsimegzti žmogiškas ryšys, ko dažniausiai ir trūksta seneliams“, – įsitikinęs Vilniaus maltiečių vadovas. 

Pirmieji susitikimai – pažinčiai

Prieš lankant senelius teirautasi, kokios temos jiems įdomios, kokių knygų norėtų klausytis ar patys skaityti. Senolius lankiusios savanorės bibliotekos darbuotojos pastebėjo, kad juos labiausiai džiugina bendravimas ir rodomas dėmesys. Pirmuosiuose susitikimuose daugiausia laiko skirta ne knygų skaitymui, o pažinčiai ir šiltiems pokalbiams.

Akcijos metu lankomi senyvo amžiaus žmonės, daugelis jų – turintys negalią, jais nuolat rūpinasi socialiniai darbuotojai. Savanorės pasidalijo pirmųjų susitikimų įspūdžiais: viena klausėsi senolės sukurtų eilėraščių, kita – mėgstamų dainų, trečia skubėjo į parduotuvę atnešti trūkstamo maisto ir kt. Su savanoriais seneliai dalijosi svajonėmis, pasakojo savo gyvenimo istorijas.

Susipažinus susitarta dėl kitų susitikimų, aptartos knygos, kurias senoliai norėtų paskaityti ar pasiklausyti. Savanorės bibliotekos darbuotojos akcentavo, kaip vienišiems senoliams svarbu sulaukti dėmesio: „Aš galiu tiesiog padovanoti 2 valandas savo gyvenimo laiko. O pasirodo, tai labai didelė dovana Izidoriui“, – sakė senolį lankiusi Jolanta. 

Nevienadienė akcija

Nors senolių lankymas simboliškai pradėtas šventiniu laikotarpiu per „Knygų Kalėdų“ akciją, tačiau iniciatyva tęsiama – planuojami kiti susitikimai. Tikimasi, kad prie šios iniciatyvos prisidės ir daugiau Nacionalinės bibliotekos darbuotojų.

Idėjos autorė, Nacionalinės bibliotekos Rinkodaros ir komunikacijos departamento direktorė Renata Surovec, pabrėžė siekį, kad ši akcija nebūtų vienkartinis bibliotekininkų apsilankymas, o išaugtų į nacionalinį projektą ir atsidurtų greta visų kasdienių bibliotekininkų darbų kaip bibliotekos socialinės atsakomybės ugdymo dalis. Todėl labai svarbu, kad bibliotekininkai geriau pažintų savo bendruomenę, kad knygos iš lentynų keliautų pas tuos, kuriems labiausiai reikia bibliotekos pagalbos. „Tikiuosi, kad mūsų parodytas pavyzdys paskatins ir kitas bibliotekas aktyviau imtis panašių iniciatyvų“, – sakė R. Surovec.

Neįgaliuosius ir senyvo amžiaus gyventojus šiuo metu aptarnauja ne viena viešoji biblioteka. Spaudiniai į namus pristatomi pagal individualius poreikius. Tokią paslaugą jau teikia Šilutės Fridricho Bajoraičio, Pasvalio Mariaus Katiliškio, Alytaus Jurgio Kunčino, Ignalinos rajono savivaldybės ir kitos viešosios bibliotekos.

Maltiečiai ir Nacionalinės bibliotekos darbuotojai savo pavyzdžiu skatina nelikti abejingiems ir pastebėti žmones, ragina matyti visus savo bendruomenės narius, o ypač tuos, kuriems aplinkinių pagalba ir dėmesys ypač reikalingi. Nacionalinė biblioteka tikisi ir toliau bendradarbiauti su šia organizacija ir senoliams prie maltiečių sriubos pasiūlyti knygų.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė