Mirė dirigentas Saulius Sondeckis (3)

Saulius Sondeckis (1928–2016) | wikimedia.org nuotr.

Saulius Sondeckis (1928–2016) | wikimedia.org nuotr.

Mirė profesorius, dirigentas ir orkestrų vadovas Saulius Sondeckis (1928 10 11–2016 02 03), maestro buvo 87 metai.

Saulius Sondeckis gimė ir mokėsi Šiauliuose, studijavo Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje ir Maskvos konservatorijoje.

Iki 2004 m. vadovavo Lietuvos kameriniam orkestrui, kurį subūrė 1960 m. Vėliau buvo kamerinio orkestro „Maskvos virtuozai“ kviestinis dirigentas, Baltijos kamerinio orkestro vadovas. Maestro buvo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas Gedimino I ir V laipsnio ordinais bei visa eile kitų Lietuvos ir užsienio šalių įvertinimų.

Per 50 metų kūrybinį laikotarpį profesorius S. Sondeckis dirigavo daugiau kaip 3.000 koncertų beveik visose Europos šalyse, JAV, Japonijoje, Kuboje, Kanadoje, Taivanyje, Pietų Korėjoje.

Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvo – Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) įkūrėjas, ilgametis jo meno vadovas ir dirigentas S. Sondeckis diriguoti pradėjo 1955-aisiais, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos orkestrui. Didžiausias laimėjimas su šiuo kolektyvu buvo pasiektas 1976 m. – Berlyne pelnytas Herberto von Karajano jaunimo orkestrų konkurso aukso medalis. Įteikdamas apdovanojimą, didysis Maestro pasakė: „Kol matau tokius orkestro ugdytojus, neabejoju muzikos ateitimi“.

S. Sondeckio įkurto LKO tarptautinis pripažinimas prasidėjo 1976-aisiais, kai kritika labai palankiai atsiliepė apie jo pasirodymą Echternacho festivalyje Liuksemburge. Nuo šios scenos kolektyvui atsivėrė garsiausių salių durys, o autoritetingi specialistai (J. W. Hartnackas, „Grosse Geiger unserer Zeit“, „Atlantis Verlag“ ir kt.) kolektyvą priskyrė prie aukščiausios klasės šio žanro orkestrų pasaulyje.

S. Sondeckis dirigavo Lenkijos, Vokietijos, Austrijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Belgijos, Švedijos, Taivano orkestrams, tarp jų ir pasaulinio garso kolektyvams – Berlyno filharmonijos, Leipcigo „Gewandhaus“, Paryžiaus radijo ir televizijos, Belgijos nacionaliniam bei kitiems. Kūrybinė draugystė dirigentą siejo su geriausiais Rusijos orkestrais, keletą metų jis dirigavo Sankt Peterburgo filharmonijos orkestrui, su šiuo kolektyvu gastroliavo Japonijoje. 1988 m. jis ėmėsi vadovauti Sankt Peterburgo konservatorijos studentų orkestrui, žinomam kaip „Sankt Peterburg Camerata“ ir priklausančiam Ermitažo muziejui. Kaip patyręs pedagogas jis buvo kviečiamas vadovauti įvairių festivalių jaunimo orkestrams.

Pagerbiant maestro Sauliaus Sondeckio šviesų atminimą, jam bus skirtas vasario 13 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyksiantis Lietuvos kamerinio orkestro koncertas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą S. Sondeckio šeimai, artimiesiems, kolegoms ir visai Lietuvos meno ir kultūros bendruomenei.

„Sauliaus Sondeckio vardas visada bus siejamas su Lietuvos muzikos kultūra, kaip jos legenda, ištisa muzikinė epocha. Išskirtinio talento dirigento įkurtas, daug dešimtmečių vadovautas Lietuvos kamerinis orkestras tapo labai reikšminga nacionalinės kultūros dalimi“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

Pasak šalies vadovės S. Sondeckis pasižymėjo dideliu pedagoginiu talentu, buvo aktyvus visuomenės narys, kuriam visada buvo svarbi Lietuvos kultūra, jos ateitis.

S. Sondeckis apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Didžiuoju ir Riterio kryžiais, Sausio 13-osios atminimo medaliu, yra Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius taip pat pareiškė užuojautą dėl maestro Sauliaus Sondeckio mirties.

„Išėjo žmogus, svajojęs apie Didžią Lietuvą – didžią ne teritorija, o mintimi, polėkiu, kūryba, ir pats dešimtmečiais kūręs tokią Lietuvą. Išėjo profesorius Saulius Sondeckis.

Maestro buvo savotiškas krašto talento simbolis. Be jo nacionalinėje kultūroje liko spraga, ją užpildys šimtai Sauliaus Sondeckio mokinių, o mūsų visų darbai Lietuvai ir kultūrai bus jo svajonių įgyvendinimas.

Profesorius buvo žmogus, kuriam rūpėjo Lietuva ir žmonės. Išauklėtas tėvo, stovėjusio prie Lietuvos socialdemokratijos ištakų, jis kvietė visus mus nenukreipti akių nuo žmogaus, siekė socialdemokratinės minties tęstinumo Lietuvoje.“

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė taip pat pareiškė nuoširdžią užuojautą mirus žymiam Lietuvos dirigentui, orkestrų vadovui, profesoriui Sauliui Sondeckiui.  Velionio artimiesiems linki stiprybės ir dvasios paguodos.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė