T. Bakučionis. Kaltųjų paieškos atominėje Astravo istorijoje (11)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Seimo narė konservatorė Rasa Juknevičienė drėbtelėjo iš peties: „Astravo elektrinei kelią atvėrė 2012 metų referendumas“. Supraskit – kalta Tauta.

„Jei nebūtų sustabdytas saugios japoniškos Visagino atominės elektrinės projektas, apie Astravo AE šiandien negirdėtume”, savo rašinyje delfi.lt portale toliau tikino politikė. Buvusi Krašto apsaugos ministrė (Andriaus Kubiliaus vyriausybėje 2008-2012 metais) pasiuntė keletą žinučių visuomenei. Pirma –  daugiau kaip pusė Lietuvos piliečių (t.y. tie, kurie balsavo 2012 metų referendume prieš naujos AE statybą) yra idiotai arba Kremliaus agentai ir antra – A.Kubiliaus Vyriausybė norėjo pastatyti saugų japonišką reaktorių, bet Tauta buvo apkvailinta socialdemokratų propagandos.

Dėl to, kad japonų gamybos reaktorius yra patikimesnis už rusišką RBMK tipo, su ponia Rasa tikrai nesiginčysiu, nes ir pats taip galvoju, kita vertus toks ginčas būtų beprasmiškas, nes nei aš, nei ponia Rasa nesame branduolinių reaktorių specialistai. Svarbiau yra kitkas. Turiu rimtą priekaištą šiai politikei (kaip Lietuvos pilietis) dėl jos nedemokratinio požiūrio į Tautą ir Valstybę. Įtariu, kad p. Rasa mano, jog Tauta prarado atmintį. Galiu užtikrinti, kad tikrai dar ne visi. Dėl socialdemokratų propagandos  – atskiras klausimas, nes manau, kad prieš 2012 metų referendumą socialdemokratai lošė tą patį Visagino AE projekto propagandinį pokerį su konservatoriais tik gal labiau „užsimaskavę“.

Diskutuojant šia tema visų pirma reikėtų pastebėti, kad Baltarusijos valstybės įmonė „Atominės elektrinės statybos direkcija“ sutartį dėl elektrinės statybos su Rusijos valstybinei bendrovei „Rosatom“ priklausančia UAB „Atomstrojeksport“ sudarė dar 2011 m. spalio mėnesį, taigi dar tada, kai Lietuvoje jokiais referendumais net nekvepėjo, o Visagino atominė –  jau 2 metai, kaip neveikė. Tad Tautos valia, pareikšta referendume 2012 metais čia niekuo dėta!

Antra. Reikia priminti, kokios peripetijos lydėjo mūsų, Visagino AE uždarymą, kuri kaip žinia, buvo uždaryta dėl suderėtų sąlygų su ES derybininkais Lietuvai stojant į Europos Sąjungą. Prisiminkime – 1995 metais LR Vyriausybė Europos Komisijai įteikė prašymą dėl Lietuvos stojimo į ES, derybos dėl stojimo pradėtos 1999-ais. Vyriausias Lietuvos derybininkas buvo Petras Auštrevičius, šiuose procesuose ir ne vienas Premjeras dalyvavo (tuomet konservatorius – G.Vagnorius, taip pat eks-konservatorius R.Paksas, A.Kubilius, vėl R.Paksas – tik jau liberalas). Prezidentu tuomet buvo Valdas Adamkus.  Pagaliau 2003-ių balandžio mėnesį, Prezidentu jau tapus Rolandui Paksui, o dabartinei šalies vadovei Daliai Grybauskaitei tuomet būnant Finansų ministre, tuometinis Premjeras Algirdas Brazauskas bei Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pasirašė stojimo į ES sutartį. Taigi, prie Lietuvos išsiderėtų pozicijų prisidėjo visa ši solidi kompanija, tiek vadinami dešinieji, tiek kairieji politikai, tad ir atsakomybė už suderėtas stojimo į ES sąlygas bei jų pasekmes (tame tarpe ir Visagino AE ankstyvą uždarymą) tenka tiek konservatoriams, tiek ir socialdemokratams bei liberalams.

Ne kartą buvo skelbti specialistų komentarai ir paaiškinimai, kad  Visagino AE galėjo būti saugiai eksploatuojama gerokai  ilgiau ir nebuvo jokio būtinumo uždaryti ją 2009 metais, juolab, kad tuo metu apie elektros jungtis su Švedija ir Lenkija buvo tik pradėta kalbėti. Beje, tuometinė Lietuvos valdžia atsiklausti Tautos dėl stojimo į ES suskato tik po to, kai A. Brazauskas ir A. Valionis jau buvo pasirašę stojimo sutartį…  Atsimenate, kai 2003-ųjų gegužę tuometinė Valdžia referendumą dėl (į)stojimo į ES organizavo net 2 dienas!… Pašlakstydama alumi ir pabarstydama skalbimo milteliais?…. Bet tai jau mūsų istorijos dalis – tokia, kokia buvo.

Galėčiau poniai Rasai dar priminti, kiek kartų Lietuvos televizijos eteryje 2012 metais buvo sukami propagandiniai filmukai apie reaktoriaus turbinos mentes kruopščiai šlifuojančius japonų koncerno „Hitachi“ specialistus, to koncerno, kuris A. Kubiliaus vyriausybei norėjo parduoti galingą ir labai brangų atominį reaktorių, nors tokio galingo Lietuvai ir nereikėjo (nereikia jo ir dabar!). Tad kur šioje vietoje p. Rasa įžvelgė norimai statyti Visagino AE priešingą propagandą? Tai gal vis dėl to mūsų Tauta turi supratimą ir nuovoką, ko reikia Lietuvai, nepaisant to, kad politinis elitas ją ne kartą išvadino „šunauja“, „runkeliais“ ir panašiais epitetais bei plovė smegenis propagandiniais filmukais. Esmė ta, kad Lietuvos valdžia nesuprato savo pareigų Tautai. Ne smegenis Tautai filmukais reikia plauti, o dalykiškai, sąžiningai paaiškinti ir šviesti Tautą.

Dabar yra blogiausia tai, kad kilusiose konservatorių ir socdemų rietenose dėl Astravo AE, daugiausia ieškoma kaltų (nors kaltos abi pusės!), tačiau mažai ir labai nekonkrečiai kalbama, kokių Lietuva galėtų imtis žingsnių, kad tarptautiniu mastu sudarytų kliūtis Astravo AE projekto įgyvendinimui. Viešojoje erdvėje nuomonių sklando įvairių, nuo visai pesimistinių iki santūriai optimistinių. Kalbama ir apie technines priemones – srovės keitiklių statymą, kurie fiziškai neleistų patekti į Lietuvą Astravo AE gaminamai elektros energijai. Ar ši priemonė būtų veiksminga, turėtų paaiškinti specialistai, įvertinę visą Rytų Europos energetinių tinklų išdėstymą, bet ne politikai. Politikų uždavinys – ginant Lietuvos nacionalinius interesus (ir ne kitaip!) veikti politinės ir ekonominės diplomatijos priemonėmis, surasti bendraminčių Baltijos, Skandinavijos šalyse, neprošal būtų atgaivinti ir dalyvavimą Vyšehrado šalių grupėje. Turint omeny nedėkingą tarptautinį kontekstą (Europos dėmesį pabėgėlių klausimui ir Sirijos konfliktui), tai – išties nelengvas uždavinys.

Tad nūdienos politinės arenos herojams – Prezidentei, Užsienio reikalų ministrui ir socialdemokratų partijai (kaip valdančiajai!) tenka pagrindinė atsakomybė, nes situacija tampa grėsminga. Šioje vietoje R. Juknevičienės pastebėjimas dėl Astravo AE sąsajų su hibridinio karo grėsmėmis – visiškai logiškas. Ir dar dėl vieno dalyko sutinku su p. R. Juknevičiene – socialdemokratai be reikalo dabar nervinasi. Reikia imti ir dirbti savo darbą, o ne purkštauti lyg įsižeidusiems paaugliams dėl opozicinių partijų pasirašyto kreipimosi į Vyriausybę. Tokios jau demokratijos taisyklės, gerbiamieji socdemų lyderiai!

Jei jau buvusioji valdžia pražiopsojo traukinį, darykite kaip veiksmo filmo herojai – sėskite į gerą automobilį ir vykitės, kol traukinys dar visai nenuvažiavo, nes dabar jūs valdžioje.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. Pakirkšnutė:

  Atominė juolab dabar nereikalinga, kai Lietuvoje tuoj beliks 2 milijonai gyventojų (pusskurdžių).

 2. Bartas:

  Na gerai , tarkim, visoje šioj marmalynėj išsiaiškinome, kad dėl visko kalta buvusi , esama valdžia. Tauta juk ne prie ko. Nes mums šitą valdžią iš Marso nuleido ateiviai, o mes “tautiniai runkeliai” su nepaprastai “išlavinta atmintim” tik stebėjome ir aikčiodami klykėm – tai vagys.
  Toliau . Apie vilniečius. Manau , kad dauguma pasisakė prieš atominę elektrinę. Šaunuoliai. Na ir ką gavo. Baubas prie slenksčio. Ar smagu? Smagu . Jau girdisi pajuokavimų, kad gausime pigios elektros, kad galima vilniečiams atsivesti šilumą į namus- viskas vietoje. Nenustebsiu , jei Kruonio HAE bus sujungta su Astravu. Dabar Tautos išrinkti garukai svaigsta , kad statyboms įpusėjus, “batka” sustabdys . Išsitrinkit galvą (kiemo vaikų pasakymas). Gudų vadovas nepriklauso “vakarams”. Jam, “skolinimosi reitingai” negalioja.
  Taigi mano išvada. ” Nieks čia yr nekalts mergužela tu pati…”. Dauguma išsirinko butkevičius, kubilius , bradauskus su loretomis ir vėsaitėmis.

 3. Manau, kad visiškai nutylima pats svarbiausias faktas ieškant politinių kaltininkų dėl Astrovo AE statybos. O tas faktas yra tai, kad vietoje tarp Visagino AE statytojų turėjusios būti Baltarusijos atsirado Lenkija, kurios dalyvavimas, kaip prisimename, būtent ir vilkino Visagino AE statybą bei privedė Baltarusiją ieškoti galimybių statyti AE vienai ir analogiškai Visaginui prie Baltarusijos – pačiame pasienyje su Lietuva… Be abejonės tiek iš Lietuvos pusės, tiek iš Baltarusijos pusės šie sprendimai yra politiniai. Daugiausiai dėl minėtų analogiškų priežasčių, kaip tu man, taip ir aš tau, ir atsirado Astravo AE statyba. Taigi tie, kurie būdami valdžioje Visagino AE statyti kvietėsi Lenkiją, o ne Baltarusiją, ir yra didžiausi Astravo AE statybos kaltininkai. Beje, manau, kad dar ne vėlu perkalbėti Batarusiją statyti AE kartu su Baltijos valstybėmis Visagine. Tai būtų ir konkretus ES Rytų partnerystės statinys.

 4. Ženklas:

  Dėl Astravo atominės elektrinės atsiradimo kaltas asmeniškai Jo Ekselencija Prezidentas Valdas Adamkus. Dar eilę metų atgal, kai baltarusiai parinkinėjo konkurso būdu vietą atominės statyboms V. Adamkus niekaip nereagavo. Pirmam etape buvo parinktos 23! galimos statybos vietos, antrajame liko 7, tada trys ir iš jų buvo pasirinkta, deja, Astravas. Ponas Valdas Adamkus galėjo kreiptis į kaimyninės šalies Prezidentą ir pasakyti, pasirinkit kur norit, bet ne šalia Vilniaus. Ir jis tai privalėjo daryti kiekviename konkurso etape. Bet ne, niekaip negalėjo perlipti per ,,demokrato cielką“, kaip Adamkus bendraus su paskutiniu Europos diktatoriumi. Dargi juokelius laidė apie ,,kolchozo pirmininką“, kuris mat atominę statysiąs. Aš duriu pirštu į Valdą Adamkų – tai jis!

 5. ExO:

  Kažkaip nepamenu, kad būtų vykęs koks nors politinis dialogas tarp Lietuvos ir Baltarusijos dėl AE statybos vietos. Reiškia niekam ten, valdžioje, niekam nerūpėjo, arba neužteko supratimo apie problemos mastus. Kas teisingai minėjo Adamkų, yra ir jo kaltės.
  Šaukštai po pietų, bet dialogas reikalingas ir dabar, kad aptarti ar bent viešai perspėti galimas avarijos pasekmes ir atsakomybę.
  Bet ar mūsų politiniams populistams tai rūpi…

 6. Reikia kreiptis su ieškiniu į tarptautinį teismą tikslu nutraukti tos AE statybą.
  Kito kelio nėra.

 7. Diedas:

  Viskas aišku – Kūūūbyyylius kaltas

 8. O kodėl vien Kubilius kaltas, o ne kartu su Landsbergiu… Juk konservatorių Politikos komiteto pirmininku – tai jis buvo, o kaltė – politinė…

 9. Dabar politikai privalo ne ieškoti – kas kaltas? (vieno kaltininko nerasi, o vienos kurios partijos – nenuteisi!) bet žmoniškai tartis su Baltarusija dėl ” Astravo AE “aušinimo sistemai naudojamo vandens” poveikio Lietuvos ekologijai (Astravo AE-Nėris ir Nemunas) minimalizavimo!!!

 10. Gerbiamieji, kaip statybos inžinierius, privalau atkreipti ypatingą dėmesį į panašių objektų statybos planavimą. Pirmiauisai būtna žinoti- koks šio objekto ilgaamžiškumas?! O tai reiškia – kuriam laikui šios elektrinės reaktoriams bei strypams aušinti užteks aplinkinių šaltinių vandens atsargų?! Kaip žinome, vienintelis vandens šaltinis Astrave yra Neries upė. Kadangi klimatas mūsų Žemės pusrutulyje nuolat šila ir visoje Europoje ateityje šils dar intensyviau, senka vandens lygis ir Neries upėje. Po, maždaug, 50 metų Neris aukštupye išseks, o gal net ir visiškai nustos egzistavusi!? Tad jau dabar yra aišku, kad Astravo elektrinės laukia Černobilio elektrinės Sarkofagas.
  Savo brolius baltarusius galime tiktai užjausti- išlaidos milžiniškos o vietoje naudos- laukia antrasis sarkofagas!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė