Panevėžio kraštotyros muziejus savo gimtadienį pažymėjo prasmingu ir brandžiu leidiniu (0)

Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Sausio 19-osios pavakare Panevėžio kraštotyros muziejus gausiai susirinkusiems svečiams pristatė albumą „Senasis Panevėžys. Henriko Grinevičiaus atvirukų ir fotografijų kolekcija“, kuriame – vieno žymiausių Lietuvos kolekcininkų Henriko Grinevičiaus sukauptas miesto fotografijų ir atvirukų rinkinys.

Mintimis apie knygą, jos aktualumą, reikšmę kultūros istorijai dalinosi geriausi miesto erdvių žinovai, istorikai   Arūnas Astramskas, Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius, ir Leonas Kaziukonis, Panevėžio apskrities archyvo direktorius, fotomenininkas Saulius Saladūnas, Henriko Grinevičiaus kolekcijos saugotojas Tadas Grinevičius, albumo sudarytoja, fotografijos istorikė dr. Zita Pikelytė. „Šis fotografijų albumas pateikia pilniausią vizualų miesto praeities vaizdą iš visų iki šiol išleistų. Be to, pirmą kartą vienoje vietoje publikuojama tiek daug miesto panoraminių vaizdų, – albumo pristatymo metu kalbėjo Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius Arūnas Astramskas. – Pradėjus 1933 metais nuo kuklių miesto atvirukų komplektų, senosios fotografijos leidyba ir tyrinėjimai koncentruojasi miesto muziejuje. Išskirtinai reikšmingas vaidmuo čia tenka muziejaus fotografijos rinkinio saugotojos ir albumo „Senasis Panevėžys. Henriko Grinevičiaus atvirukų ir fotografijų kolekcija“ sudarytojos dr. Zitos Pikelytės veiklai, tyrimams ir iniciatyvoms“.

Knygos autorė, prisimindama nueitą kelią nuo idėjos iki atspausdintos knygos, dėkojo Henriko Grinevičiaus sūnui Tadui Grinevičiui už pasidalinimą tėvo sukaupta kolekcija. „Senojo miesto fotografijos ir atvirukai seniai būtų išsibarstę po visą pasaulį ir šitos pažinties su praeities Panevėžiu nebūtų, jeigu ne žmonės, užsidegę aistra surinkti, susisteminti, išsaugoti ir galiausiai – pasidalinti“, – teigė Z. Pikelytė. Fografijos istorikės parengti tekstai praturtino pažintį su senojo miesto vaizdų rinkiniu ir jį fotografavusiais žmonėmis.

Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr. Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.
Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Knygai estetinę išvaizdą suteikė dailininkė Asta Radvenskienė, tekstą į anglų kalbą išvertė Benigna Skalauskienė, spaudai paruošė UAB „Amalkeros leidyba“. Albumo išleidimą parėmė Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė. Knyga išleista 500 egzempliorių tiražu. Šiuo prasmingu ir brandžiu leidiniu Panevėžio kraštotyros muziejus pažymėjo savo veiklos 90-metį.

Visiems, atvykusiems į renginį, Zita Pikelytė paruošė staigmeną. „Rengiant albumą „Senasis Panevėžys. Henriko Grinevičiaus atvirukų ir fotografijų kolekcija“ buvo įdomu tyrinėti išdidintus miesto vaizdus, tad kilo mintis tokią galimybę suteikti ir platesnei auditorijai. Juk visiems smalsu palyginti miestą, koks jis buvo prieš kelis dešimtmečius ir kaip atrodo dabar“, – intrigavo albumo sudarytoja ir pakvietė į parodą „2 x 2. Panevėžys Antano Patamsio ir Gintaro Lukoševičiaus fotografijos“. Smalsiems žiūrovams buvo suteikta puiki proga patyrinėti ir palyginti, kaip per kelis dešimtmečius pasikeitė Panevėžys.

Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr. Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.
Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

 

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė