Praėję metai Lietuvoje buvo patys šilčiausi per visą stebėjimų laikotarpį (4)

Maudynės

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Praėjusieji metai Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenimis, buvo patys šilčiausi metai mūsų šalyje per visą meteorologinių stebėjimų laikotarpį. Vidutinė metinė oro temperatūra siekė 8,3 °C. Ji 0,1°C viršijo ankstesnį rekordą, priklausiusį 2008 metams.

Tokią aukštą vidutinę 2015 m. oro temperatūrą lėmė ne vasaros karščiai, o labai šilta žiema. Nei vienas praėjusių metų mėnuo Lietuvoje nebuvo karščiausias per stebėjimų laikotarpį, o keli mėnesiai (gegužė, birželis, spalis) buvo net šaltesni už standartinę klimato normą. Tačiau sausis, vasaris ir kovas 4,7-4,8 °C, o gruodis net 5,1 °C viršijo standartinę klimato normą. Už 2015 m. gruodį šiltesnis buvo tik 2006 m. gruodis, kai oro temperatūra už standartinę klimato normą buvo aukštesnė 6,7 °C.

2015-ieji buvo labai permainingi: vasarą po vėsaus birželio sekė šilta liepa ir karštas rugpjūtis. Rugpjūčio 8 d. šalį užplūdus karščio bangai, Birštone oro temperatūra pasiekė 37,4 °C – beveik pakartotas absoliutus Lietuvos temperatūros rekordas (37,5 °C, 1994 liepos 30 d. Zarasuose). Išskirtinė buvo rugsėjo 1-oji, sumušusi visus rugsėjo rekordus: temperatūra pietiniuose rajonuose buvo pakilusi iki 32-34 °C, o Druskininkuose užfiksuotas net 35,1 °C karštis.

2015-ieji metai buvo šilčiausi ir visame pasaulyje (stebėjimai atliekami nuo 1880 m.). Vidutinė metinė oro temperatūros klimato norma mūsų planetoje yra 14 °C, o pernai, JAV nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) duomenimis, vidutinė temperatūra buvo 0,9 °C aukštesnė už XX a. vidurkį.

Aukštą praėjusių metų temperatūrą pasaulyje lėmė susiformavęs intensyvus El Nino reiškinys Ramiajame vandenyne ir žmogaus veiklos sukelta klimato kaita.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė