Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (nuotraukos) (3)

Langinių puošyba| A. Stabrausko nuotr.

Langinių puošyba| A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: 1. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: 2. Laukujos durys ir 3. Priebučiai, verandos, pavėsinės I ir II dalis.

IV. Langai 

1. Langinės (situacija 2008–2010 m.) 

Žvėryne būtent langų – viršlangių, polangių, apvadų – dekoras pasižymi įvairove, o dar labiau – gausa. Langinių puošybą, matyt, teisingiau būtų apžvelgti bendrame langų kontekste, bet, esant tokiai langų puošybos pavyzdžių gausai, šitaip padaryti sunku, gal ir neįmanoma, nes tokia langų apžvalga nutįstų, viename ar dviejuose straipsniuose tikrai netilptų. Antra, langinių puošmenys bendrame langų kontekste gana autonomiški, tad, aptariant atskirai, pavojus išardyti kompoziciją tikrai negresia: langinių dekoro labai griežtų kompozicinių saitų su kitais langų puošmenimis dažniausiai nėra. Langinių puošybos pavyzdžių nėra daug, gal jų tiesiog mažai beišliko. Tad pirmiausia atverkime langines, o paskiau pažvelgsime į langus…

Kadangi pavyzdžių nedaug, čia aptariau ir tuos elementarius atvejus, kurie veikiau priskirtini ne puošybai, – skydelių forma, jų derinukai veikiau laikytini architektūriniais, o ne puošybiniais elementais, bet meistrai buvo pakankamai išradingi ir net šiuo atveju vengė kartojimosi, taigi verta pažvelgti. Pagaliau – langinių spalvinimas. Dabar nebeįmanoma pasakyti, kur ir kiek išliko pirminių spalvinimo variantų, bet neretai dažyta dviem ar net trimis spalvomis, išryškinant skydelius,  atkreiptinas dėmesys, jog vienu kitu atveju pastebime įdomią, gražią spalvų darną.

 I.  Langinės su skydelių skaičiaus, dydžio, formų, išdėstymo tarpusavyje deriniais

1. Langinės su vienodais skydeliais

Yra ir pačių paprasčiausių vienaskydžių langinių su stačiakampiais skydeliais (pvz., Vytauto 37) arba dviskydžių su vienodo dydžio skydeliais (pvz., Latvių 3). Įdomesnis variantas, kai dviskydėse langinėse derintos dvi spalvos, pavyzdžiui, Bebrų 1 / Sakalų 8 (1 nuotr., rėmai tamsiai žali, o patys skydeliai žydri – graži spalvinė darna). Arba sudėtingesnis variantas Latvių 44: skydelių rėmai ir plokštumos purpurinės, o nuolaidžioji skydų dalis nudažyta rusvai (2 nuotr.). To paties stiliaus ir Lenktosios g. 42 namo langinių spalvinimas, tik čia derinta geltona (pagrindinė) ir balta spalvos (3 nuotr.). O dažant Lenktosios g. 55 namo langines derintos netgi trys spalvos: ruda (rėmai), kreminė rusva (skydelių) ir šias spalvas pabrėžianti balta (4 nuotr.).

2. Langinės su skirtingais skydeliais

Langinės gali būti dviskydės, triskydės bei daugiaskydės. Jų derinių yra tokių:

  1. Trumpesni ir ilgesni stačiakampiai skydeliai(Treniotos 3 a, Liepynų 23 – 5 nuotr. – ir kt.).
  2. Ypač siauri stačiakampiai skydeliai: D. Poškos 7 – žr. 6 nuotr. (šios siaurutės „langinės“ praktinio vaidmens nevaidina, jos yra grynai architektūrinis dekoro elementas), Vytauto 49 – žr. 7 nuotr. (atkreiptinas dėmesys, jog čia skydeliai labai siauri, ilgis skirtingas, o vidinės poros dar ir profiliuotos stačiakampiais).
  3. Stačiakampių ir kvadratinių, horizontalių ir vertikaliųskydelių deriniai.

Paminėtini įdomesni atvejai, kai skydeliai piramidiškai profiliuoti: Elnių 4 (8 nuotr.; analogiškai stačiakampiais ir kvadratais skaidyti ir stiklai) bei Lenktosios 17 (9 nuotr.; čia stačiakampiai pabrėžtinai siauri). Pušų 19 namo langinių skydeliai profiliuoti rombinėmis figūromis (10 nuotr.). Dar įdomesnis variantas – Traidenio g. 25 namo langinės: vietoj viršutinių skydelių gulsčiai pritvirtintos lentutės,  asonuojančios sienų apkalai (11 nuotr.). Analogiško stiliaus ir Kęstučio g. namo Nr. 11 langinės.

II. Langinės su skydeliais iš lentelių

Skydeliai langinių rėme suformuoti iš vienaip ar kitaip sudėliotų siaurų lentelių.

1. Langinės su horizontaliai sudėliotomis lentelėmis.

Tokių yra daug: Gervių 17 (12 nuotr.), Lokių 20 (13 nuotr.) ir 26, Kęstučio 55, Lūšių 1 / Sėlių 37 (14 nuotr.) ir kt. Žymiai įdomesnis variantas – dvieilė langinių apkala (Pušų 26; 15 nuotr.).

2. Langinės su įstrižai sudėliotomis lentelėmis

Yra du variantai. Pirmasis – abiejų langinių lentelės pasuktos ta pačia kryptimi: pavyzdžiui, Lūšių 3 (16 nuotr.). Kitas variantas – lentelės pasuktos priešingomis kryptimis (galima suprasti ir kaip savotišką eglutės ornamento variaciją, tik tiek, kad ji ne atskiroje langinėje, – abi dalis skiria langas): Sėlių 50, Lokių 22, Paribio 1, Žiemgalių 12, S. Moniuškos 9 (17–21 nuotr.).

3. Langinės su eglutės motyvu

Tai jau gražesnis variantas – Vykinto g. 9 namas (22 nuotr.).

III. Langinės su kiaurapjūvio ornamentu

Tai geometriniai ornamentai. Tokių mažai. Rastas trikampio motyvas – D. Poškos g. namo Nr. 19 langinės (23 ir 24 nuotr.), bet labiau mėgta puošti širdelės motyvu. Tai: Vytauto g. 39 ir 57 namas (25 ir 26 nuotr.), Sėlių g. 2 namas.

1. Langinės su tapytu ornamentu

Iš visų aptartų langinių puošnumu išsiskiria Lenktosios g. 53 namo langinės (27 ir 28 nuotr.). Tai jau šio šimtmečio pradžios originalus kūrinys; motyvas pagrįstas tautiniu stiliumi.

Kategorijos: Architektūra, Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė