R. Baškienė. Ar latviai labiau myli savo kalbą? (93)

Rima Baškienė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Rima Baškienė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Seime neseniai vykusioje konferencijoje „Valstybinės kalbos politika ir asmenvardžių rašyba valstybės dokumentuose“ išsakiau pagiriamuosius žodžius Latvijos atstovams. Kai mes Lietuvoje pešamės dėl vardų ir pavardžių rašybos, Latvijoje puikiai įgyvendinami teisės aktai, sudarantys galimybę saugoti valstybinę kalbą, o paso savininkui pageidaujant, pavardę ir vardą rašyti jo gimtąja kalba lotyniškais simboliais antrajame paso puslapyje.

Konferencijoje kalbėję Latvijos mokslininkai, politikai prof. dr. Ina Druvietė ir prof. dr. Maris Baltinis pateikė nenuginčijamus argumentus apie būtinybę ne tik saugoti savo valstybinę kalbą, neleisti jos sudarkyti kitais simboliais, bet ir ragino Lietuvos politikus pasinaudoti jų patirtimi ir neiti valstybinės kalbos menkinimo keliu.

Galime sakyti, kad sumaištį Lietuvoje įnešė socialdemokratų Irenos Šiaulienės ir Gedimino Kirkilo pateiktas Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektas, kuriame siūloma pagrindiniame paso puslapyje įteisinti originalią pavardės rašybą nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, naudojant tris papildomus simbolius – w, q, x.

Pasak konferencijos dalyvių, akivaizdu, kad minėtų trijų simbolių nepakaks, nes nelietuviškose pavardėse jų yra žymiai daugiau. Privalėsime leisti šiuos simbolius naudoti ir asmens dokumentų registruose. O jeigu savo reikalavimus ims kelti kitos, kitokius rašybos simbolius turinčios tautos? Negi atidarysime Pandoros skrynią? Įdomi detalė, kad Seimo posėdžių sekretoriate šis įstatymo projektas buvo įregistruotas Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus susitikimo su tuometiniu Lenkijos premjeru Donaldu Tusku išvakarėse.

Grupė Seimo narių užregistravome analogišką Latvijos įstatymui variantą ir jis galėjo tapti kompromisu, sprendžiant nelietuviškų pavardžių rašymo problemą, tačiau mūsų įstatymo projektui, manau, dėl politinių interesų, nebuvo pritarta Seimo Teisės teisėtvarkos komitete.

Pasas yra išskirtinis dokumentas, visi įrašai jame, pirmame ar antrame puslapyje, yra vienodai svarbūs, tačiau politinės ambicijos ar kažkieno pažadai kažkam tampa svarbiau už valstybinę lietuvių kalbą. Konferencijoje priminiau labai teisingus Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžius, kad „lietuvių kalba negali būti politinių sandorių, sandėrių objektu.“

Į pagalbą atėjo piliečių iniciatyva „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“. Tai buvo labai reikšminga akcija, raginanti saugoti savo kalbą. 69 234 Lietuvos žmonės parašais parėmė Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo projektą – analogišką mūsų teiktajam, kuriame siūloma, kad piliečio vardas ir pavardė būtų įrašomi tik valstybine kalba – lietuvių kalbos abėcėlės 32 raidėmis pagal tarimą.

Piliečio pageidavimu jo vardas ir pavardė galėtų būti užrašyti ir kita kalba lotyniškais rašmenimis paso antrame puslapyje, o asmens tapatybės kortelėje – kitoje jos pusėje. Tai būtų puikus problemos sprendimas. 2015 m. lapkričio 19 d. įvyko šio įstatymo pateikimas Seime. Tik keliais balsais pavyko nulemti, kad jo svarstymas būtų atiduotas ne tam pačiam, mūsų projektui nepritarusiam, Teisės ir teisėtvarkos, o Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui.

Sausio 6 d. žiniasklaidoje pasirodė premjero Algirdo Butkevičiaus teiginys, kad lenkiškų vardų ir pavardžių rašymo klausimas turėtų išsispręsti pavasarį ir kad, anot jo, toks „trypčiojimas“ ir negalėjimas priimti sprendimų, Lietuvos ir Lenkijos „tikrai labiau nesuartina“. „Žadėjau (kad sprendimas bus priimtas 2015 m. rudenį. – ELTA), bet tikiuosi, kad jau pavasarį bus išspręsta, nes mes frakcijoje priėmėme sprendimą…“ interviu radijo stočiai „Znad Wilii“ sakė A. Butkevičius. Ar tai reiškia, kad Seime socialdemokratai ir vėl uždegs žalią šviesą I. Šiaulienės ir G. Kirkilo įstatymui?

Tikiu, kad visi pritaria gražiam bendradarbiavimui su Lenkijos valstybe, tačiau, kad ir svarbių ekonominių klausimų sprendimui neturėtų būti naudojamas mūsų tautos išlikimo garantas – valstybinė kalba. Manau, kad Lietuvos piliečių inicijuotas įstatymo projektas, kurį pasirašė ne vienas ar keli Seimo nariai, o beveik 70 tūkstančių Lietuvos piliečių, yra rimtas kvietimas puoselėti ir išsaugoti protėvių visada gintą lietuvių kalbą. Ir tai suprasti turime visi.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

93 komentarai

 1. XWQ:

  Iš kur Lietuvoje atsirado tiek daug lenkų, jei 1920 m. į Vilniaus kraštą atvykę iš Lenkijos kolonistai po karo visi draugiškai grįžo į savo tėvynę – Lenkiją? Manyčiau, kad premjero konsultantai tautiniais klausimai turėtų būti labiau išprusę: jau seniai Lietuvos, o taip pat ir Lenkijos (!) mokslininkų įrodyta, kad Pietryčių Lietuvos “lenkai” – tai kadaise sulenkėję lietuviai bei vietiniai ir pokariu atvykę į Lietuvą gudai (baltarusiai). Na, kiek gi galima “leisti” tą pačią plokštelę?! Beje, “lenkiškiausio” Lietuvos rajono, Šalčininkų rajono, vietinis laikraštis “Šalčia” leidžiamas lietuvių ir rusų kalbomis, o lenkų kalba – ne. Ko gero, nereikia aiškinti, kodėl…

 2. SKEPTIKAS:

  Kas myli kalbą tas ja ir kalba. Kas myli tik save, peikia kitus, kuria nuo jų draudimus ir apsaugas. Pasaulyje daug tautų, daug kalbų, jos konkuruoja, bendrauja, keičiasi pasiekimais. Yra skirtumai tarp tautų, bet dar daugiau bendro – bendro tai kas būdinga žmogui – bendras laimės, meilės, gyvenimo, džiaugsmo supratimas.
  O ką propaguoja ši valstiete? Tai ne lietuviška raidė, šalin ją. Gal jau ryt skelbs šalin nelietuvišką augalą – bulvę, kopūstą, atgal prie ropių ir grikių. Tik nežinau ar pastarieji gali būti pripažinti esantys lietuviškos kilmės. Kas gali paneigti, kad amerikoniško prigimimo bulvė ar totoriškas kopūstas didesnė blogybė grynam lietuviškumui kaip tūlos W. X ar Q?

  • Negiedok prieš Lietuvą nukreiptų giesmių: tauta gyvena TIK savo žemėje nuo amžių amžinųjų, o Lietuvoje jokių kitų tautų, išskyrus lietuvius, žemių nėra ir niekada nebuvo.
   Todėl čia ir jokių lenkų negali būti.
   O jei, sakykim, iš kur tai atsirado, tai kas jie – okupantai?
   Tuomet reikia su jais elgtis griežtai.

  • XWQ:

   “Skeptikui”: Nemaišyk, szanowny panie, miltų su tiltais!!! Verčiau paklausyk, kaip dergia Lietuvą “lenkai ant Lietuvos”. Nei Lietuvos rusai, nei baltarusiai, nei kiti nelietuvių tautybės Lietuvos gyventojai šitaip nesielgia!!! Tai kokiu reikia būti idiotu, kad mylėti tuos, kurie š…ka ant Lietuvos?!

  • Išties, pastebėjau tokį dėsningumą – kai tik lietuviai pradeda užimti kietesnę nuomonę dėl savo kalbos, tuo lenkai ir jiems prijaučiantys pradeda moralizuoti apie bendražmogiškas vertybes, apie tai, kas mus jungia sakydami, kad ko čia tiek pyktis, tiek užsispirti dėl kažkokio mažmožio – na maždaug “riebiata, davai žyt družno”. Tačiau kai pasižiūri, kaip vyksta atvirkščias dalykas, t.y. kaip tie patys lenkai ir jiems prijaučiantys reaguoja į tai, kas lenkiška – ojoi brolyti!.. nebelieka jokio “davai žyt družno” – tai, kas lenkiška, yra šventa. Ir net tose žemėse, kurios niekad iki II PK nebuvo lenkiškos. Tada supranti, kaip įvyko toks stebuklas, kad šalis, kurios teritorija didesne dalimi nesutampa su etnine Lenkija, yra tokia vientisa tautiniu požiūriu, t.y. net 98 proc. šalies gyventojų yra lenkai.

  • reikia labai aiškiai suprasti paprastą dalyką – jei norima išlaikyti tautą, o tai reiškia kalbą ir žemes, negalima palikti visko savieiga kliaunantis tik žmonių sąmoningumu. Norime to ar ne, bet, nepaisant tautos, santvarkos, religijos ir t.t., visur didžioji žmonių dalis yra pasyvi ir pasiduodanti įtakoms, t.y. nėra tiek sąmoninga.
   Todėl Jūsų siūlymas yra arba neišmanymas arba klasta – Jūs, lietuviai, nedarykite jokių valstybinių sprendimų, palikite viską pačių žmonių sąmoningumui ir laisvam apsisprendimui. O sau mintyse galvojate “o mes, t.y. Lenkijos valstybė, padarysime viską, kad paveiktume žmonių samoningumą ir “laisvą” apsisprendimą”. Tas ir vyksta, kai kalbame apie Vilniaus krašto žmonių lenkiškumą. Sakoma, kad čia jų pačių reikalas, kuo save laikyti – lenkais ar lietuviais, gudais. O iš tiesų šimtmečiais, o ypač XVIII a., XX amžiais bei, kas skaudžiausia, jau dabar, vyksta kryptinga Lenkijos valstybės politika įtakojant “laisvą” tų žmonių apsisprendimą ir sąmoningumą.
   Bet ar galima čia kaltinti Lenkiją? Pirmiausia čia reikia kaltinti save. Bet reikia suvokti, kas vyksta.

   • XWQ:

    Manau, kad kaltinti save – tai labai jau abstrakti sąvoka. Manau, kad kalta yra Lenkijos nacionalistinė “kresų” politika, o kalčiausia – Lietuvos užsienio politika su vapaliojimais apie mūsų amžinąją strateginę partnerę – Lenkiją ir nesibaigiančiais vieno eks-komsomolco atsiprašinėjimais lenkų neaišku už ką…

 3. Šiaip:

  „politikai prof. dr. Ina Druvietė ir prof. dr. Maris Baltinis pateikė nenuginčijamus argumentus“ Tikrai moteriška logika. O ar buvo pakviesti tie, kas mano kitaip ir gali nuginčyti? Tiesiog vienpusis propogandinis renginėlis, ir tiek. Apie jokius ginčus net kalbos nebūta. Šiaip gal būtų ir nieko – Seimas ir yra propogandiniams renginiams, o ne rimtoms moklsinėms diskusijoms. Bėda ir didžiausia gėda save laikantiems mokslininkais Butkui ir Jovaišai – mokslininkai šiaip vengia dalyvauti propagandiniuose renginiuose.

  • dzūkas "šiaip'ui":

   bet seime buvo tik uždara konferencija, apie kurią nerašė ‘valdžią aptarnaujanti’ žiniasklaida. O ar tamstos nežeidžia (jei jau toks teisingas ir pastabus esi) Jakilaičio, Savukyno , Miliūtės laidos ta tema, kai į studiją nekviečiami kitos nuomonės atstovai, o vis tie patys propagandistai- Valatka, Okinčycas, Bruveris? LRT turi milijoninę auditoriją. Taigi, protestuoki, atkreipti dėmesį jakilaičiui , kad nerašytų savo laidose Lietuvos piliečio Okinčyco vardo ir pavardės lenkiškai, kad ir kaip norėtum, dar toks įstatymas nepriimtas, reikalauki, kad būtų išlaikytas žurnalistinis objektyvumas, o ne vienšališka propaganda.

   • Šiaip:

    Ką reiškia „seime uždara“ ir „uždara konferencija“. Kas čia per oksimoronai? Kaip žodžių junginys, taip nesąmonė. Blogai su mąstymu. O jūs dar ką kažką ten norite ginti!

    • Žemyna:

     Na, mielas Šiaip, tamstos puolimas jau net nepadorumu kvepia.
     Kas neaišku sakinyje: „Seime vyko uždara konferencija”?
     Beje, kalbininkų čia ir be tamstos esama… Todėl nepavyks suniekinti kitos profesijos žmonių šios srities terminija…

 4. Pilypas:

  Reikia visų paklausti, kas jau visą dešimtmetį mūsų Seimą paverčia mėšlynu, įmesdami į jų dvasinę teritoriją mėšlo gabalus: Q, X, W? Ir vis atsiranda Gaidys su višta, kurie tuos mėšlo gabalus kapsto ir išverčia į paviršių ir nuodija šia smarve visą Seimo atmosferą. Kada gi tie Gaidys ir višta išsineš šį mėšlą ir grąžins jų šeimininkams, kada paklus Seimo vadovai 70 000 rinkėjų – jų darbdavių reiklavimams? Basta,- reikia pasakyti, ponai.

 5. aha:

  Trukt už vadžių – vėl iš pradžių…. Jau seniai viskas nutarna ir pridiskutuota – nieko naujo dar kartą kapstantis po mėšlyną neiškapstysit…

 6. Algis:

  Gerai surašė Baškienė, kiekviena tauta didžiuojasi, gerbia ir saugo savo kalbą. Tik Lietuvoje “priviso” betaučių liberalų, kuriems tas pats , savo protėvių kalbos išsižada ir dar kitus dergia, kaip kokie pasiutę šunys kanda saviems.
  NOrs Latvijoj didelis procentas rusų, tačiau jų SEime išdavikiški įstatymai nepraeina, o tokių kirkilinių ir tomaševskinių niekas net nerašo. Latvijos piliečių, politikų ir kalbininkų žymiai aukštesnė Valstybės samprata.
  Pagarba prof. A. Butkui ir E. Jovaišai, kaip ir Latvijos kalbininkams I. Druvietei bei M. Baltinis, kurie labai aiškiai pasakė, kad mūsų kalbos yra su turtinga linksniavimo sitema, kad mes rašome pagal tarimą, kad turime kaitomąją galūnę, kurios latviai neišsižadėjo. O mūsų Kalbos komisija jau leido nerašyti galūnių, tai ir atsirado zvonkės – bunkės.
  Asmenvardžių rašymas pagal kalbos tradiciją, jų adaptavimas yra stabili tradicija, antraip bus daug sunkių politinių problemų.

  • Pas latvius valdančiąją koaliciją sudaro konservatoriai, valstiečiai-žalieji ir tautininkai. Pas mus – LSDP, DP, TT. Todėl ten daugiau mažiau atstovauja Tautą, o pas mus – įvairias mažumas.

   • nebūk naivus – dešinieji LT varo pačią didžiausią isteriką dėl Rusijos grėsmės, tada belieka remtis į mūsų “amžiną” strateginį partnerį – Lenkiją, o tada nieko nebelieka, kaip tik nuolaidžiauti ir pataikauti jiems. Taip kad baikite veidmainiauti iš rimtą klausimą versti politine prostitucija ir priešrinkimine kampanija. Nė viena LT politinė partija, praėjusi į Seimą, negynė kaip pridera mūsų tautinių reikalų.

   • Aš apie Latvijos dešiniuosius rašiau, o ne lietuviškus „dešiniuosius“. Man Lietuvos „dešinieji“ lygu LSDP, DP, TT. Žinau, kad jiems visiems Lietuva rūpi tiek, kiek sau naudos gali gauti. 😉 Reiks sekti Latvijos ir Estijos pavyzdžiu – rinkti tautininkus. Tokia mintis.

 7. Latvis > Skeptikui ir Šiaip:

  Nesuprantu, kodėl jūs norite sujaukti nusistovėjusią rašybą? Kam tas W, jei tą patį garsą mūsų kalbose reiškia V? Kokias pavardes rašysite su Q ir X – Qbilius, Paxas? Žodžius “kox, tox”? Ne veltui Biblijoj parašyta – kvailių skaičius yra begalinis. Ir ši tiesa, deja, nesensta.
  Įsidėmėkit, tą diskusiją Lietuvoje labai atidžiai seka Latvijos rusų šovinistai. Jūsų lenkai, Tomaševskio ir Citackos vadovaujami, palaiko su jais glaudžius ryšius, derina veiklą. Paskaitykit, kas netikite – gal suprasite, ant kieno malūno pilate vandenį:
  http://www.baltexpert.com/2012/01/08/polak_lt/
  Viso šito vajaus tikslas – destabilizuoti Baltijos šalis, supriešinti ir dar labiau izoliuoti tautines bendruomenes.
  Todėl pritariu, kad Latvijoje gerai laikomasi Valstybinės kalbos įstatymo. Daug geriau nei Lietuvoje. Ir nepataikaujama kitataučių radikalų kaprizams. Labai norėčiau, kad ir Lietuvoje taip būtų. Vardan Baltijos šalių vienybės.

 8. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  “R. Baškienė. Ar latviai labiau myli savo kalbą?”
  Klausimas labai paprastas, ar Lietuva yra valdoma iskrypeliu aferistu? Kaip tai suprasti? Ogi paprastai, Lietuvoje galioje LR Konstitucija, kurioje parasyta, kad valstybine kalba yra LIETUVIU! Ne rusu, ne lenku, ne kinu, ne japoniu, o LIETUVIU! Kadangi Konstitucija yra auksciausias ISTATYMAS, tai visokie kalbejimai, kad i dokumentus galima irasineti ne lietuviu kalbos rasmenis yra ANTIKONSTITUCINIS! Tik iskrypeliai aferistai niekaip negali suvokti, kad Konstitucija neleidzia to daryti. Taigi jei sie iskrypeliai aferistai siekia ivesti i Lietuvos valstybes dokumentus kitokius rasmenis, raides, tai pirmiausia turi pakeisti KONSTITUCIJA ir tik po to daryti kitus pakeitimus! Taigi visokie tenai kirkilai, saulienes, jovaisos ir kt…. niekaip negali suprasti, kad pirmiausia reikia keisti KONSTITUCIJA, o tik po to tuos savo pakeitimus ar soki pagal slektas sokti! Rezultatui pasiekti tur buti TEISINIS KELIAS, o ne iskrypeliu aferistu sokimas pagal lenku muzika. Nesupranta? Ko jie ten sedi Seime, istatymu leidziamajame organe, jei nesupranat teises pagrindu, tai kokius jie istatymus isleidineja? Teko skaityti, kad viena istatyma jie kaitaliojo virs 600 kartu! DEBILAI! Kas gali susekti tiek istatymu pakeitimu?
  O dabar pribrendo laikas atsakyti i ta pagal lenku muzika uzduota klausima: “R. Baškienė. Ar latviai labiau myli savo kalbą?”
  Norisi paklausti pirmiausia ponio Baskienes: Kiek kartu lenkai okupavo ir aneksavo LATVIJA? Ne karto? O kiek kartu savo supuvusia prasmirdusia kariauna jie siunte i Lietuva, ja okupavo ir aneksavo ir dali Lietuvos laiko savo prasmirdusiuose gniauztuose jau daugiau nei 90 metu! Rusai savo skudurus isnese po 50 metu, o va lenkai ir po 90 metu savo smarves neisnesa is ankesuotu teritoriju (Punskas, Seinai, Balstoge, Vygriai ir t.t.). Taigi taikyti Latvijos pavyzdi Lietuvai santykyje su lenkais yra nieksinga ir tai yra sokis pagal lenku uzsakyta muzika.
  Lenkams NIEKADA NEBUS GANA!
  Pagal zymu Lietuvos diplomata ir pranasa Oskara Milasiu, kuris savo pozicija isreiske knygeleje “Trecdalis atskilusio menulio virs Lietuvos” yra aiskia, protingai ir pranasiskai pasakyta: Jei Lietuva nori islikti kaip VALSTYBE, tai pirmiausia ir pirmuciausia ka turi daryti: NESUSIDETI SU LENKAIS! Ir as manau, kad tai SVENTA tiesa, kuri paremta net Vytauto Didziojo sprendimu, neleisti lenkams Lietuvoje isigyti ZEMES! Jau tada buvo suprasta lenku pavojus! O dabar kokias cia pavojingas mintis skleidzia ponia Baskiene, visokie kirkilai, saulienes ir jovaisos? Mat pastaram atrodo, kad kazkuris paso puslapis yra ne VALSTYBES dokumentas? Ir uz ka toksai protas gavo akademiko laipsni? Gal uz tarnavima komunistu partijai? O gal kaip nors kitaip? Nes sokdamas su savo 150 ar daugiau inteligentu pagal lenku muzika ISDUODA LIETUVA ir parodo, kad neturintis savo nuosavo proto! Aiskiai Z.Zinkevicius yra pasakes, kad tai NESAMONE! Aldonas Pupkis po tokiu dalyku savo paraso NEPADEJO! O ir kiti garbingi kalbos zinovai to paraso irgi nepadejo. O tie kur padejo…. tai labai artimi VALKATOS politikai!, tas kur buvo is “Lietuva i rytus” – “kam jaunimui tiesa” laikrascio.

 9. Citata: “Manau, kad Lietuvos piliečių inicijuotas įstatymo projektas, kurį pasirašė ne vienas ar keli Seimo nariai, o beveik 70 tūkstančių Lietuvos piliečių, yra rimtas kvietimas puoselėti ir išsaugoti protėvių visada gintą lietuvių kalbą. Ir tai suprasti turime visi”.
  Gražiai ir teisingai pasakyta.
  Tik įdomu kodėl tokius akivaizdžius dalykus vis reikia kartoti ir kartoti?
  Ką į tai galėtų pasakyti seimo nariai?

 10. A propos > Šiaip:

  “visos tos QWX tinka tik svetimvardžiams, o ne Paksui su Kubiliumi.”
  Kas yra svetimvardis? Ar Wagnorius. Wołodko, Sabatowski, Butkiewicz, Kozłowskis, Xaveras ne svetimvardžiai? Tai taip ir rašysim?
  O lietuvių kalboje asmenvardžių rašyba, analfabete, iki šiol buvo nusistovėjusi. Dabar partmokyklos absolventas ir M. Burokevičiaus mokinė ketina ją sujaukti.

 11. Šiaip:

  Išverčiu: svetimvardis yra svetimas vardas. Vagnorius, Paksas ir Kubilius nėra svetimi vardai.

 12. Šiaip:

  O Berlyno meras Wowereitis yra svetimas vardas. Ir kas čia neaišku?

 13. A propos > Šiaip:

  Va kai tokie, kurie neskiria savų pavardžių nuo svetimos kilmės, imasi dar ir rašybos reformų, tai tikrai gimsta chaosas. Vagnorius, proše pana, yra germaniškos kilmės pavardė. Versk kaip nori, bet tai yra svetimvardis.
  Kauniečiui: Jonas, Petras, Jurgis, Antanas, Aleksas/Akelsandras, Adolfas, Artūras ir pan. taip pat svetimvardžiai. Pan “Sziaip” tau nurodys, kaip juos reikia rašyti.

  “O Berlyno meras Wowereitis yra svetimas vardas.Ir kas čia neaišku?”
  Man neaišku, ar tas meras yra Lietuvos pilietis? Ir ar jo pavardė tokia forma yra Lietuvos piliečių registre ir kitose duomenų bazėse? Gal paaiškintum, pan?
  Jei tai Vokietijos pilietis, kodėl tada vokiečiai šito jiems svetimvardžio nerašo “autentiškai”, lietuviškais rašmenimis, o rašo taip, kad galėtų perskaityti vokiečiai?

  • Kaunietis:

   Ar tik iš didelio rašto neišėjom iš krašto, ponios, ponai, ponaičiai ir tovarišči?!

  • Žemyna:

   Vokietija kupina šių pavardžių (-eitis, -eitas, -aitis).
   Tai senais laikais germanizuoti Prūsijos, Mažosios Lietuvos baltai, sovietams prie Klaipėdos, Karaliaučiaus (Kionigsbergo) artėjant pasitraukę kartu su vokiečiais.
   Po Nepriklausomybės paskelbimo ir Lietuvoje jų atsirado (ir tarp mano buvusių kursiokų) – prie sovietų jie slėpė savo tikrąją pavardę, kad nebūtų apšaukti vokiečiais, nes tai ne tik Sibiru, bet ir sušaudymu grėsė.

 14. A propos > Šiaip:

  P.S.Atsiprašau – Aleksas/Aleksandras.

 15. Šiaip:

  Na ką su jumis šnekėti, kad jūs neskiriate, kur yra etimologija, kur kalbos istorija, kur istorinė žodžių daryba, kur dabartinė leksikologija ir onomastika, o kur dabartinės lietuvių kalbos rašyba.

 16. Žemyna:

  70 tūkstančių?
  Bent jau iš mano vienos patirties jų GALĖJO būti 5 x 70000 = 350000, jeigu ne … … …
  T. y., iš 5-6 susidomėjusių tik 1 pasirašydavo. Priežastis – be asmens kodo parašas negalioja, o jie nedrįso nepažįstamam žmogui gatvėje patikėti išsamių asmens duomenų. Ir, patikėkite, tie 4-5 nepasirašiusieji LABAI apgailestavo, kad negali pasirašyti. T. y., VRK su Seimu nesudarė AKTYVIEMS piliečiams sąlygų SAUGIAI pareikšti savo nuomonę, todėl balsų buvo tik tiek. Per aktyvią blokadą prasiveržusių balsų, sakyčiau. Internetinis balsavimas irgi keistai veikė…
  Kadangi informacija buvo blokuojama, ir dar plius VRK nemalonėjo plačiai ir garsiai informuoti rinkėjų apie tai, kad išdavė parašų rinkimo lapus, žmonės apskritai nežinojo, ar tai tikra, legali jų nuomonės apklausa. Juolab, kad jie net negalėjo patikėti, jog Seimas SAVO valia atsisako valstybinės kalbos raštvedyboje, todėl įtarė aferą. 🙂
  Teko juos nuvilti – jeigu Lietuva kur pirmauja, tai tik tose srityje, kur sveiko proto žmonėms sunku patikėti, kad būtent čia skubame lekiame „pereinamosios vėliavos už dostiženijas” pasiimti… Taip, iš tiesų mes norėjome parodyti visam pasauliui pavyzdį, kad valstybinės gimtosios kalbos iš raštvedybos, iš oficialios ir viešos vartosenos būtina kuo greičiau atsikratyti SAVO KARŠTA INICIATYVA.
  Taigi, VRK skubiai turi daryti išvadas dėl tinkamo rinkėjų informavimo bei rizikos nekeliančio nuomonės pareiškimo. Priešingu atveju, kad ir netyčia, ji tampa žmonių pilietiškumo slopintojų bendrininke! Ir tikrai ne savo valstybės naudai jį slopina… Na, nebent VRK šį kartą buvo GĖDA pranešti pasauliui, ką Seimas sumanė.
  Dėl meilės gimtajai kalbai…
  Mes juk jau tapome praktiški, pragmatiški. Viską pinigine, natūrine ar kt. nauda matuojame. Todėl pašnekovų apie meilę ir orumą daugiau rasi ne Seime, bet gatvėje, tarp neturėjusių progos įprasti prie didelio pinigo, gero ir saugaus posto. Kitur šiandien ne vienas, pajutęs pinigų galią, paskaičiuoja, kas jam daugiau apčiuopiamos naudos suteiks…
  Kad ir pvz., vienos stambios biudžetinės įstaigos Vilniaus centre vadovas, pastatęs užkardas iš savo pavaldinių, kad jo įstaigos darbuotojai nepasirašytų. Nors jie buvo pasirengę… O štai jo kaimynystėje mažytės privačios įmonės savininkė pati pakvietė iš gatvės į vidų, paaiškino darbuotojams, ką darau, o pati išėjo, kad jos darbuotojai nejaustų spaudimo.
  Štai, mielieji, 2 vadovai – didelės įstaigos su didžiule alga (tokios iš tiesų baisu netekti!), ir mažytė įmonytė su nedidukėm įplaukom…
  Tuo noriu štai ką pasakyti:
  negraudenkime Seimo kalbomis apie meilę gimtajam kraštui, tautai, kalbai. Ne visi tai supranta, ir šie ne to ten ėjo. Tačiau jie supranta NAUDĄ, jie yra realpolitikieriai. Todėl jie turi aiškiai žinoti: netinkamai pabalsavę šiuo klausimu, PATYS SAVO BALSAVUSIA RANKELE pasistatė sau užkardą ateityje į Seimą…
  KAIP TAI PADARYSIME? JŲ BALSAVIMAS TURI BŪTI ATVIRAS.

  • Kemblys:

   Žemyna:
   ,,AKTYVIEMS, aktyvią blokadą, informacija, blokuojama, informuoti, aferą, oficialios, INICIATYVA, informavimo, rizikos, pragmatiški, natūrine, centre, realpolitikieriai (?)…”

   Žemyna:
   ,,Tuo noriu štai ką pasakyti:
   negraudenkime Seimo kalbomis apie meilę gimtajam kraštui, tautai, kalbai.”

   • Žemyna:

    Ačiū, Kemblyj, ačiū mūsų rūpintojėli!

    • Sakyk tiesiai – užsiima nuvedinėjimu iš kelio link takelio.

     • Kaunietis:

      “Užsiima nuvedinėjimu…” (?!). Maniau, kad užsiimti galima, pvz., seksu ar dar kuo kitu, o dabar sužinojau, kad galima užsiimti ir nuvedinėjimu… Nusipirk vieną kartą lietuvių kalbos vadovėlį, “tikras” tu lietuvi!!!

      • Kemblys:

       (rašiau tau po kitu straipsniu, bet prapuolė, pakartosiu)

       ‘Kaunieti’, jo tikslas įvelti į beprasmį susirašinėjimą. Jam nesvarbu nei apie ką, nei po kokiu straipsniu, nei su kuo – savimi purvina ‘alką’. Prieš kelias dienas ‘tikras lietuvis’ rašė, kad per dvi dienas kažkur parašė 200 atsiliepimų pasirašinėdamas keliais vardais… ‘pakirkšnutė’ toks pat.

       • Tai tu toks: su savo, būk “kalbiniais” pastebėjimais, kaskart vedi į šoną nuo temos (nors iš tavęs neišeitų net prastas kalbininkas).
        Aš gi, jei atsakau į išpuolį, tai jau ne mano problemos: KIEKVIENAS VYRAS GINTIS PRIVALO.
        TO NEDARO TIK PEDERASTAI.
        Ar tik ne iš jų būsi, kad to nesupranti? 🙂

        • Kemblys:

         Ko taip užsivedei, ‘tikras lituvi’?

         Pasiskaityk ką rašei:
         (V. Sinica. Europeizacija kaip sovietizacija)
         tikras lietuvis:
         2016 01 20 23:15 | IP adresas: 78.58.72.44
         Kadaise, 2007m., po vienu Delfio str. per porą dienų išpyškinau virš 200 ir dar keliais vardais, kad Lietuvos priešus suklaidinti.
         Taip, kad – ne problema, trambambicki. 🙂

         Įsivaizduoju kaip ,,Lietuvos priešai” suglumo skaitydami tavo atsiliepimus po kažkokiu straipsniu 😀 😀

         Pilnas ‘alkas’ tavo jausmingų susirašinėjimų su ‘pakirkšnute’, tad netepk manęs tuo, kuo pats smirdi.

         • Nėra jokios logikos tavo kalboje:
          ten nėra šiaip nei į tvorą, nei į mietą surašyti komentarai, o kiekvienas atsako į kažkokį sakinį.
          Kaip sakiau, žydomasonai netgi buvo man iškėlę po to straipsnio baudžiamąją bylą, bet nieko nepešė – aš buvau teisus.
          Ir tam pasitarnavo tai, kad mano mintys buvo išdėstytos nuodugniai per daugelį komentarų.
          O tai absoliuti dauguma nubaustų komentatorių buvo tokie, kurie parašo vieną komentarą, taip neišaiškindami savo pozicijos pilnai, dėl ko kaltintojai tą sakinuką interpretuoja kaip tik nori, nes dar ir teismas juos palaiko.
          Vienžo, nušneki – kaip ir visada.

       • Kaunietis:

        Supratau, “Kembly”. Ačiū! Gal jis koks ligonis?…

 17. Artojas:

  Reikia daryti viską paprasčiau. Mažiau filosofijos daugiau konkrečių darbų, kad suprastų kiekvienas žmogus Problema švietime. Pirmiausia turi būti įvestas tautinis patriotinis auklėjimas (ne partinis) nuo darželinukų, o ir dabartiniai suaugusieji ne ką išmano apie patriotizmą. Toli eiti nereikia, keli Lietuvos patriotai sėdi seime ar vyriausybėje? Lietuvoje beveik nebeliko mąstančių – protingų žmonių, dauguma gudrūs ir tikintys, tikintys ne Dievu, o doleriu. Nei garbės , nei sąžinės, nei atsakomybės. Net už griovymą reikalaujantys medalių . Dasigyvenome
  Tautiniame patriotizme yra viskas ir garbė ir atsakomybė, ir pareiga, ir pagarba artimui, pagarba kitaip mąstančiam ir kitataučiui. Kitaip sakant priešnuodis globalistams – tautų griovėjams.
  Pradžiai , kekvienas , laikantis savę patriotu turėtų perskaityti knygą :” Vytautas Alantas Žigiuojanti tauta “, ji yra internete. Be to kiekvienas tikras lietuvis turėtų prisisegęs nešioti lietuviškus tautinius simbolius – Gedimino stulpus, Vytį, Vyties Križių ar Trispalvę. Bukime tikrais lietuviais, kovokime, gal kaip nors išliksime.

 18. Žemyna:

  Žmonės mielieji, ar žinote, kas atlieka apklausą ryšium su Seimo rinkimais?
  Kažkaip nespėjau susigaudyti, o jie jau uždarė puslapį ir neleidžia grįžti, pažiūrėti. Juk ji ne anoniminė?

 19. Dronas:

  Jokiu nuolaidu ir kompromisu, antrame paso lape, prasom, bet ne kitaip. Lietuviu kalba taip sunkiai iskovota, taip sunkiai issaugota, as tai net pavadinciau tikru stebuklu. Todel ne zingsnio atgal, jokiu nuolaidu ir pageidavimu tenkinimo.

  • Kaunietis:

   “…antrame paso lape, prašom …” (?!). O tai antras paso lapas jau nepriklauso Lietuvos Respublikos pasui?! Man atrodo, kad priklauso. Tai kokie dar įrašai nevalstybinėmis kalbomis gali būti Lietuvos Respublikos piliečių asmens dokumentuose? Mano aukštasis humanitarinis išsilavinimas, matyt, neleidžia man šito suprasti… Ko gero, reikėjo baigti arba aukštąją partinę mokyklą, arba marksizmo-leninizmo universitetą…

   • Citata: “Mano išsilavinimas, matyt, neleidžia man šito suprasti”…
    Gerai, kad prisipažįsti. 🙂
    Dar pastudijuok, vaike.

   • Dronas:

    Antras lapas yra papildomiem duomenim. Ir del jo nereikia keist jokiu kalbos istatymu. Ten gali nors kiniskai rasyt. kalba eina ne apie tuos lapus, o apie kalbos istatymo pataisas, norint itikti nezinia kam. Cia tarsi atkist pirsta, kad tau ranka nukastu. Pirma w, q ir panasiai, o paskui gal isvis nerasom Lietuviskai, nes kam to reikia. Reikia “gerbti” savitumus, greitai ir arabiskai kai kas uzsimanys. Ir isvis, kam Lietuvos pilieciui moket Lietuviu kalba, ar ja rasyt? To negalima leisti. Cia jokiu nuolaidu, nori papildomai, rasyk i antra lapa, o Lietuviskai pirmam. Paprasta ir aisku. Galu gale pasienieciui tas papildomas lapas, kur galima isirasyt originalo kalba, gali buti naudingas dalykas, todel viskas cia gerai. Tiesiog Lietuviu kalba turi buti pirmine ir pagrindine.

 20. Kaunietis:

  O kas leido rašyti “nors ir kiniškai” LR oficialiame dokumente?! LR Konstitucija?! Gal nenusišnekėkime?

 21. Iš Latvijos:

  Latvis kalbininkas Ojaras Bušas apie lietuvių žurnalistų kitatautiškų pavardžių rašinėjimus kitatautiškai:

  “Bet, ja mēs runājam par mediju vidi un žurnālistisko rakstību, tad diezin vai, ka tas notiks [tik drīz]. Jo problēma ir tāda, ka jau ir izveidojies milzīgs skaits atveidotu personvārdu – ja vienus atveidosim, bet citus ne, tad atkal veidosies liels bardaks. Praktisku piemēru redzam lietuviešu valodā, kur apmēram ir šāda situācija. Nu jau būs gadi 20, kopš viņi pārgāja uz oriģinālrakstību, taču viņi, kā jau teicāt, liek klāt savas galotnes. Tad vispār sanāk hibrīds – ne šis, ne tas.”

  http://sportacentrs.com/futbols/virsliga/25012016-ipasvardu_petnieks_atveide_bus_aktuala_ka

 22. Iš Latvijos:

  Kaunietis: “Mes, lietuviai, mokame daug kalbų, bet…”
  …latvių – ne? 🙂

  Vertimas išimtinai kauniečiui “poliglotui”

  “Bet jei mes kalbame apie žiniasklaidą ir žurnalistinę rašybą, tai mažai tikėtina, kad tai įvyks [taip greitai]. Problema yra tai, kad jau yra daugybė adaptuotų asmenvardžių – jei vienus adaptuosime, o kitų – ne, tai vėl bus didelis bardakas. Praktinį pavyzdį matome lietuvių kalboje, kur yra panaši situacija. Jau bus gal metų 20, kai jie perėjo prie originalios rašybos, bet jie, kaip jau sakėt, leidžia pridėti savo galūnes. Tada apskritai pasidaro hibridas – nei šis, nei tas. “

 23. Bartas:

  “Čia LIETUVIŠKAS portalas!!!” . Kaimietiškai Lietuviškas protas man nieko nepaaiškino . Gal, gerbiamas “Kaunieti”, išversi . Pradėjau svaigti , gal “portalas” iš portugalo kilo?

 24. Benediktas:

  Lietuvių kalbos grynumą būtina išsaugoti ne tik Lietuvos piliečių tapatybės dokumentuose, bet ir gatvių pavadinimuose bei reklamose; jokios reklamos vien užsienio ar darkyta kalba!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė