Minint M. L. Rėzos 240-asias gimimo metines bus įteikta septintoji jo vardo premija (0)

Giedruze_visitneringa.com

Folkloro ansanblis „Giedružė“ | visitneringa.com nuotr.

Sausio 9-ąją sukanka 240 metų, kai Kuršių nerijos Karvaičių kaime gimė Lietuvių raštijos ir rašto kultūros puoselėtojas Martynas Liudvikas Rėza. Pirmasis šiai datai paminėti skirtas renginys – Juodkrantėje vyksiančios septintosios Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premijos įteikimo iškilmės, įvyksiančios M. L. Rėzos gimimo dieną.

M. L. Rėza laikomas – vienu žymiausių pasaulietinės lietuvių kultūros puoselėtojų bei lietuvių tautosakos  mokslo pradininku – jis pirmasis pradėjo sistemingai rinkti lietuvių liaudies dainas ir išleido pirmąjį lietuvių tautosakos rinkinį „Dainos“. Šiame rinkinyje buvo ir pirmoji mokslinė studija apie lietuvių liaudies dainas, M. L. Rėzos dėka skambančias iki šių dienų. M. L. Rėza atrado ir „padovanojo“ mums Kristijoną Donelaitį ˜– pirmą kartą išvertė į vokiečių kalbą ir 1818 m. išleido K. Donelaičio  „Metus“. 1824 m. pasirodė jo verstos Ezopo pasakėčios, išleistos kartu su dar šešiomis išlikusiomis. Pažymėtina, kad M. L. Rėza parengė du lietuviškosios Biblijos leidimus, vokiškai išleido „Lietuviškosios Biblijos istoriją“ ir „Filologines kritines pastabas dėl lietuviškosios Biblijos“. Negalima pamiršti, kad M. L. Rėza buvo dvasininkas ir pedagogas, filologas, publicistas, istorikas ir poetas.
Labiausiai išsimokslinusio XIX a. pradžios lituanisto atminimą siekiama įprasminti Neringos savivaldybės tarybos įsteigta Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija, teikiama už Kuršių nerijai reikšmingą veiklą.

M. L. Rėzos gimimo dieną, sausio 9-ąją, Juodkrantės bažnyčioje vyksiančio iškilmingo renginio metu bus įteikta jau septintoji premija. Neringos savivaldybės tarybos sprendimu, pritarus Liudviko Rėzos kultūros centro tarybai 1400 eurų siekianti premija skirta Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansambliui „Giedružė“.

Svarstant ansamblio nuopelnus premijai gauti,  buvo įvertintas jo indėlis puoselėjant pamario krašto etninės kultūros, žvejų papročius ir tradicijas, populiarinant  Martyno Liudviko Rėzos vardą. Ansamblis rengia įvairias etnines programas, edukacinius mokymus suaugusiems ir vaikams, kalendorines šventes, yra vienas pagrindinių Neringoje vykstančio tarptautinio festivalio „Tek saulužė ant maračių“ rengėjų. Taip pat savo kraštą pristato įvairiuose Lietuvoje ir užsienyje vykstančiuose folkloro festivaliuose ir renginiuose, yra išleidęs kompaktinę plokštelę „Iš trijų rytų vėjužis pūtė“ bei sukūręs pamario žvejų gyvenimą ir tradicijas atskleidžiantį vaizdo filmą „Ten ant maračių“. Svarbu tai, kad šio ansamblio repertuarą sudaro ir M. L. Rėzos surinktos pamario krašto dainos.

Premijos įteikimo iškilmės sausio 9-ąją, šeštadienį, prasidės minėjimu bei gėlių padėjimu prie M. L. Rėzos paminklo Juodkrantėje (pradžia 12. 00 val.), vėliau persikels į šios gyvenvietės evangelikų liuteronų bažnyčią (pradžia 13. 00). Iškilmingos ceremonijos metu Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis ansambliui „Giedružė“ įteiks ir premiją lydinčią žalvarinę plaketę.

Martyno Liudviko Rėzos 240-ųjų gimimo metinių minėjim0 programa:

Sausio 9-ąją, šeštadienį, 

12. 00 val. minėjimas ir gėlių padėjimas prie L. Rėzos paminklo Juodkrantėje.

13. 00 val. premijos teikimo ceremonija  Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje (L.Rėzos g. 56).

Kategorijos: Etninė kultūra, Kalba, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Literatūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė