O. Strikulienė. Kodėl mes ne čekai, britai, lenkai ar vengrai? (19)

Blogspot.com nuotr.

Blogspot.com nuotr.

Čekijos prezidentas Milošas Zemanas, sveikindamas čekus su Kalėdomis, pavadino iš arabų kraštų plūstančius emigrantų srautus ne spontanišku judėjimu, bet organizuota invazija į Europą. Nes didžiuma tų bėglių – ne suvargusios moterys, vaikai ar seneliai, bet sveiki, jauni, vieniši vyrai.

„Keista, kodėl šie vyrai neapsiginkluoja ir neina atkovoti savo šalių laisvės iš „Islamo valstybės“, – stebėjosi M. Zemanas. Anot Čekijos prezidento, jauni musulmonai vyrai, bėgdami kaip bailiai, tik stiprina „Islamo valstybę“.

Ar taip pasakytų Dalia Grybauskaitė?

Retorinis klausimas. Ar drįstų taip atvirai pareikšti savo nuomonę Dalia Grybauskaitė? Netgi prieš Kalėdas, kai visi esame apimti labdaringojo gailesčio. Pavyzdžiui, taip. Karingai. Tarsi bylotų apie kokį nors jai neįtikusį ministrą ar valdininką. Vietinį. Tarkime, su keliomis promilėmis: „Tie bailiai, sprunkantys iš savo tėvynių, Europai yra ne prie ko. O Lietuvai – ypač. Visus tikrinti su melo detektoriumi. Nes Lietuvai pakanka ir savų socialiai remtinų piliečių. Tad kam mums vazotis su bailiais zuikiais? Su dezertyrais? Neginančiais savo motinų, tėvų? Apgręžt atgal. Žengte marš atgal į Siriją. Nesiseilėjant. Tegul organizuoja šauktinių kariuomenę. Tegul ima šautuvus ir savo kraštus gina. Lietuva jiems ne prie ko.“

D.Grybauskaitė taip niekada nepasakys, nes yra lietuvė. O Lietuva Europos Sąjungoje – pati nuolankiausia šalis. Nė karto garsiai neklyktelėjusi. Tad labiau tikėtina, kad M. Zemano kalėdinę kalbą viešai pavadintų politiniu akibrokštu. Ir leistų suprasti ES galingiesiems, kad ne, mes, lietuviai, niekada taip nesielgsime. Mes esame labai klusnūs. Todėl šiomis dienomis norėtųsi savaip pritaikius pasaką apie kalifą Gandrą mutuotis ne į gandrą, bet į čeką. Iki šiol neatsisakiusį savo kronos. Ir nebijantį pareikšti, ką čekai viešai galvoja apie pabėgėlius.

Ar Lietuva statytų tvorą?

Saugiau būtų atsidurti ir Vengrijoje. Įtvirtinusioje savo Konstitucijoje viršenybę prieš ES įstatymus. Turinčioje premjerą Viktorą Orbaną. Nebijantį pareikšti, kad „musulmonų antplūdis kelia pavojų Europos saugumui ir šio žemyno krikščioniškajai tapatybei“. Lietuva visomis progomis akcentuoja, kad yra krikščioniška šalis. Tačiau visiškai nesijaudina dėl realios grėsmės krikščioniškajai tapatybei. Matyt, suvokia ją kaip bažnyčios stogą. Jei stogas ne kiauras, čerpės nekrenta, krikščioniškajai tapatybei grėsmės nėra. Savotiškas paradoksas. Lietuvis vienu metu sako, jog jis tas pats. Ir nė kiek nesijaudina dėl grėsmės, kad tuoj nebus tas pats. Bus laipsniškai suarabintas ar tiesiog išderintas. Nes kai atakuojama tapatybė, nepadės jokia haubica. Vengrija šį opų klausimą išsprendė taikiai, bet energingai. Kaip ūkininkai, ginantys nuo šernų savo pasėlius. Užsibarikadavo nuo pabėgėlių sienomis. Nes šalies politikų priedermė – saugoti savo valstybę ir jos piliečius.

Ar taip pasielgtų Lietuva? Niekada! Mes galime pasistatyti tik skulptūrą–vamzdį. V. Orbanas, jei būtų Lietuvos politikas, seniai būtų išvadintas priešiškoms valstybėms dirbančiu radikalu. Apskųstas VSD ir Generalinei prokuratūrai. Už savavaldžiavimą, Lietuvos vardo juodinimą ir pabėgėlių ašaras. Jei per naktį, padedamas piliečių, sunarstytų iš spygliuotos vielos sieną, prie jos susirinktų visi liberalūs raudotojai. Su žirklėmis rankutėse. Su D. Grybauskaite priekyje. Kritikai sukritikuotų, kad vielos neestetiškai sunarstytos. O visi politikai baisėtųsi, ką pasakys Briuselis. Ir atsiprašinėtų per sieną besikabarojančių arabų. Palūkėkite, neplėšykite kelnių. Tuoj pakviesime metalo supirkėjus ir jie tą spygliuotą baidyklę išmontuos. Atleiskite už kelioms valandoms sutrukdytą invaziją.

Jei turėtume savo Beatą, suvalgytume

Ar Lietuva galėtų taip pasielgti kaip Lenkijos premjerė Beata Šydlo (Beata Szydlo). Pabėgėlių klausimu pareiškusi, kad „Lenkijos vyriausybei svarbiausias prioritetas yra lenkų saugumas“. Drįsusi sukritikuoti ES programą, primetančią ES valstybėms narėms pabėgėlių kvotas. Anot B. Šydlo, kai kurios Bendrijos narės naudojasi šia programa, kad užkrautų pabėgėlių naštą kitoms šalims. Jokiais savo veiksmais nepaskatinusioms masinio žmonių bėgimo iš Sirijos ar Irako.

Jei B. Šydlo būtų Lietuvos premjerė, jai vos grįžus iš Briuselio būtų surengta apkalta. Nes Briuselį įžeidė. O mūsų europarlamentarai pavymui atsiųstų bauginamą raštą – „ak, kaip taip galima elgtis? Prieš visą Europą apsijuokėme!“

Na, ir kas? Apsijuokia tik klusnučiai. Jų niekas nepastebi, nes lengvai prognozuojami. Su viskuo sutiks. O Lenkija, įstojusi į ES, vis vien išliko savo nuomonę turinčia valstybe. Neatsisakė savo valiutos, todėl lietuviai tęsia į Suvalkus ekskursijas, kad pigiau apsipirktų. Gėdinga, mus žeminanti situacija, bet ne mes, o mūsų valdžia taip pasistengė. Kad lietuviai skuostų į Lenkiją dėl pigesnio sviesto ar tualetinio popieriaus ritiniuko. Lenkija drįso apriboti ir dirbamos žemės nuomą užsieniečiams. Todėl lenkų ūkininkai nenuvaromi nuo savos žemės. Užsieniečiui ten įsigyti dirbamos žemės hektarą – misija beveik neįmanoma. Nes lenkai prikūrė įvairiausių saugiklių. Tai įrodymas, kad ir būnant ES valstybe nare galima taip laviruoti, kaip saviškiams saugiau ir geriau. Galų gale savaip laviruoja ir Danija. Kad klestėtų danų ūkiai. Taip pat neatsisako ir savo kronos.

Briuselis daug bailesnis, nei atrodo

Pavydėti galima ir Jungtinei Karalystei. Premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) reikalauja iš naujo peržiūrėti ES sutartį. Jei ES šalims narėms nebus suteikta daugiau veikimo laisvių, britai ketina išstoti iš ES. Aišku, D.Kamerono žadamas referendumas dėl britų išstojimo iš ES yra veikiau gerai apgalvotas ir pasvertas šantažas. Nes referendumas numatytas 2017 metais. Briuselis jo jau dabar bijo, todėl bus nuolankesnis. Be to, yra laiko išlaikyti gražų veiduką ir ryžtis nuolaidoms. Išvada – kiekviena šalis, gindama savo specifinius interesus, imasi ir specifinių priemonių. Vengrai stato tvoras. Lenkai, čekai, švedai, britai ir t.t. neatsisako savo valiutos. Švedai jau dalį pabėgėlių išprašo. Pretekstas – pritrūko vietų apgyvendinti. Ar švedai Briuselio puolami? Nė kiek. Su Vengrijos tvoromis taip pat jau susitaikė. Tad ir britai tikrai išsireikalaus didesnės veikimo laisvės ir mažiau primestinių prievolių. Tarkime, Briuselis diplomatiškai nepastebės, kad britai sustiprino savo sienų kontrolę. Ar apribojo socialines išmokas ES migrantams. Nes jei iš ES pasitrauktų Jungtinė Karalystė, ji nei politinės, nei ekonominės izoliacijos vis vien nepajustų. Londonas iš žemėlapio nedingtų. Europiečiai vis vien svaigtų dėl Anglijos monarchijų skrybėlaičių. Tik spontaniškai prasidėtų Bendrijos byrėjimas.

O Lietuva ar bent kiek ginasi? Tarkime, viešai kleketuoja, kad pripažįsta tik tradicinę šeimos sampratą. Ne. Bijo, kad bent kiek atviriau karktelėjus ES subyrės. Lietuva paklius į ES istoriją kaip niekada nepastačiusi tvoros. Nei tikros, nei simbolinės. Kad apsaugotų savo kraštą nuo mūsų Tautai pražūtingų įtakų. Nors būti mažam, todėl pažeidžiamam – tai irgi specifinė mūsų valstybės savybė. Tik mūsų politikai nesugeba šia specifika vykusiai pasinaudoti. D. Kameronas, V. Orbanas ar M. Zemanas tą specifiką kaipmat išryškintų. Tarkime, išsireikalautų, kad į mažąsias ES valstybes nebūtų atsiųsta nė vieno bėglio. Nes jau patys bėgame. Su lagaminais.

Galima pavydėti ir prancūzams. Ne politikų, bet piliečių sugebėjimo susitelkti. Viešai reikšti protestus. Galima pavydėti to gyvybingumo, kai prancūzai, ką tik patyrę džihadistų atakas, vis vien neišsigąsta. Ir nebijo ginti savo vertybių. To specifinio prancūziškumo, kai žmogus laisvai piktinasi, be baimės švenčia ir be baimės protestuoja. Net arabams galime pavydėti. Nes mes niekada nesiryžtume sąmoningai apgalvotai Europos invazijai. Nes mes, lietuviai, gimėme su baime ir gyvename su baime. Nubėgtume iš Vilniaus iki Grigiškių – ir išsigąstume. Gal ne taip padariau?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė