Išleistas naujasis žiemiškas „Liaudies kultūros“ numeris (2)

Šeštasis 2015 m. „Liaudies kultūros“ numeris | LLKC nuotr.

Šeštasis 2015 m. „Liaudies kultūros“ numeris | LLKC nuotr.

Naujųjų metų išvakarėse žiemos šalčius išvydo šeštasis 2015 m. „Liaudies kultūros“ numeris.

Numeris pradedamas prof. Viktorijos Daujotytės esė „Lituanistika ir nenudėvimas savasis gyvenimas“ (p. 1–5). Esė rašyta mokytojų lituanistų auditorijai, galvojant apie jos rūpesčius ir lūkesčius, tačiau iš esmės tai – programinis tekstas, keliantis esminius tautos būties, kalbos, kultūros, literatūros ir gyvenimo vertės klausimus.

Taip pat žurnale rasite išsamų pokalbį su 2015 m. Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureate dr. Dalia Urbanavičiene – Lietuvos etninės kultūros draugijos pirmininke, etninės kultūros srities įstatymų rengimo iniciatore, tačiau pirmiausia – žinoma etnochoreologe ir tradicinių šokių klubo steigėja, tad pokalbio antraštė – „Šokėjos dalia“ (p. 20–30).

„Mokslo darbų“ skiltyje šįsyk net keturi straipsniai. Publikacijoje „Maironio Dievas, pomirtinis likimas, sapnai ir veršio malda“ (p. 7–19) mitologas dr. Dainius Razauskas tęsia Maironio, kaip „praamžės tradicijos dainiaus“, ciklą. Gausiai iliustruotame dr. Teresės Jurkuvienės straipsnyje „Gražioji lietuvaitė“ tiriama, kaip nuo XIX a. iki XX a. vidurio formavosi šis vaizdinys, kaip kito tautinio kostiumo patrauklumo ir grožio kriterijai, kaip liaudies drabužiai buvo pritaikomi modernios moters reikmėms. Ne mažiau iliustruotame mitologės dr. Daivos Vaitkevičienės straipsnyje „Ką kalba mielė, bačkoj būdama?.. Apie meilę ir karą alaus mitologijoje“ (p. 45–61) sužinosite, kodėl moterys teikia pirmenybę saldžiam alui, o vyrai vertina kartų ir stiprų gėrimą ir kokį vaidmenį alaus mitologijoje vaidina miežiai, apyniai ir mielės. O dr. Arūno Vaicekausko straipsnis „XXI a. blukvilkiai: archajinės apeigos ir šiuolaikiniai miesto tapatumai“ (p. 62–68) padės susigaudyti simbolinės Kalėdų trinkos deginimo apeigos interpretacijose.

„Pažinčių“ skiltyje – „Trondheimo vikingų pamokos“ (p. 69–78). Apie „Trondheim Vikinglag“ organizacijos kultūrinę veiklą ir apie projekto „Kultūra visiems“ dalyvių Trondheime įgytą patirtį pasakoja archeologas Evaldas Babenskas. „Kultūra visiems“ yra Lietuvos liaudies kultūros centro 2015 m. rudenį pradėtas vykdyti tarptautinis projektas, kurio tikslas – bendradarbiaujant su Norvegijos Karalyste perimti gerąją jos kultūrinę patirtį.

„Skaitymų“ skiltyje toliau publikuojami Šarūno Šimkaus ir Dainiaus Razausko vertimai iš vedų kalbos. Šįkart – Sarasvatę (Sarasvatī) mininčių „Rigvedos“ giesmių (p. 79–90). Iš publikacijos: „Sarasvatė hinduizme žinoma kaip poezijos, muzikos ir kitų menų deivė, Brahmos žmona, turinti gausią mitologiją ir ikonografiją. Tačiau tokia ji tapo ne iškart. Senovės arijų šventuosiuose tekstuose vedose, sudarytose per II tūkstm. pr. m. e., ji pasirodo kaip veržli, srauni upė, o dvasine prasme – kaip minčių kildintoja, įkvėpėja, skaidrintoja.“

Galiausiai, tradicinėje skiltyje „Žmonės pasakoja“ tęsiami Marijos Birutės Ambraziūnaitės „Karo metų atsiminimai“ (p. 91–95). Dėl talentingos pasakotojos atidumo detalėms, šie atsiminimai tampa unikaliu istoriniu dokumentu – 1944–1945-ųjų išgyvenimo kronika.

Žurnalą galima perskaityti:

  • Nuo kiekvieno naujo numerio užsiprenumeravus „Lietuvos pašto“ skyriuose (Indeksas: 5033) arba internetu: www.prenumeruok.lt;
  • Nusipirkus Vilniuje, redakcijoje (Barboros Radvilaitės g. 8, IV aukštas) arba LLKC bibliotekoje (ten pat, I aukštas);
  • Nusipirkus Vilniuje, knygynuose „Akademinė knyga“ (Universiteto g. 4) ir „Keistoteka“ (Paupio g. 2), baltiškų prekių parduotuvėje „Ragainė“ (Skapo g. 3), arba Kaune – VDU „Humanitas“ knygyne (K. Donelaičio g. 52);
  • Susiradus bibliotekose visoje Lietuvoje.

LK_2016_prenumerata (1)-1200Užsiprenumeruokite žurnalą „Liaudies kultūra“

Per metus išeina šeši žurnalo numeriai. Metinė prenumerata Lietuvos pašte kainuoja 12 eurų – ir žurnalas atkeliauja į Jūsų namus. Galima užsisakyti ir penkis, keturis, tris, du, netgi vieną numerį. Padaryti tai galima per kelias minutes internetu (www.prenumeruok.lt) arba bet kuriame Lietuvos pašto skyriuje (indeksas: 5033).

Žurnalą visada galite įsigyti Vilniuje, redakcijoje (Barboros Radvilaitės g. 8, IV aukštas) arba LLKC bibliotekoje (ten pat, I aukštas), taip pat knygynuose „Akademinė knyga“ (Universiteto g. 4) ir „Keistoteka“ (Paupio g. 2), baltiškų prekių parduotuvėje „Ragainė“ (Skapo g. 3), arba Kaune – VDU „Humanitas“ knygyne (K. Donelaičio g. 52).

Peržvelgti ankstesnių metų žurnalo numerius PDF formatu ir naujesnių numerių turinius galima ČIA (numeris į svetainę įkeliamas praėjus metams po jo išleidimo).

Žurnalo „Liaudies kultūra“ paskyra Feisbuke.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė