Gedimino kalne iškilmingai pagerbta Lietuvos vėliava (nuotraukos) (2)

Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Pirmąją Naujųjų 2016-ųjų metų dieną Vilniuje vėl paminėta Lietuvos vėliavos dieną. Šią dieną pagerbiamas svarbiausias laisvos Lietuvos ženklas – Lietuvos trispalvė valstybinė vėliava. Prie valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų iškeliamos Lietuvos vėliavos, o ant Gedimino kalno vyksta vėliavos pakeitimo iškilmės.

Pirmą kartą Lietuvos trispalvę kaip laisvos Lietuvos ženklą 1919 m. sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos savanorių būrys. Iškelta vėliava buvo palydėta šūviais, o po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. Tą savanorių būrį sudarė dešimt savanorių: karininkas Kazys Škirpa, karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas, kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus.

Po 1919 m. sausio 6 d., kai  Vilnių buvo užėmė bolševikai, nuplėšta trispalvė vėl  suplevėsavo 1920 m. rugpjūčio 26 d., kai į Vilnių sugrįžo Lietuvos kariuomenė. Bet tų pačių metų spalio 9 d. Vilnių užgrobė lenkų okupantai – želigovskininkai ir lietuviška trispalvė vėl buvo nuplėšta.

Trečią kartą Lietuvos trispalvė iškelta virš Gedimino bokšto 1939 spalio 29 d., Lietuvai atgavus Vilnių.

Ketvirtą kartą Lietuvos trispalvė virš Gedimino bokšto iškelta tik 1988 m. spalio 7 d. ir nuo to laiko tebeplevėsuoja iki šiol.

1997 m. Lietuvos Respublikos Seimas sausio 1-ąją paskelbė Lietuvos vėliavos diena. Šią dieną tradiciškai iškilmingai Gedimino pilies bokšte nuleidžiama praėjusius metus bokšte plevėsavusi vėliava ir pakeliama nauja. Dabar tai atlieka Lietuvos garbės sargybos kuopos būrys. Menant pirmąjį trispalvės iškėlimą ji yra pagerbiama šūviais po kurių giedamas  Lietuvos himnas.

Šiemet naujosios vėliavos pakėlimo iškilmėse dalyvavo Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Lietuvos kariuomenės ir Šalių sąjungos, visuomeninių organizacijų atstovai, laisvės kovų dalyviai ir kiti garbūs asmenys.

Nuo 2006-ųjų metų senoji Gedimino pilies bokšto vėliava kasmet iškilmingai įteikiama mokyklai, pasižyminčiai pilietiniu ir tautiniu mokinių ugdymu.

2015 m. Gedimino bokšte plevėsavusi vėliava šiemet bus perduota saugoti  Akmenės rajono Papilės Simono Daukanto gimnazijai, pasižymėjusiai pilietinio ir tautinio ugdymo srityje. Šioje gimnazijoje ypač aktyviai veikia Akmenės rajono Šaulių kuopa, gimnazija taip pat yra išugdžiusi daugiausiai savanorių, kurie patys pasirinko atlikti privalomąją karo tarnybą.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

 1. Žemyna:

  Prisimenu dieną, kai Sąjūdis iškėlė vėliavą bokšte.
  Aikštė sausakimša – buvome susirinkę mitingui. Vėliau prie Katedros dainavau ir šokau apimta laimės nuojautos, o kažkas filmavo – ar ne Kentra. Tačiau prasidėjo lietus, vis labiau įsismarkavo ir jau paskutiniai, atkakliausieji ėmė skirstytis. Bet taip norėjosi dar pabūti!.. Ir likau. Priekyje pamačiau dar vieną, nenorinti eiti namo..
  Aikštėje toliau linksminomės tik mudu su Minajevu ir liūtis!
  Iš visų plaučių traukėme dainą po dainos – mano skystas balselis ir galingas jo – operos choristo balsas. O liūtis rūpinosi, kad mūsų rūbai būtų Dangaus vandenimis išskalbti ir mes patys jais nuprausti. Po poros valandų, kai užkimome, nuvarvėjome kiekvienas link savo namų.
  O, Dieve, kokių stiprių, dar niekada nepatirtų jausmų mums suteikė Sąjūdžio mitingai, kiti renginiai… Kaip ilgiuosi tuometės dvasinės jausenos…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė