Patvirtintas Europos invazinių rūšių sąrašas (2)

Sosnovskio barstis_zum.lt

Sosnovskio barštis | zum.lt nuotr.

Patvirtintas Europos Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių rūšių sąrašas. Ateityje norint sąraše įrašytas rūšis auginti, dauginti, pardavinėti, įvežti, išvežti ar kitaip naudoti reikės specialaus leidimo.

Invazinės rūšys – tai mūsų šalyje nebūdingos, atvežtinės rūšys, kurios prisitaikę svetimoje aplinkoje sparčiai dauginasi ir plinta, kenkdamos vietinei biologinei įvairovei, aplinkai, žemės ūkiui, žuvininkystei, žmonių sveikatai. Per metus Europoje padaroma žalos už maždaug 12,5 milijardų eurų.

Europos Sąjungos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, taikomas reglamentas dėl invazinių svetimų rūšių plitimo ir valdymo, kuriuo siekiama sustabdyti invazinių rūšių plitimą ir sumažinti daromą neigiamą poveikį ES biologinei įvairovei. Vykdant šį reglamentą buvo sudarytas ir gruodžio pradžioje ES lygiu patvirtintas Europos Sąjungos invazinių rūšių sąrašas, į kurį įtrauktos 37 rūšys.

Ne visos į patvirtintą sąrašą įrašytos rūšys yra aptinkamos Lietuvoje, tačiau, vadovaujantis reglamentu, bet kokia veikla naudojant šias rūšis draudžiama. Savininkai, kurie augina sąraše nurodytus invazinių rūšių organizmus komerciniais tikslais, turės gauti leidimus vykdyti veiklą su invazinėmis rūšimis. Asmenims, kurie invazinių rūšių gyvūnus augina kaip naminius gyvūnėlius, leidžiama tuos gyvūnus laikyti iki natūralios jų mirties, tačiau nesudarant galimybės jiems daugintis ar ištrūkti į laisvę.

Ateityje ES invazinių rūšių sąrašas bus pildomas ir įtraukiama daugiau žalą darančių invazinių rūšių. Šiuo metu Lietuvai aktualiausios šios ES invazinių rūšių sąraše esančios rūšys: Sosnovskio barštis, meškėnas, nutrija, rainuotasis ir žymėtasis vėžiai, apželtkojis krabas, nuodėgulinis grundalas ir raudonausis vėžlys.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė