Atidus žvilgsnis į bibliotekos istorijos vingius (0)

Kauno-viesoji-biblioteka-kaunoaleja.lt

Kauno viešoji biblioteka | kaunoaleja.lt nuotr.

Šiais metais Kauno apskrities viešoji biblioteka mini 65-ąsias veiklos metines. Paskutinis jubiliejinių renginių maratono akordas nuskambėjo gruožio pradžioje – buvo pristatyta knyga „Kauno apskrities viešosios bibliotekos istorija. 1 dalis. Biblioteka sovietiniais metais (1950–1989)“. Ją per kelerius metus parengė buvęs bibliotekos direktorius Alvydas Samėnas. Toks neeilinis darbas iš autoriaus pareikalavo ir tikslumo, ir kruopštumo, ir atsakingumo, ir mokėjimo apibendrinti, nepasiklysti tarp gausybės faktų.

Fiksuoti bibliotekos istoriją bandė ir ankstesnieji jos vadovai – direktorius Jonas Baltušis ir direktoriaus pavaduotoja Jonė Naujokaitė, tačiau dėl įvairių priežasčių šio darbo nebaigė. A. Samėno knyga išsamiai pristato bibliotekos veiklos sovietinį laikotarpį, iš dalies – pirmuosius Atgimimo metus, kai su Sąjūdžiu prasidėjo naujas Lietuvos valstybingumo laikotarpis. Knygos vertę kelia jos priedai, iliustracijos. Iš viso KAVB istorijoje skelbiama 268 nuotraukos  ir 25 dokumentai.

Pagal vidinius veiksnius, nulėmusius bibliotekos raidos pokyčius, šis laikotarpis padalytas į du etapus. Pirmasis, pradinis etapas, prasidėjo 1950 m. įkūrus biblioteką ir tęsėsi iki 1962 m. Autorius apžvelgia bibliotekos personalą, pagrindines veiklos kryptis, opias patalpų ir pastatų problemas, aistras dėl Valstybinės respublikinės bibliotekos perkėlimo į Vilnių.

Antrasis bibliotekos plėtros etapas apima laikotarpį nuo 1963 m., kai Valstybinė respublikinė biblioteka išsikėlė į Vilnių, iki 1989 m., kai lemiamas vaidmuo teko Lietuvos Sąjūdžiui. Šioje dalyje autorius nagrinėja naujojo bibliotekos pastato projektavimo ir statybos peripetijas, bibliotekos organizacinės struktūros ir etatų kaitą, personalo organizavimą ir ugdymą, leidinių fondo formavimą, katalogavimo pokyčius, skaitytojų aptarnavimo ypatumus, masinį ir kultūrinį darbą, metodinę veiklą bei mokslinius tyrimus.

Taigi bibliotekos istorija – daugiamatis reiškinys; atvėrusi ištisą KAVB nueitą kelią sovietiniu laikotarpiu, ji tapo svarbiu indėliu į mūsų bibliotekos istorinę atmintį. Papildytas gausia archyvine ir vaizdine medžiaga, leidinys pasitarnaus tiems, kurie domisi šios kultūros įstaigos veikla: mokslo darbuotojams, bibliotekininkams, vyresnės kartos skaitytojams ir smalsiam jaunimui. Juk neatsigręžus į praeitį sunku mąsliau pažvelgti į dabartį.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė