Šiaulių „Aušros“ muziejuje – XIX a. pab.–XX a. pr. J. Hiksos fotografijų albumai (nuotraukos) (0)

„Aušros“ muziejaus nuotr.

„Aušros“ muziejaus nuotr.

Šiais metais Šiaulių „Aušros“ muziejus dalyvavo Lietuvos kultūros tarybos Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamų projektų konkurse ir gavo projekto „Muziejinių vertybių kolekcijų „Fotografo Johano Hiksos (1859–1934) ir jo šeimos fotografijų, asmeninių daiktų ir Zubovų šeimos fotografijų“ įsigijimas dalinį finansavimą. Taip 267 Lietuvos kultūros istorijai svarbios kilnojamos vertybės svariai papildė muziejaus rinkinius.

Šios dvi kolekcijos – tai dviejų XIX a.–XX a. I p. mūsų istorijoje ryškų pėdsaką palikusių,

susigiminiavusių Hiksų ir Zubovų šeimų palikimas bei to laikmečio Lietuvos visuomeninio, kultūrinio ir kasdienio gyvenimo liudininkės.

Žinomas XIX a. II p. fotografas Johanas Hiksa, čeko ir prancūzės sūnus, gimė Verkiuose. Dirbdamas Verkių dvaro, svarbaus kultūros centro, fotografu, vėliau ir valdytoju, sukaupė išsamų dvaro gyvenimo ir kunigaikščių Vitgenšteinų kelionių po Europą fotoarchyvą, taip pat fiksavo savo šeimos ir giminių gyvenimo momentus. 1900 m. jis su šeima apsigyveno Šiauliuose, dirbo Gubernijos žemės ūkio padargų fabriko direktoriumi. Vėliau, įsikūręs Šaukėnų parapijos Dokurnių dvare, ūkininkavo.

Įsigytą J. Hiksos kolekciją sudaro 3 Hiksų-Gricevičių-Grigiškių šeimų fotografijų albumai, jo 1876–1902 m. įamžintų Europos miestų nuotraukų albumas – impresionizmo apraiškų mene įsivyravimo pavyzdys bei jo paties asmeniniai daiktai: antspaudas su J. Hiksos signatūra, Hiksų giminės kriptos Kužiuose raktas, surdutas, kaklaraiščio smeigtukas su J. Hiksos inicialais, plunksnakotis, pieštukas, peilis popieriui pjaustyti, veidrodėlis, rankinė, kilimas, kurį J. Hiksos žmonos Liudvikos seserys išsiuvinėjo kryželiu ir padovanojo J. ir L. Hiksų vestuvių proga.

Plačiašakė Zubovų giminės Lietuvoje veikla, trukusi du šimtmečius, pasižymėjo religine tolerancija, pavyzdinių ūkių ir pramonės įmonių, mokyklų ir bibliotekų steigimu, tautinio sąjūdžio ir šviesuomenės veiklos parama.

Didžiąją įsigytos grafų Zubovų kolekcijos dalį sudaro fotografijos: 7 Zubovų ir Hiksų fotografijų albumai, kuriuose užfiksuoti šeimų gyvenimai bei dvarų aplinka, Zubovų viešnagė Grenoblyje (Prancūzija) 1930 m. bei Vladimiro Zubovo kelionė baidarėmis Lietuvos vandenimis 1932 m., taipgi pavienės Zubovų nuotraukos, įamžinusios šventes ir kasdienybę. Taip pat du sidabriniai, monogramomis ženklinti šaukšteliai.

Abiejose kolekcijose gausu žymių XIX a. II p.–XX a. I p. fotografų studijose darytų nuotraukų, atskleidžiančių profesionaliosios, o vėlyvosios nuotraukos – mėgėjiškos fotografijos lygį. Įsigytos kartu, jos ne tik viena kitą papildo, bet ir išplečia informacinį lauką bei galimybę būti prieinamomis, viešinamomis.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė