ŠMKK delegacija Kaliningrado srityje aplankė Lietuvos kultūros paveldo vietas (0)

SMKK lankosi Kaliningrado srityje_smkk.lt

ŠMKK biuro nuotr.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkas Raimundas Paliukas ir komiteto biuro atstovai lankėsi Kaliningrado srities Sovetsko (Tilžės), Nemano (Ragainės) ir Krasnoznamensko (Lazdynų) savivaldybėse.

Delegacija Sovetsko Martyno Mažvydo bibliotekoje susitiko su kun. kanauninku Anupru Gauronsku, lietuvių bendruomenės atstovais Regina Kapkova (Sovetsko vaikų darželio lietuvių grupės auklėtoja), Nijole Kisieliova aptarė lietuviško švietimo ir kultūros raiškos klausimus.

Su Sovetsko miesto muziejaus direktore A. Špiliova buvo aptarti klausimai dėl Vydūno 150-ųjų gimimo metinių minėjimo programos, kuri, Seimo sprendimu, pradedama įgyvendinti 2016 m. Sovetske komiteto pirmininkas drauge su Lietuvos Respublikos konsulato einančiu vadovo pareigas ministru patarėju dr. Broniumi Makausku ir muziejaus direktore A. Špiliova padėjo gėlių prie namo, kuriame daugelį metų gyveno Vydūnas ir kur yra atidengtas jam skirtas horeljefas.

Vėliau delegacija aplankė vadinamąjį Jakūbynės parką, kur neseniai buvo atstatytas paminklas karalienei Luizai, taip pat vietą, kurioje Lietuvių literatūros draugijos ir jos pirmininko A. T. Kuršaičio iniciatyva ir 1905 metų amatų parodos proga buvo suręsta lietuviška troba. Nendrėmis dengtas, keturšlaičiu stogu namas vadintas „Lietuvišku nameliu”. Jame darbavosi amatininkai, buvo galima nusipirkti duonos, pieno, sūrio ir audinių iš lietuviškų kaimų. Tai buvo vienas pirmųjų liaudies buities muziejų po atviru dangumi.

ŠMKK pirmininkas R.Paliukas išreiškė viltį, kad bendradarbiaujant su Sovetsko miesto vadovais, Lietuvos ir Kaliningrado srities verslininkais galima būtų atkurti šį tuomet labai populiarų lietuvišką namelį. Jis galėtų tapti lietuvių ir rusų kultūrinio bendradarbiavimo centru, lietuvių bendruomenės telkimosi vieta. Tokio namelio atstatymas turėtų būti įtrauktas į Vydūno jubiliejinę programą, nes filosofas labai prisidėjo prie namelio statybos, ekspozicijos kūrimo, aktyviai dalyvavo etnografinės sodybos kultūrinėje veikloje.

Komiteto pirmininkas aplankė ir namą, kuriame veikė žymaus Mažosios Lietuvos kultūrininko, 1913-1914 m. Kristijono Donelaičio paminklo statymo komiteto sekretoriaus Enzio Jagomasto spaustuvė „Lituania“. Šiam svarbiam lietuvių kultūros objektui atminti konsulato rūpesčiu pagaminta atminimo lenta. Dėl jos pakabinimo prie buvusio spaustuvės pastato ketinama tartis su miesto Sovetsko vadovais.

Iš Sovetsko delegacija vyko į Nemaną. Šio miesto kultūros centre parlamentaras R. Paliukas, miesto administracijos vadovas S. Voskovščiukas ir kultūros centro direktorė O. Vlasova atidarė Klaipėdos menininko J. Šikšnelio skulptūrų parodą. Vėliau su savivaldybės administracijos vadovu aptarė Martyno Mažvydo atminimo įamžinimo ir abiejų šalių pasienio kultūrinio bendradarbiavimo aktyvinimo klausimus.

Delegacija vizitą baigė Krasnoznamenske (Lazdynai). Čia, dalyvaujant savivaldybės tarybos, kultūros įstaigų, lietuvių šeštadieninės mokyklos mokytojams, aptarti kultūrinio bendradarbiavimo per sieną klausimai, aplankyta Krasnoznamensko vidurinė mokykla, istorijos muziejus.

Kategorijos: Baltų žemėse, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė