Lietuvoje vaikų dantų ėduonies paplitimas svyruoja nuo 70 iki 80 procentų (0)

dentistnorwest.wordpress.com nuotr.

dentistnorwest.wordpress.com nuotr.

Tyrimai rodo, kad profilaktiškai burnos sveikatą tikrinasi tik kas ketvirtas Lietuvos gyventojas. Situacija vertinti reikia ypač rimtai, nes daugelyje Lietuvos regionų vaikų dantų ėduonies paplitimas svyruoja nuo 70 iki 80 procentų. Į pirmą klasę vaikai ateina jau turėdami 3–4 ėduonies pažeistus, plombuotus ar išrautus dantis. Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į burnos sveikatos būklę, odontologijos klinika Panevėžyje skelbia burnos sveikatos mėnesį.

„Tyrimai rodo, kad Lietuvos vaikų dantų būklė – viena prasčiausių Europoje. Problema ta, kad ne visi vaikai nuo mažens mokomi teisingai rūpintis burnos higiena. Mažyliai pavyzdį ima iš savo tėvų, tad jei šie blogai prižiūrės dantis, greičiausiai jų vaikai ateityje taip pat turės daug problemų. Svarbu nuo mažens savo atžalas įpratinti valytis dantis ir nebijoti odontologo. Atokesnėse Lietuvos vietovėse sudėtingiau rasti odontologijos paslaugas teikiančių įmonių, taip pat ne visi gyventojai jas gali įpirkti. Norėdami atkreipti visuomenės dėmesį į vyraujančią problemą, skelbiame burnos sveikatos mėnesį Panevėžyje. Visą gruodžio mėnesį gyventojai gali atvykti į mūsų kliniką nemokamai pasitikrinti dantų būklę, o norintys atlikti burnos higienos procedūrą gaus 15 procentų nuolaidą“, – komentuoja Panevėžio odontologijos klinikos „Omnidenta“ direktorė Rasa Balčikonytė.

Odontologas pasiekiamas ne visiems

Beveik visuose Lietuvos regionuose vaikų dantų ėduonies paplitimas svyruoja nuo 70 iki 80 procentų. Tad daugiau nei pusė moksleivių yra susidūrę su šia problema. Pasak R. Balčikonytės, didesniuose Lietuvos miestuose vaikams paprasčiau gauti profesionalų pagalbą ar atlikti profilaktinę apžiūrą. Tačiau atokesnėse Lietuvos vietovėse tokias paslaugas teikiančios įmonės yra labai toli. Pas odontologą profilaktiškai apsilankyti būtina du kartus per metus. Žmonėms, kurie dantų higiena rūpinasi mažiau, į kliniką reiktų užsukti kas tris mėnesius. Svarbu pažeidimus aptikti kuo anksčiau ir taip užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.

Dėl prastos burnos higienos iškrenta dantys

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 60–90 procentų mokyklinukų ir 100 procentų suaugusiųjų skundžiasi dantų ėduonimi. 15–20 procentų vidutinio amžiaus žmonių kankina periodonto ligos, dėl kurių gali iškristi dantys. Visame pasaulyje 30 procentų 65–74 metų žmonės neturi nė vieno danties. Pasak R. Balčikonytės, tik gera dantų higiena gali užkirsti kelią ligoms, dėl kurių gyventojai gali jausti skausmą ir netekti dantų.

Vaikų dantų silantavimas – užkarda ėduoniui

Sveikatos apsaugos ministerija ir Valstybinė ligonių kasa nuo 2004-ųjų vykdo Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinėje programą.

Dantų ėduonis – dažniausia dantų liga. Vaikui augant vis daugiau dantų pažeidžiami ėduonies. Specialistų duomenimis, 7–8 metų amžiaus vaikų grupėje dantų ėduonies paplitimas vidutiniškai siekia 85,5 proc., 9–10 m. grupėje – 88,9 proc., o 12 m. amžiaus grupėje – 70,6 procento.

Pasak SAM specialistų, vaikų krūminių dantų dengimo silantais programoje numatytas paslaugas 6–14 metų vaikams teikia sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Silantai – tai dantų ėduonies (karieso) profilaktikai skirtos medžiagos, neleidžiančios bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles bei įdubas ir taip jas apsaugančios nuo dantų ėduonies. Beje, silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys, o padengti dantys tikrinami po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama. Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai, tai yra, odontologijos įstaigoms už jas sumoka ligonių kasos.

„Specialistų tvirtinimu, dantų ėduonies atsiradimą lemia daugelis priežasčių: burnos higienos nesilaikymas, sumažėjęs dantų atsparumas, dantų apnašos, paveldėjimas, netinkami mitybos įpročiai – didelis angliavandenių kiekis maiste, netinkamas mitybos režimas, mažas fluoro kiekis geriamajame vandenyje“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus specialistė Natalja Samp.

Jos teigimu, nors dantų ėduonies profilaktika galima įvairiomis priemonėmis, tačiau įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Kita vertus, tai daug pigiau nei jau sugedusių dantų gydymas bei plombavimas. Todėl specialistė kviečia tėvelius laiku pasirūpinti savo vaikų dantukais, kad vėliau būtų mažiau problemų.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė