Išleistas 2016–2017 m. kalendorius „Metų rato ženklai“ (2)

kalendorius_2016 tautiniai kostiumai

llkc.lt nuotr.

Lietuvos liaudies kultūros centras tęsia kalendorių, kuriuose pristatomi Lietuvos archeologiniai ir tautiniai drabužiai, seriją. Jau išleistas naujas 2016–2017 m. kalendorius „Metų rato ženklai“ su spalvingomis XIX a. tautinių drabužių nuotraukomis ir etnologo Liberto Klimkos aprašytomis senųjų baltų ženklų reikšmėmis.

„Įvairiausiais raštais, simboliais ir ženklais išdabinti lietuvių tautiniai rūbai, ypač jų puošmena – juosta. Šiandien tradicinė juosta jau yra tapusi lietuviškos tapatybės simboliu, ja pagarbiai juosiami jubiliatai, laureatai ir užsienio svečiai, jos raštai – neabejotina žinia iš praeities, kurią dar reikia išmokti perskaityti.

Muziejuose saugomų ir šiandien audžiamų tradicinių juostų raštai yra panašūs į baltų genčių archeologinių radinių ornamentiką. Išties – juostose atrandame beveik 30 skirtingų ženklų tipų, kurių geometrija bus kilusi iš 18 archetipinių ženklų.

Simbolis ar jo išraiška ženklu – svarbi estetikos, kultūrologijos ir filosofijos kategorija, viena reikšmingiausių žmogaus dvasios apraiškų. Manytina, kad pirmapradė ženklo reikšmė buvo susijusi su gyvybiškai svarbiais senosios gyvensenos dalykais ir gali būti aiškinama kaip gamtos stichijų, erdvės ir laiko ar psichologinis žmogaus gyvenamosios aplinkos simbolis. Senųjų simbolių, išlikusių ne tik etnografinių buities daiktų puošyboje, audinių raštuose, velykiniuose margučiuose, bet ir liaudies dainose, papročiuose, nagrinėjimas praskleidžia šydą, dengiantį praeities kartų pasaulėjautą bei tikėjimus,“ – pasakojo etnologas prof. Libertas Klimka.

Šis Lietuvos kultūros savitumą pristatantis kalendorius galėtų būti puiki dovana artėjančių švenčių proga ne tik kraštiečiui, bet ir draugams iš užsienio – aprašymai pateikiami lietuvių ir anglų kalbomis.

Kalendoriaus kaina 8,00 Eur.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė