Vyks nepaprasto kūrybinio likimo ukrainiečių režisieriaus V. Gresiaus kūrybos vakaras (0)

Viktor Gresius_kinosajunga.lt

Viktoras Gresius | kinosajunga.lt nuotr.

Gruodžio 10 d. 18:00 val. Lietuvos kinematografininkų sąjungoje vyks susitikimas su nepaprasto kūrybinio likimo režisieriumi iš Ukrainos Viktoru Gresiu, kurio režisūrinis debiutas – trumpametražis vaidybinis filmas apie karą „Kas mirs šiandien?“ (1967) – daugiau kaip 40 metų pradūlėjo Kijevo A. Dovženkos kino studijos archyvuose, pažymėtas grifu „rodyti draudžiama“.

Subyrėjo Sovietų Sąjunga, keitėsi kino studijos direktoriai, Ukrainos prezidentai, praūžė oranžinė revoliucija, tačiau  šis drąsus kino debiutas, pasak Sergejaus Paradžanovo, šis „mažytis kino šedevras“, dar ilgai nebuvo reabilituotas, nepaisant visų jau seniai pražilusio režisieriaus pastangų. Kuo sovietinei, o paskui ir naujųjų Ukrainos valdininkų cenzūrai, taip neįtiko šis debiutuojančio režisieriaus, tuo metu Sąjunginio valstybinio kinematografijos instituto (VGIK’o) absolvento, diplominis darbas? Kodėl Ukrainos liaudies artisto vardu pagerbto kūrėjo filmų sąrašas per 50 kūrybinio gyvenimo metų liko toks kuklus, nors kiekvienas filmas tapo pripažinta kino klasika?

Visiems buvo žinoma, kad režisierius Viktoras Gresius yra ir puikus kino scenaristas. Jo scenarijus pagal Nikolajaus Gogolio apysaką „Tarasas Bulba“ 2006 metais Ukrainoje laimėjo geriausio scenarijaus konkursą ir buvo rekomenduotas gamybai valstybinio užsakymo statusu. Trys Ukrainos prezidentai žadėjo autoriui valstybės paramą. Pagrindiniam vaidmeniui net buvo pasiūlyta pasaulinė garsenybė – Žeraras Depardjė ( Gérard Depardieu). Ir jis sutiko filmuotis! Abejonių neliko, filmas turėjo būti. Tačiau jokia Ukrainos valstybės parama taip ir nebuvo suteikta, o puikus scenarijus liko stalčiuje. Tuo tarpu vos po kelerių metų po minėto konkurso, 2008-ais, kino ekranuose pasirodė nauja „Taraso Bulbos“ ekranizacija – tik ne Viktoro Gresio, o Rusijos režisieriaus Vladimiro Bortko.

Kadras iš filmo.Kas mirs šiandien_kinosajunga.lt

Kadras iš filmo „Kas mirs šiandien“ | kinosajunga.lt nuotr.

Luhansko apskrityje, Ukrainoje, gimusio režisieriaus kūrybinėje biografijoje klaustukų tikrai netrūksta. Po susitikimo su juo Lietuvos kinematografininkų sąjungoje jų turėtų likti mažiau. Lietuvos žiūrovas pirmą kartą išvys prieš 48 metus sukurtą uždraustąjį kino debiutą, kuriame cenzūrai labiausiai užkliuvusį vokiečių naikintuvo pilotą suvaidino Bronius Babkauskas, ir 2014 metų dokumentinį filmą „Rondo riteriui. Viktor Gres“, sukurtą jo 75-ojo gimtadienio proga. Bus proga gyvai pabendrauti su autoriumi.

Renginio organizatoriai – Lietuvos kinematografininkų sąjunga ir Ukrainos ambasada Vilniuje.

Renginys nemokamas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė