Adventas – gerų darbų metas: kviečiame pasirašyti sutikimą donorystei (0)

pennythots.com nuotr.

pennythots.com nuotr.

Metams baigiantis, visad svarstome – ko dar nepadariau, ką dar turiu būtent šiemet padaryti? Kai kuriuos darbus atidedame ateinantiems metams – kurie gali šiek tiek palaukti, ar tiesiog reikalaujantys daug pastangų ir laiko jiems atlikti. Tačiau vienam kilniam poelgiui laiko daug nereikia – vos kelių minučių. Per tiek laiko elektroniniu būdu galima pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti. Tai nieko nekainuoja, o metus užbaigti juos įprasminant pagalvojant apie kitus, sergančiuosius – kilnus poelgis.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad Lietuvoje sutikimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donorais yra pareiškę 21 574 asmenys.

Iš visų pasirašiusiųjų sutikimą donorystei 2797 žmonės savo valią išreiškė elektroniniu būdu. Šitokia galimybė mūsų šalyje buvo įteisinta 2014 metų kovo 27 dieną. Pernai elektroninį sutikimą užpildė 1823 Lietuvos gyventojai, šiemet per 11 mėnesių – 974. Kiti gyventojai yra pasirašę popierines „Asmens sutikimo, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti“ formas.

Sutikimo donorystei po savo mirties paaukoti organus ir audinius formą galima užpildyti interneto svetainėje www.transplantacija.lt naudojant nuorodą „Pasirašyk internetu“ ir patvirtinus savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu. Be to, galima pasirašyti ir „popierinį“ sutikimą. Tai padaryti galima ne tik gydymo, bet ir kitose įstaigose, kuriose dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, farmacininkai. Sutikimai priimami ir Nacionaliniame transplantacijos biure, taip pat – donorystę remiančių akcijų, sveikatingumo renginių metu.

Ko nesutinkama aukoti? Itin dažnai atsisakoma aukoti akis (ragenas), kartais – širdį. Tai lemia klaidingi žmonių įsitikinimai – religiniai ir pan. Tačiau ir tokie sprendimai yra gerbiami.

Pasitaiko ir pikantiškų draudimų – pavyzdžiui, yra vyrų, kurie nesutinka transplantacijai dovanoti savo lytinių organų, kai kurios moterys nesutinka aukoti kiaušidžių. Nors tokios transplantacijos mūsų šalyje nėra atliekamos, tačiau pildydami sutikimą donorystei, žmonės savo valią vis tiek išreiškia.

Kai kada sutinkama persodinimui dovanoti kairiąją akies rageną, tačiau dešiniosios – ne. Visa ši informacija registruojama Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre.

Organų donorystės srityje didesnės altruistės yra moterys: jos pasirašė 14 091 sutikimą, tuo tarpu vyrai – kone perpus mažiau, 7483.

Vertinant pagal amžiaus grupes, labiausiai donorystei pritaria jaunimas: 18-30 metų žmonės yra pasirašę 12 315 sutikimų donoro kortelei gauti. 31-40 metų gyventojai pasirašė 5123 sutikimus, 41-50 metų – 2629, 51-60 metų – 1003 sutikimus. Rečiau donorystei pritaria senyvo amžiaus gyventojai: 61-70 metų sulaukę žmonės pasirašė 377 sutikimus, 71-80 metų – 106 sutikimus, 81 metų ir vyresni gyventojai – 12 sutikimų.

Vertinant geografiniu požiūriu, daugiausiai donoro kortelių pasirašyta didžiausiose apskrityse. Vilniaus apskrityje sutikimą po mirties tapti donoru pasirašė jau beveik 8 tūkstančiai gyventojų. Kauno apskrityje pritariančiųjų užregistruota beveik 4 tūkstančiai, Šiaulių apskrityje – daugiau kaip 2 tūkstančiai. Panevėžio apskrityje organų donorystę palaiko daugiau kaip 1800 gyventojų, Klaipėdos – daugiau kaip 1700 gyventojų, Alytaus ir Marijampolės apskrityse – daugiau kaip po 1100 gyventojų. Utenos apskrityje pritarimą donorystei yra išreiškę daugiau kaip 600 žmonių, Telšių apskrityje – daugiau kaip 500 žmonių, Tauragės apskrityje – daugiau kaip 300 žmonių.

Donorinių organų ir audinių transplantacijos šiuo metu Lietuvoje laukia 414 žmonių, iš jų 94 – laikinai ne recipientai (t.y. jiems dėl tam tikrų priežasčių šiuo metu transplantacijos atlikti negalima): 180 pacientų laukia inksto persodinimo, 6 – kasos ir inksto komplekso transplantacijos. 37 žmonėms reikia persodinti donoro širdį, 10 – plaučius. 6 žmonės laukia širdies ir plaučių komplekso persodinimo, 59 – kepenų transplantacijos, 116 – ragenų persodinimo.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė